ԵԽԽՎ-ի ոչ միանշանակ և հեղհեղուկ հայտարարությունները այլևս ընդունելի չեն. Դավիթ Հարությունյանի ելույթը
ՀՀ ԱԺ պետաիրավական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ, ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության նախագահ Դավիթ Հարությունյանը սեպտեմբերի 3-ին ելույթ է ունեցել ԵԽԽՎ բյուրոյի նիստում, որի ժամանակ անդրադարձել է Ռամիլ Սաֆարովին Ադրբեջանին հանձնելուն և այդ երկրում ներում շնորհելուն:
Դավիթ Հարությունյանի ելույթը հրապարակել է «aravot.am»-ը` անգլերենից ազատ թարգմանությամբ:
«Հարգելի պարոն նախագահ, հարգելի գործընկերներ:
Ես ցանկանում եմ բարձրացնել մի հարց, որը մեր խորը մտահոգությունն է առաջացրել և ուղղակիորեն ազդում է ոչ միայն Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի փխրուն հավասարակշության վրա, այլև կասկածի տակ է դնում Եվրոպայի Խորհրդի անդամ երկրների կողմից ընդունված համընդհանուր արժեքները: Խոսքը Ռամիլ Սաֆարովին Հունգարիայից Ադրբեջանին հանձնելու և այդ երկրի նախագահի կողմից նրան ներում շնորհելու մասին է:
Սակայն թույլ տվեք սկզբում կարճ հիշեցնեմ այդ գործի նախապատմությունը` մինչև կանցնեմ հիմնական ասելիքիս:
Ռամիլ Սաֆարովը ադրբեջանցի զինվորական է, որը 2004 թվականի փետրվարի 14-ից հունգարական բանտում էր, որտեղ նա կրում էր իր պատիժը` ցմահ ազատազրկումը` այդ երկրում հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին կացնով սպանելու համար: Սաֆարովը սպանել էր հայազի սպա Մարգարյանին, երբ վերջինս քնած էր իր սենյակում` Բուդապեշտի ռազմական ակադեմիայում, որտեղ երկուսն էլ մասնակցում էին զինվորականնների համար ՆԱՏՕ-ի կազմակերպած անգլերեն լեզվի կուրսերին: Այնուհետև Սաֆարովը փորձել է սպանել նաև երկրորդ հայ զինվորականին, որը նույնպես քնած էր` մյուս սենյակում, բայց, բարեբախտաբար, այդ փորձը ձախողվում է:
2006 թվականին հունգարական առաջին ատյանի դատարանը Սաֆարովին դատապարտեց ցմահ ազատազրկման` առանց վաղաժամկետ ազատման իրավունքի` մինչև 2036 թվականը: Դատարանը հաշվի էր առել հանցագործության կանխամտածված լինելն ու դաժան բնույթը, ինչպես նաև այն, որ Սաֆարովը չէր զղջում իր արարքի համար: Հունգարական վերաքննիչ դատարանը ուժի մեջ թողեց այդ վճիռը` Սաֆարովի պաշտպանի հայցից հետո:
Այդ վճռից հետո ադրբեջանական իշխանությունները փորձել են համոզել հունգարական կողմին` Ռամիլ Սաֆարովին Ադրբեջանին արտահանձնելու մասին: Բայց, հաշվի առնելով այն փաստը, որ Սաֆարովի հանցագործությունը փառաբանվում էր Ադրբեջանում, իսկ ինքը ընդունվում էր որպես հերոս և օրինակելի կերպար այդ երկրի երիտասարդների համար, Հայաստանը մտահոգություն էր հայտնել նրա արտահանձնման հնարավորության վերաբերյալ: Հայաստանի կառավարությունը հունգարական իշխանությունների հետ անընդհատ կապի մեջ էր` այդ հարցի կապակցությամբ և անընդհատ ստանում էր հավաստիացումներ, որ Սաֆարովի հանձնման հարցը օրակարգում չէ: Վերջին անգամ մենք նման հավաստիացումներ ստացել ենք մեկ շաբաթ առաջ:
Սակայն, չնայած այդ բոլոր հավաստիացումներին, 2012 թ. օգոստոսի 31-ին Հունգարիան Սաֆարովին հանձնեց Ադրբեջանին, ըստ երևույթին, Ադրբեջանից հավաստիացումներ ստանալով, որ Սաֆարովի դատավճիռը կիրականացվի և նա իր պատժի մնացած մասը կկրի այդ երկրում: Սակայն հենց նույն օրը Ադրբեջանի նախագահի հրամանագրով Սաֆարովը անմիջապես ներում ստացավ և ազատ արձակվեց:
