ԱԺ հայտարարության նախագիծը. Խորհրդարանական մակարդակով կասեցվում են Հունգարիայի հետ պաշտոնական հարաբերությունները
Քիչ անց մեկնարկելիք ԱԺ արտահերթ նստաշրջանում խորհրդարանը կընդունի հայտարարություն 2004 թվականի փետրվարին Բուդապեշտում ՆԱՏՕ-ի դասընթացների ժամանակ հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին սպանած հանցագործին Հունգարիայի իշխանությունների կողմից Ադրբեջանին փոխանցելու և Ադրբեջանի նախագահի կողմից վերջինիս ներում շնորհելու կապակցությամբ:
Հայտարարության նախագիծը հետևյալն է.
«Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովը
- Անդրադառնալով Հունգարիայի մայրաքաղաք Բուդապեշտում ՆԱՏՕ-ի «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ծրագրի շրջանակներում վերապատրաստում անցնող Հայաստանի Հանրապետության Զինված ուժերի սպա Գուրգեն Մարգարյանին՝ 2004 թվականի փետրվարի 19-ին քնած վիճակում, կացնահարած ադրբեջանական բանակի սպա Ռամիլ Սահիբ Սաֆարովի կողմից կատարված դաժան ու անմարդկային հանցագործությանը,
- Ընդգծելով, որ Հունգարիայի կառավարությունը` որպես ընդունող երկիր, չի ապահովել մասնակիցների անվտանգությունը իր տարածքում կազմակերպված միջազգային միջոցառմանը,
- Արձանագրելով, որ հայ սպայի սպանությունը և այն կատարած հանցագործը Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից պարբերաբար, ամենաբարձր մակարդակով արդարացվում և հերոսացվում էր, ուստի և որոշում կայացնելուց առաջ Հունգարիայի իրավասու մարմինները չէին կարող չգիտակցել ու չկանխատեսել, որ Հունգարիայի օրենսդրությամբ ցմահ ազատազրկման դատապարտված հանցագործին Ադրբեջանին փոխանցելը նշանակում է վերջինիս ազատություն շնորհել և ստեղծել նախադեպ հայերի դեմ էթնիկ հողի վրա կատարված հանցագործությունները խրախուսելու համար,
- Փաստելով, որ Ադրբեջան վերադարձված հանցագործին Ադրբեջանի նախագահի կողմից ներում շնորհելը, ինչպես նաև կոչումների ու տարատեսակ պարգևների արժանացնելը քաղաքական ցինիզմի դրսևորում է միջազգային հանրության նկատմամբ,
- Համարելով, որ այս հանցագործությունը հետևանք է ադրբեջանական իշխանություների կողմից պարբերաբար քարոզվող այլատյացության քաղաքականության, իսկ հանցագործին ներում շնորհելով Ադրբեջանի նախագահը և ադրբեջանական իշխանությունները ստանձնում են նրա հանցանքի համար պատասխանատվությունը,
- Որակելով Ադրբեջանի նախագահի հրամանագիրը որպես 1983 թվականի Ստրասբուրգի «Դատապարտյալների փոխանցման մասին» կոնվենցիայի մարդասիրական նպատակներին, ինչպես նաև մարդու իրավունքների համընդհանուր սկզբունքների և նորմերի ոգուն հակասող գործողություն.
