Հայտարարությունն ընդունվեց. ԱԺ-ն միաձայն հավանություն տվեց Հունգարիայի հետ հարաբերությունները կասեցնելուն
Ազգային Ժողովը 96 կողմ, 1 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ ընդունեց Հունգարիայի կողմից մարդասպան Սաֆարովին արտահանձնելու վերաբերյալ դատապարտող հայտարարությունը:
Իր ամփոփիչ ելույթում Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը շնորհակալություն հայտնեց պատգամավորներից միասնական և ակտիվ մասնակցության համար, ընդգծելով, որ կոնսենսուսը շատ կարևոր է: Ու նշեց, որ հայտարարության վերջնական տեքստը փոփոխության շատ քիչ է ենթարկվել` հիմնականում խմբագրական փոփոխություններ են եղել.
«Հունգարիայի իշխանությունը նույնպես պատասխանատվութթյուն է կրում կատարվածի համար.կասեցվում են Հունգարիայի հետ պաշտոնական հարաբերությունները», - սա էր այն հիմնական ասելիքը, որն ամրագրելու համար հրավիրվել էր այսօրվա արտահերթ նստաշրջանը:

Парламент Армении почти единогласно поддержал решение президента о разрыве отношений c Венгрией
Национальное Собрание Армении на внеочередном заседании в связи с экстрадицией венгерскими властями в Азербайджан убийцы армянского офицера Гургена Маргаряна – Рамиля Сафарова – сегодня, 5 сентября 2012г., 96 голосами «за» и 1 «против» приняло осуждающее Венгрию заявление.
В своем выступлении председатель Постоянной комиссии по внешним сношениям НС РА Артак Закарян поблагодарил парламентариев за единодушное и активное участие, подчеркнув, что консенсус был очень важен. Он сообщил, что окончательный вариант текста заявления претерпел мало изменений, правки были в основном редакторского характера.
«Власти Венгрии также несут ответственность за произошедшее. Все официальные отношения с Венгрией прекращаются», – представил А. Закарян суть принятого заявления.
Отметим, что единственным проголосовавшим против депутатом была член фракции «Наследие» Заруи Постанджян.
В связи с экстрадицией Сафарова в Азербайджан президент Армении Серж Саргсян объявил о прекращении дипотношений с Венгрией и призвал НС РА созвать внеочередное заседание по этому поводу.