Նույն օրը նա լեյտենանտից դարձավ մայոր, ադրբեջանական կառավարությունը նաև նրան նվիրեց նոր բնակարան և 8 տարվա աշխատավարձը` փոխհատուցելու համար այն տարիների համար, որ նա անցկացրել էր հունգարական բանտախցում:
Չխորանալով այս հարցում Հունգարիայի պատասխանատվության չափի և հունգարական իշխանությունների կողմից Սաֆարովի հանձնումը իրավունքի տեսանկյունից բացատրելու ակնհայտ միամտության մեջ` ես կցանկանայի անդրադառնալ այս հարցի երկու կողմին:
Նախ, Սաֆարովը Բաքու է ուղարկվել 1983 թ. Ստրասբուրգում ընդունված կոնվենցիայի հիման վրա, որով դատապարտված անձանց իրավունք է տրվում պատիժը կրել սեփական երկրում: Սակայն նրա ժամանման օրը Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի կողմից նրան ներում շնորհելը բացահայտում է այդ կոնվենցիայի որոշ թերություններ: Ակնհայտ է, որ մենք ոչ միշտ կարող ենք հույս դնել այն երկրների բարեխղճության վրա, որոնց հանձնվում են դատապարտված անձինք, և, ինչպես տեսնում ենք, նրանցից ոմանք պատրաստ են չարաշահել այն իրավունքները, որոնք տրվում են այդ կոնվենցիայով:
Երկրորդը, համաձայն դատավճռի, այդ սարսափելի սպանությունը տեղի է ունեցել միայն այն պատճառով, որ Գուրգեն Մարգարյանը հայ էր, դա խոստովանեց նաև մարդասպանը` ցուցմունքներ տալու ժամանակ: Ռամիլ Սաֆարովի մարդասպանության արդարացումն ու փառաբանումը Ադրբեջանում տարվում են ամենաբարձր պաշտոնական մակարդակներում, ընդհուպ մինչև Ադրբեջանի նախագահի մակարդակով: Պետք է նշեմ, որ այդ զզվելի հանցագործությունը Ադրբեջանում պաշտոնական մակարդակով անընդհատ հանրային գովասանքի էր արժանանում: Այդ երկրի օմբունդսմենը մարդասպանին կոչում էր հայրենասիրության մարմնավորում` ադրբեջանական երիտասարդության համար: 2005 թվականին Սաֆարովը Ադրբեջանի դեմոկրատական կուսակցության կողմից արժանացել է «Տարվա մարդ-2005» կոչմանը` իր զազրելի արարքի համար:
Նրա` Բաքու գնալու օրը և այն բանից հետո, երբ նրան ազատ արձակեցին, ադրբեջանական պետությունը տոնակատարություն էր կազմակերպել, որի ժամանակ Սաֆարովին պտտացնում էին որպես հերոսի: Ի դեպ, այդ տոնակատարությանը մասնակցում էին նաև ԵԽԽՎ-ում ադրբեջանական պատվիրակության անդամները, ինչը նույնպես տագնապալի է:
Նաև թույլ տվեք ձեզ հիշեցնեմ բառերը, որոնք ասաց Եվրոպայի խորհրդում Ադրբեջանի մշտական ներկայացուցիչ Ագշին Մեհտիևը.«Ես խորհուրդ չեմ տալիս հայերին հանգիստ քնել, քանի դեռ ղարաբաղյան հարցը չի լուծվել: Բուդապեշտում կատարվածի նման դեպքերը չեն կարող բացառվել»: Ի դեպ, ոչ ոք այդ կազմակերպությունում չարձագանքեց այդ խոսքերին:
Այս բոլոր իրադարձությունները հստակորեն ցույց են տալիս այդ երկրում պետության կողմից հովանավորվող ռասիստական և հակահայկական քսենոֆոբիական տրամադրությունները հասարակության մեջ զարգացնելու քաղաքականությունը: Դա շատ վտանգավոր և տագնապալի է ոչ միայն Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի համար, այլև արժեքային այն ողջ համակարգի, որը մենք բոլորս դավանում ենք և որոնք պահպանելու և խրախուսելու պատասխանատվություն ենք վերցրել մեզ վրա: Մենք չենք կարող արհամարհել այս իրադարձությունները, մենք չենք կարող կողքից դիտել, մենք պետք է դրան արձագանքենք:
Հայաստանը ակնկալում է, որ այս անգամ Եվրոպայի խորհուրդը օպերատիվ և համարժեք կերպով կարձագանքի այդ անընդունելի իրադարձություններին, որոնք ոտնահարում են արդարության, մարդու իրավունքների, մարդկային արժանապատվության հանդեպ հարգանքը և մարտահրավեր են նետում Եվրոպայի խորհրդի արժեհամակարգի և պարտավորությունների բուն էությանը:
