Ադրբեջանի քաղաքացիներ Ռաշադ Սաֆարովին, Էլդար Ալիևին, Անար Իմանովին, Լալա Սաֆարովային, Հուսեյն Ջաֆարովին, Վուգար Ալիևին և Գյուլնարա Մամեդովային հորդորում ենք առաջիկա շրջանում (առնվազն մինչև Ադրբեջանում նախագահական ընտրությունները) զգույշ լինել: Բոլոր հիմքերը կան կարծելու, որ ձեր կառավարությունն իր` գետնին հավասարեցված պատիվը փրկելու համար որոշել է ձեզ զոհել:
Նախօրեին ադրբեջանական լրատվամիջոցները տարածեցին «ԱՍԱԼԱ»-ին վերագրված մի հայտարարություն, որտեղ ուղիղ սպառնալիք կա ադրբեջանցի դիվանագետների հասցեին և հնչում է խոստում. «Մոտ ապագայում ադրբեջանական բոլոր դիվանագիտական ներկայացուցչությունների աշխատակիցները կսպանվեն` մինչև այժմ երբեք չկիրառված միջոցով»:
Այն, որ նամակը կեղծ է և հիմարություն է պարունակում, ոչ մի լուրջ մարդու մոտ կասկած թողնել չի կարող: Ի վերջո, «ԱՍԱԼԱ»-ն 1980-ականների վերջից ի վեր և անգամ արցախյան պատերազմի տարիներին որևէ գործողություն չի իրականացրել: Փաստ է, որ Հայաստանի անկախության հռչակումից հետո, ԱՍԱԼԱ-ն դադարեցրել է գործունեությունը:
Երկրորդ` ԱՍԱԼԱ-ն որևէ անգամ նախապես չի հայտարարել իրականացվելիք գործողության մասին:
Իսկ որ ԱՍԱԼԱ-ի անունից հրապարակված նամակի հետևում Ադրբեջանն է, ապացուցվում է ոճաբանական-լեզվաբանական փորձաքննությամբ: Արդյունքում պարզվում է, որ Ադրբեջանում իշխանության գլուխ կանգնածներն իրենց գործողություններում ոչ միայն փնթի են ու տմարդի, այլև` աչքի են ընկնում հիմարությամբ:
Տեսեք` միայն հիմարը կարող է մտածել, որ ԱՍԱԼԱ-ն սպառնալիքներով լի նամակ է ուղարկում և այն էլ` թուրքերենով` Բաքվի ակցենտով: Միայն հիմարի մտքով կանցնի խոսել Հայոց ցեղասպանության մասին, անդրադառնալ զոհերին ու ներկայացնել Թուրքիայի կողմից առաջարկված ու ադրբեջանական քարոզչության կողմից շրջանառության մեջ դրված 600 հազար թիվը (իրականում ցեղասպանությանը զոհ են գնացել 1.5 մլն մարդիկ և դա անժխտելի փաստ է):
Էլ ավելի մեծ հիմարություն է ադրբեջանական ամենատարբեր քարոզչական կլիշեները մեկ «սպառնալիքի» մեջ տեղավորելու մոտեցումը: Նամակից ստացվում է, որ Բաքվի պրոպագանդիստների ուղեղում տպավորված ենթադրյալ ԱՍԱԼԱ-ն խոստովանում է, թե Խոջալուում սպանել է ադրբեջանցիների ու այսօր էլ ամեն օր սպանում է, աջակցում ու հրահանգներ է տալիս Քրդական բանվորական կուսակցությանն ու ամենակարևորը` համարում է, որ Հայաստանը շրջափակել են սիոնիստները: Ցանկը աշխատել են երկար լինի, որ գոնե մի տեղից օգնեն աղմուկ բարձրանա: Ծիծաղելի է:
Տպավորությունն այնպիսին է, որ Ադրբեջանի քարոզչության համար պատասխանատուների շրջանում խելոք մարդու խիստ դեֆիցիտ կա: Այլապես իրենք իրենց ծիծաղի առարկա չէին դարձնի:
Ի վերջո` Բաքվում կարող էր գտնվել ինչ-որ մեկը և հուշեր, որ միակ բանը, որ պետք է Հայաստանին` «Ռամիլի ողջությունն է»։
Եթե լուրջ վերաբերվենք այս նամակին, որն ակնհայտորեն գրել են Ալիևի աշխատակազմում (հավանաբար, այն նույն անձինք, ովքեր խորհուրդ էին տվել առավելագույն ցինիզմ դրսևորել ու Սաֆարովին ներում շնորհել օդակայան հասնելուց անմիջապես հետո), ապա կարելի է լրջորեն կասկածել, որ վարչակարզմն իր պատիվը փրկելու նպատակով մտադիր է զոհեր տալ (բնականաբար` մեղքը հայերի վրա բարդելու նպատակով):

Режим Алиева готов принести в жертву азербайджанских дипломатов
