ՏԻՄ ընտրությունների նախընտրական շրջանը հուսադրող չէ. ՀՅԴ-ն պահանջ է ներկայացրել իշխանություններին
Հ. Յ. Դաշնակցության Գերագույն մարմինը հայտարարություն է տարածել, որով դատապարտում է ՏԻՄ ընտրությունների հետ կապված ապօրինությունները, ճնշումները, ահաբեկման երևույթները:
Հայտարարության մեջ նշվում է հետևյալը. «Տեղական ինքնակառավարման մարմինների դերն ու նշանակությունը անգնահատելի է։ Ուժեղ, կազմակերպված պետականությունը անհրաժեշտաբար ենթադրում է իշխանության առավելագույն ապակենտրոնացում և կայացած ՏԻՄ համակարգ։ Դժբախտաբար, ստեղծվելուց մեկ և կես տասնամյակ հետո էլ, տեղական ինքնակառավարումը մեզանում այդպիսին լինելուց շատ է հեռու։ Անցած ճանապարհը արժևորելու և ճիշտ հետևություններ անելու խնդիր ունենք։ Մինչդեռ այդ ինստիտուտը վերջնականապես հեղինակազրկելու ուղին է որդեգրվել։
Մենք միշտ այն համոզմանն ենք եղել, որ ՏԻՄ ընտրությունների անհարկի կուսակցականացումը տեղին չէ։ Մեր ժողովուրդը կարիք ունի իրապես ընտրված, հարգանք ու հեղինակություն վայելող, համայնքի խնդիրները լուծող ղեկավարների և ոչ թե քաղաք ու գյուղ “նայողների”, իշխանության վերարտադրման համար ձայն ապահովողների։ Բնականաբար, լիարժեք ՏԻՄ համակարգ երբեք չի կայանա պարտադրված ընտրությունների միջոցով։ Ցավոք, ստիպված ենք արձանագրել, որ սեպտեմբերի 9-ին և 23-ին կայանալիք ՏԻՄ ընտրությունների նախընտրական շրջանը այս առումով հուսադրող չէ։
Ազգային ժողովի` բնույթով հակաժողովրդավարական ընտրություններից հետո այժմ էլ փորձ է արվում նույն մեթոդների գործադրմամբ ՏԻՄ ընտրություններ անցկացնել։ Կրկին գործի է դրվել յուրայիններին ամեն գնով աջակցող պետական-իշխանական ապարատի ողջ զինանոցը։ Թանձրացող թշնամանքի և անհանդուրժողականության մթնոլորտը, շիկացող կրքերը, ահաբեկումներն ու ճնշումները ի չիք են դարձնում քաղաքակիրթ ընտրությունների անցկացման հնարավորությունը։ Հայտարարվում է մեկ բան, արվում է ճիշտ հակառակը։ Երբեմն տեղական «հեղինակությունները» իրենց վրա պետական գործառույթներ են վերցնում ու մնում անպատիժ։ Դա հյուծում է մեր երկիրը, պառակտում հասարակությունը։ Թալինի, Ախթալայի, Կապանի, Գյումրիի օրինակները հուշում են, որ այդ երևույթները եզակի չեն և ընդհանրական դառնալու միտում ունեն։
Մենք հայտարարում ենք, որ նման գործընթացները ուղղակիորեն հարվածում են մեր պետականությանը, մեր քաղաքացիների մեջ սպանում են հավատը որակական փոփոխությունների հանդեպ:
ՀՅԴ Գերագույն մարմինը դատապարտում է ՏԻՄ ընտրությունների հետ կապված ապօրինությունները, ճնշումները, ահաբեկման երևույթները և իշխանություններից պահանջում է գործուն միջոցներ ձեռնարկել դրանք բացառելու և ազատ, արդար, մրցակցային ընտրություններ անցկացնելու համար»։

В канун муниципальных выбор в Армении АРФД объявила войну местным «авторитетам»
Верховный орган АРФ «Дашнакцутюн» распространил заявление, в котором выступил с осуждением «беззаконий и случаев запугивания в связи с выборами в органы местного самоуправления». В заявлении в частности говорится:
«Роль и значение органов местного самоуправления являются неоценимыми. Сильная, организованная государственность предполагает максимальную децентрализацию власти и состоявшуюся систему органов местного самоуправления. К сожалению, у нас местное самоуправление очень далеко от такового даже спустя 15 лет после их формирования. Мы должны оценить пройденный путь и сделать верные выводы. Между тем, взят курс на окончательное дискредитирование данного института», – говорится в заявлении данной политической силы.
Как отмечается в документе, «ненужная „партизация” муниципальных выборов неуместна».
«Естественно, что при навязанных выборах полноценная система органов местного самоуправления никогда не состоится. К сожалению, мы вынуждены констатировать, что предвыборный этап предстоящих 9 и 23 сентября муниципальных выборов в этом плане не является обнадеживающим.
После по сути антидемократических парламентских выборов сейчас предпринимается попытка провести муниципальные выборы теми же способами. Вновь задействован весь арсенал государственно-правительственного аппарата, поддерживающего своих любой ценой. Атмосфера сгущающейся враждебности и нетерпимости, накал страстей, запугивания и давления исключают возможность проведения цивилизованных выборов. Объявляется одно, делается обратное. Иногда местные „авторитеты” берут на себя государственные функции и остаются безнаказанными. Это разрушает нашу страну, вносит раскол в общество», – говорится в документе.
«Мы объявляем, что подобный процесс напрямую бьет по нашей государственности, убивает в наших гражданах веру в качественные изменения», – подчеркивается в распространенном заявлении.
В этой связи Верховный орган АРФ «Дашнакцутюн» требует от властей предпринять эффективные меры для исключения вышеназванных явлений и проведения свободных, справедливых, конкурентных выборов.
Напомним, что 9 сентября в порядка 400 общинах Араратской, Армавирской, Лорийской, Ширакской и Сюникской областей Республики Армения состоятся выборы в органы местного самоуправления. Срок регистрации кандидатов истек 15 августа, а 30 августа завершился срок представления в соответствующие окружные избирательные комиссии заявлений о самоотводах. Предвыборная кампания стартовала 22 августа и продлится до 7 сентября.