Հակառակ դեպքում դա կարող է ավելի խորացնել ԵԽ անդամ պետության մեջ ծայր առած ազգային խտրականությունը, քսենոֆոբիան և անհանդուրժողականությունը: Մենք չպետք է դահիճներին թույլ տանք մտածել, որ նրանք կարող են վայելել էթնիկ կամ կրոնական ատելության պատճառով կատարված սպանության անպատժելիությունը:
Մենք ուզում ենք կոչ անել ԵԽԽՎ-ին` հստակ և միանշանակ արձագանքնել այս հարցին որքան հնարավոր է արագ:
Սա մեր պատասխանտվությունն է` իրավական և բարոյական, ցույց տալ, որ արժեքները ոչ միայն պետք է քարոզել, այլև հետևողականորեն կիրառել: Այլապես մենք մեր անգործությամբ գիտակցաբար կաջակենք էթնիկ և ազգային ատելության պատճառով դաժան մարդասպանություն գործածին:
Լռությունն ու անտարբերությունը, ԵԽԽՎ-ի ոչ միանշանակ և հեղհեղուկ հայտարարությունները այլևս ընդունելի չեն»:

Молчание, безразличие и неоднозначные заявления ПАСЕ отныне неприемлемы. Заявление Давида Арутюняна
Руководитель армянской делегации в ПАСЕ, председатель комиссии по государственно-правовым вопросам Национального Собрания Армении Давид Арутюнян 3 сентября в своем выступлении на заседании Бюро ПАСЕ обратился к экстрадиции Рамиля Сафарова в Азербайджан и предоставлении ему президентом этой страны Ильхамом Алиевым помилования.
Ниже с незначительными сокращениями приводим текст выступления Давида Арутюняна, опубликованный «aravot.am» (перевод с английского языка – неофициальный).
«Уважаемый г-н президент, уважаемые коллеги. Я хочу поднять вопрос, который вызывает нашу глубокую обеспокоенность и напрямую влияет не только на хрупкое равновесие на Южном Кавказе, но и ставит под сомнение универсальные ценности, принятые странами Совета Европы. Речь идет об экстрадиции из Венгрии в Азербайджан Рамиля Сафарова и предоставлении ему президентом этой страны помилования.
Однако прежде, чем я перейду к главному, разрешите сначала коротко представить предысторию данного дела.
Рамиль Сафаров – азербайджанский военнослужащий, который с 14 февраля 2004 года находился в венгерской тюрьме, где отбывал наказание – пожизненное заключение за убийство топором армянского офицера Гургена Маргаряна в Будапеште. Сафаров убил армянского офицера Гургена Маргаряна, когда последний спал в своей комнате в военной академии Будапешта, где оба участвовали в трехмесячных англоязычных курсах программы НАТО. Затем Сафаров попытался убить второго спящего армянского военнослужащего, который находился в другой комнате, однако, к счастью, эта попытка провалилась.
В 2006 году в Венгрии начался суд над Сафаровым. Суд первой инстанции Венгрии приговорил Сафарова к пожизненному тюремному заключению без права амнистии до 2036 года. Суд учел, что убийство носило запланированный характер и отличалось особой жестокостью, а также то, что в ходе судебного следствия Сафаров не проявил никаких признаков раскаяния в содеянном. В феврале 2007 года Апелляционный суд Венгрии, рассмотревший иск адвоката Сафарова, оставил приговор неизменным.