Ազգային ժողովը հայտարարում է, որ
1. Հունգարիայի իշխանությունը ևս կրում է կատարվածի համար պատասխանատվությունը, դատապարտում է Հունգարիայի իշխանությունների դրսևորած վարքագիծը և խորհրդարանական մակարդակով կասեցնում է Հունգարիայի հետ պաշտոնական հարաբերությունները:
2. Ադրբեջանը այս քայլով հերթական անգամ վտանգում է տարածաշրջանային անվտանգությունը և էլ ավելի է խորացնում իր սանձազերծած հակահայկական թշնամանքի և ատելության մթնոլորտը, ոտնահարում է միջազգային իրավական փաստաթղթերով երաշխավորված մարդու իրավունքները, կրկին ի ցույց է դնում Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման բանակցային գործընթացը վիժեցնելու և դրանում միջազգային հանրության, մասնավորապես` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կատարած աշխատանքը ձախողելու իր հետևողական քաղաքականությունը:
3. Ադրբեջանում պետական մակարդակով հայերի հանդեպ արմատավորված ատելության մթնոլորտը վերահաստատում է այն իրողությունը, որ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը որևէ կարգավիճակով չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում:
4. Հորդորում է ժողովրդավարական արժեքներով առաջնորդվող բոլոր երկրների խորհրդարաններին դատապարտել Հունգարիայի ու Ադրբեջանի միջև 2012թ օգոստոսի 31-ին իրականացված գործարքը:
5. Ակնկալում է միջազգային խորհրդարանական կազմակերպությունների համարժեք արձագանքը և համապատասխան հստակ գործողությունները»:

Сегодня, 5 сентября, на внеочередном заседании парламента Армении будет принято заявление по поводу экстрадиции венгерскими властями в Азербайджан Рамиля Сафарова, зарубившего топором спящего армянского офицера Гургена Маргаряна в Будапеште в ходе прохождения курсов в рамках программы НАТО «Партнерство ради мира», и его помилования президентом этой страны Ильхамом Алиевым.
Напомним, Р. Сафаров был осужден на пожизненный срок.
Проект заявления следующий:
«Обращаясь к жестокому и бесчеловечному преступлению офицера азербайджанской армии Рамиля Сафарова, 19 февраля 2004 года зарубившего топором спящего офицера ВС Армении Гургена Маргаряна в столице Венгрии Будапеште в ходе прохождения курсов в рамках программы НАТО „Партнерство ради мира“,
-Подчеркивая, что правительство Венгрии, как принимающей страны, не обеспечило безопасность участников организованного на территории этой страны международного мероприятия,
-Констатируя тот факт, что убийство армянского офицера и преступник, совершивший его, периодически на высшем уровне оправдывается и героизируется властями Азербайджана, перед принятием решения компетентные органы Венгрии не могли не осознать и не прогнозировать то, что экстрадиция преступника, осужденного в соответствии с законодательством Венгрии на пожизненное заключение, в Азербайджан, означает дать ему свободу и создать прецедент для поощрения преступлений, совершенных против армян на этнической почве,
-Констатируя, что помилование президентом Азербайджана возвращенного в Азербайджан преступника, а также присвоение ему званий и разных наград является проявлением политического цинизма в отношении международной общественности,
-Считая, что это преступление является следствием периодически пропагандируемой азербайджанскими властями политики по разжиганию ксенофобии, а помиловав преступника президент Азербайджана и азербайджанские власти берут на себя ответственность за преступление, совершенное им,
Считая указ президента Азербайджана как действие, противоречащее гуманитарным целям Страсбургской конвенции „О передаче осужденных лиц“ от 1983 года, а также духу универсальных принципов и норма прав человека,
Национальное Собрание заявляет, что:
1.Власти Венгрии также несут ответственность за содеянное. Национальное Собрание осуждает поведение властей Венгрии и на уровне парламента прекращает официальные отношения с Венгрией.
2.Азербайджан этим своим действием в очередной раз ставит под угрозу региональную безопасность и еще более усугубляет спровоцированную им же атмосферу ненависти и вражды к армянам, нарушает гарантированные по международным правовым документам права человека, вновь показывает свою последовательную политику, направленную на то, чтобы провалить переговорный процесс по урегулированию карабахского конфликта и усилия международной общественности, в частности, сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
3. Укоренившаяся в Азербайджане на государственном уровне атмосфера ненависти к армянам в очередной раз подтверждает тот факт, что Нагорно-Карабахская Республика ни под каким статусом не может быть в составе Азербайджана.
4.Призывает парламенты всех стран, руководствующихся демократическими ценностями, осудить осуществленную 31 августа 2012 года между Венгрией и Азербайджаном сделку.
5.Ожидает встретить соразмерный отклик международных парламентских организаций и соответствующие четкие действия».