Վ.Հովհաննիսյան. Ժամանակն է մեր դժգոհությունն արտահայտենք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի նկատմամբ
Հունգարիայի իշխանությունները բոլորին արդեն զզվեցրել են իրենց էքսցենտրիկ պահվածքով, շատ հարևան երկրներ բողոքում են այս երկրից: Իսկ իր պահվածքով և դիկտատուրայով Հունգարիան շատ նման է պարոն Ալիևի գործելաոճին: Այս մասին ԱԺ ամբիոնից հայտարարեց ՀՅԴ-ական Վահան Հովհաննիսյանը:
Նրա խոսքով, սակայն, այն երկրները, որոնք տարբեր ատյաններ են բողոքում այս դիկտատուրայի դեմ, ամենևին էլ Հայաստանի կողքը չկանգնեցին ու լռում են: Ինչպե՞ս կարող էր պատահել, որ բողոքող երկրները` Սլովենիան և այլն, այս փայլուն օրինակը չօգտագործեցին, հետաքրքրվեց պատգամավորը ու որպես մեղավորների մատնանշեց գրեթե բոլոր եվրոպական երկրներում գործող Հայաստանի դեսպանությունների և դեսպանների անգործությունը:
Մատնանշելով այն հանգամանքը, որ ռուսական արձագանքը չի բավարարում անգամ հայ-ռուսական բարեկամության կողմնակիցներին, նրան, որ Ֆրանսիան միայն պատգամավորական մակարդակով է արձագանքել և միայն ԱՄՆ-ն է նախագահի մակարդակով իր դժգոհությունն արտահայտել, Վ.Հովհաննիսյանը նշեց, որ այլ երկրներ մինչ օրս ոչ միայն լռում են, այլև աղավաղում իրավիճակը:
Մասնավորապես, նրա խոսքով` գերմանական մամուլը ամենը ներկայացրել է աղավաղված, Հայաստանի ագրեսիայի և պատերազմ հրահրելու տեսանկյունից. «Ո՞ւր են մեր դեսպանները, ինչո՞ւ մեր դեսպանները չեն կարողանում գոնե պատգամավորներին, ուրիշներին չեմ ասում, համոզեն-տանեն, բացատրական աշխատանք տանեն.. ո՞ւր է արձագանքը: Կրկնում եմ, գոնե պատգամավորների մակարդակով արձագանք չունենք, որտեղ իբր շատ բարեկամներ ունենք»,- հետաքրքրվեց Վ.Հովհաննիսյանը:
Բացի այս, Հայաստանը հայտարարության տեքստում պետք է իր դժգոհությունը հայտնի նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի նկատմամբ, որ ամեն կրակոցից, սպանությունից ու այլանդակությունից հետո հավասարաչափ արձագանք չստանալով Հունգարիան որոշել է անել այս քայլը` «մի քիչ կխոսան կանցնի» սկզբունքով. «Ինչ եղել է, հայեր, անցած է, բայց ձեզ խելոք պահեք, հայեր: Սա են մեզ ասում: Ժամանակն է խիստ արտահայտվել»,- հավելեց ՀՅԴ-ական Վ.Հովհաննիսյանը:

Власти Венгрии всем уже осточертели своими эксцентричными выходками. Заявление В. Ованнисяна
Власти Венгрии всем уже осточертели своими эксцентричными выходками, многие соседние страны выражают недовольство в отношении этого государства, а по сути своей оно очень похоже на диктатуру президента Азербайджана Ильхама Алиева. Об этом сегодня с трибуны Национального Собрания Армении заявил депутат от АРФ «Дашнакцутюн» (АРФД) Ваан Ованнисян.
Тем не менее, отметил парламентарий, эти жалующиеся на диктатуру во все инстанции страны не поддержали Армению и хранят молчание. Удивление армянского депутата вызывает и тот факт, что, например, Словения и другие страны не использовали этот наглядный образец с Рамилем Сафаровым. В этом В. Ованнисян видит вину посольств Армении, их бездействие.
В. Ованнисян при этом подчеркнул неудовлетворительное молчание России, осуждение Франции лишь на депутатском уровне, в то время как только США выступили на уровне главы государства. Более того, сообщил представитель АРФД, пресса Германии представила все в искаженном виде, с точки зрения «агрессии Армении и провоцировании войны». По мнению депутата, виновны в этом также армянские диппредставительства.
Кроме того, уверен политик, в принимаемом парламентом РА заявлении необходимо выразить недовольство также в отношении Минской группы ОБСЕ за ее приравнивание сторон после различных инцидентов. «Необходимо выразиться строго», – заключил В. Ованнисян.
Напомним, ранее под председательством спикера парламента Армении Овика Абраамяна состоялось совещание, в повестке которого было обсуждение действий Национального Собрания РА в связи с экстрадицией венгерскими властями в Азербайджан убийцы армянского офицера Гургена Маргаряна – Рамиля Сафарова.О. Абраамян предложил созвать парламент на внеочередное заседание 5 сентября, в 12:00. Он напомнил, что необходимость этого шага озвучил и на совещании с Советом национальной безопасности президент РА Серж Саргсян.
Сегодня, 5 сентября, на внеочередном заседании парламента Армении обсуждалось заявление, которое будет принято по этому поводу.