После вынесенного приговора власти Азербайджана попытались убедить венгерскую сторону подвергнуть Сафарова экстрадиции. Однако, учитывая тот факт, что преступление Сафарова прославлялось в Азербайджане, а сам он воспринимался в этой стране как герой и пример для подражания среди молодежи, Армения выразила обеспокоенность по поводу его возможной экстрадиции. Правительство Армении постоянно находилась на связи с венгерскими властями по поводу этого вопроса и постоянно получало заверения, что вопрос о выдаче Сафарова не включен в повестку. В последний раз мы получили подобные заверения неделю назад.
Однако, несмотря на заверения, 31 августа 2012 года Венгрия экстрадировала Сафарова в Азербайджан, по всей видимости, получив заверения от Азербайджана в том, что приговор останется в силе и оставшуюся часть наказания он будет отбывать на родине. Однако в тот же день указом президента Сафаров был помилован и освобожден.
В тот же день он из лейтенанта стал майором, азербайджанское правительство подарило ему новую квартиру и выплатило ему жалование за 8,5 лет, которые он провел в венгерской тюрьме. Не вдаваясь в подробности этого вопроса, в степень ответственности Венгрии и в очевидно наивную попытку венгерских властей объяснить экстрадицию Сафарова с юридической точки зрения, я бы хотел обратиться к двум аспектам проблемы.
Во-первых, Сафаров был отправлен в Баку на основании Страсбургской конвенции „О выдаче осужденных лиц” 1983 года, которая предоставляет возможность осужденным отбывать наказание на родине. Однако предоставление ему в день его прибытия президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым помилования раскрывает определенные недостатки данной конвенции. Очевидно, что мы не всегда можем положиться на добросовестность тех стран, куда экстрадируются осужденные, и, как видим, некоторые из них готовы злоупотреблять предоставленными конвенцией правами.
Во-вторых, в соответствии с приговором, это ужасное убийство произошло только по той причине, что Гурген Маргарян был армянином, и это признал даже убийца в ходе дачи показаний. Оправдание и прославление убийства, совершенного Рамилем Сафаровым, в Азербайджане проводится на самых высоких официальных уровнях, вплоть до уровня президента Азербайджана», – заявил Д.Арутюнян.
Руководитель армянской делегации в ПАСЕ напомнил также, что в день, когда Сафаров был освобожден, в Азербайджане были организованы праздничные мероприятия, в ходе которых Сафаров представлялся как герой. Д. Арутюнян обратил внимание на то, что в этих празднествах принимали участие и члены азербайджанской делегации в ПАСЕ, что также вызывает тревогу.
«Разрешите также напомнить вам слова, которые произнес постоянный представитель Азербайджана при Совете Европы Агшин Мехтиев: „Не советую армянам спать спокойно, пока еще не решена карабахская проблема. Поскольку повторение будапештского инцидента не исключено”. Кстати, никто в этой организации не отреагировал на эти слова», – подчеркнул Д. Арутюнян.
«Армения рассчитывает, что на этот раз Совет Европы оперативно и равноценно отреагирует на эти неприемлемые события, которые попирают уважение по отношению к справедливости, человеческим ценностям и бросают вызов системе ценностей Совета Европы и подлинной сути обязательств. В противном случае это может еще больше усугубить возникшие между странами-членами Совета Европы этническую дискриминацию, ксенофобию и нетерпимость. Мы не должны позволять палачам думать, что они могут наслаждаться безнаказанностью убийств на этнической почве или почве религиозной ненависти.
Мы хотим призвать ПАСЕ четко и однозначно отреагировать на этот вопрос как можно скорее. Это наша юридическая и моральная ответственность – показать, что ценности нужно не только пропагандировать, но и последовательно их применять. Иначе мы своим бездействием окажем осознанное содействие совершившему жестокое убийство на этнической почве и почве национальной ненависти.
Молчание и безразличие, неоднозначные и шаткие заявления ПАСЕ отныне неприемлемы», – заключил Д.Арутюнян.