Гражданам Азербайджанской Республики – Рашаду Сафарову, Эльдару Алиеву, Анару Иманову, Лале Сафаровой, Хусейну Джафарову, Вугару Алиеву и Гюльнаре Мамедовой – советуем в ближайшее время, как минимум до президентских выборов в Азербайджане, проявлять осторожность. Есть все основания полагать, что ваше правительство решило пожертвовать вами во имя спасения своей втоптанной в грязь чести.
Накануне азербайджанские СМИ распространили приписываемое «АСАЛА» заявление, в котором озвучивались угрозы в адрес дипломатов Азербайджана и обещание: «В ближайшее время сотрудники всех азербайджанских дипломатических представительств будут убиты способом, который мы не применяли до этого».
В фальшивости и нелепости содержания письма сомневаться не приходится ни одному здравомыслящему человеку. В конце концов, «АСАЛА» не действовала с 1980-х годов и даже в годы карабахской войны. Очевидно, что «АСАЛА» перестала функционировать с момента провозглашения независимости Республики Армения. Кроме того, история не знает случая, когда бы «АСАЛА» заведомо сообщала о планируемых действиях.
Факт того, что за опубликованном от имени «АСАЛА» письмом стоит Азербайджан, подтверждается в результате лингвостилистической экспертизы. В итоге выясняется, что стоящие во главе власти в Азербайджане в своих действиях не только неопрятны и бесчестны, но и отличаются глупостью.
Видите ли, только глупец может додуматься до того, что «АСАЛА» может направить изобилующее угрозами письмо, да еще и на турецком с бакинским акцентом. Только тупице придет в голову говорить о Геноциде армян и жертвах, представляя их число пущенной в оборот Турцией и взятой на вооружение азербайджанским агитпропом  цифрой 600 тысяч (на самом деле, число жертв Геноцида армян в Османской империи 1915г. составляет 1,5 млн. человек, и это является неопровержимым фактом).
Еще более бестолково выглядит попытка уместить различные азербайджанские пропагандистские клише в одной «угрозе». Исходя из письма, запечатлевшаяся в умах пропагандистов Баку воображаемая «АСАЛА» признается, будто убивала азербайджанцев в Ходжалу и вообще убивает их по сей день, поддерживает и руководит Рабочей партией Курдистана и, что самое важное, считает, что Армению окружили сионисты. Старались обеспечить внушительность списка, чтобы хоть откуда-нибудь помогли поднять шумиху. Это просто смешно.
При этом создается впечатление о сильнейшем дефиците сообразительных людей среди ответственных за пропаганду в Азербайджане. Иначе они не выставили бы себя на посмешище.
В конце концов, в Баку мог бы найтись хоть кто-нибудь, способный подсказать: единственное, что нужно Армении, – это чтобы Рамиль Сафаров оставался в живых. И об этом знают не только в Армении, но и во всем мире.
Если всерьез отнестись к этому письму, очевидно состряпанному в аппарате президента И. Алиева (скорее всего, теми же, кто посоветовал проявить максимальный цинизм и помиловать Сафарова сразу по прибытии того в аэропорт), то можно столь же серьезно предположить, что режим ради спасения своей чести намерен принести жертвы – естественно, с целью свалить вину на армян. Посему указанным лицам со всею серьезностью советуем поостеречься.