Ն.Զոհրաբյան. ԵԽԽՎ նստաշրջանի օրակարգը հրաշալի առիթ է մատնանշելու եվրոպական կառույցների երկակի ստանդարտները
Հոկտեմբերի 1-5-ը Ստրասբուրգում կգումարվի ԵԽԽՎ աշնանային նստաշրջանը, որը հոյակապ առիթ է բարձրաձայնելու վերջին իրադարձությունները այդ հարթակում. «Բնական է, մեր պատվիրակության հիմնական խնդիրներից մեկը պետք է լինի Ադրբեջանի և Հունգարիայի միջև տեղի ունեցած խայտառակ գործարքը քննարկման առարկա դարձնել թե հանձնաժողովներում, թե լիագումար նիստում: Համենայնդեպս հենց երկուշաբթի օրը, նստաշրջանի առաջին օրը, երբ նախատեսված է ազատ քննարկումների ռեժիմը, ես արդեն իսկ հայտ եմ ներկայացրել ելույթ ունենալու և բնականաբար բարձրաձայնելու եմ այս խայտառակ գործարքի մասին»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց ԲՀԿ խմբակցության քարտուղար, ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության անդամ Նաիրա Զոհրաբյանը:
Պատգամավորը հիշեցրեց, որ մարդասպան Սաֆարովին Ադրբեջանին հանձնելու կապակցությամբ ինքը նամակ էր հղել ԵԽԽՎ նախագահ Մինյոնին, ԵԽ նախագահ Շուլցին, «Եվրանեսթ» ԽՎ համանախագահ Վիգենինին և նշեց, որ այդ բոլոր կառույցներում նա պահանջելու է, որ լայն քննարկման առարկա դառնա այդ հանցավոր գործարքը. «Այս նստաշրջանի հիմնական խնդիրը պետք է լինի այն, որպեսզի միջազգային կառույցներն ու միջազգային հանրությունը գնահատական տան թե տոտալիտար Ադրբեջանի, թե ՆԱՏՕ-ի ու ԵՄ-ի անդամ երկիր Հունգարիային: Եվ ընդհանրապես քննարկի` իրավունք ունեն այդ երկրները լինելու և մնալու եվրոպական ընտանիքում»,- տեղեկացրեց Նաիրա Զոհրաբյանը:
Ինչ վերաբերում է հենց նստաշրջանի օրակարգին, ապա դրանում ներառված հարցերը ևս այնպիսի շեշտադրումներ ունեն, որ հայկական պատվիրակությունը կարող է օգտագործել` հիշյալ հարցը բարձրաձայնելու համար: Ն.Զոհրաբյանը նշեց, որ մասնավորապես նախատեսված է զեկույց Մարդու իրավունքներն ու ժողովրդավարությունը Եվրոպայի անդամ երկրների արտաքին քաղաքական օրակարգերում. «Այս զեկույցը ևս հրաշալի առիթ է լինելու խոսել Ադրբեջանի և Հունգարիայի արտաքին քաղաքական խայտառակ օրակարգերի մասին, երբ նրանց օրակարգը ձևավորվեց հրեշի պաշտպանությամբ ու հրեշին առուվաճառքի հանելով»,- նշեց նա ու ավելացրեց, որ այս զեկույցի քննարկմանը ևս թե ինքը, թե պատվիրակության այլ անդամներ ասելիք կունենան:
Կա նաև կարևոր մի նախագծի քննարկում ևս` քաղաքական բանտարկյալի ձևակերպում: Ակնկալվում է, որ այս հարցը բուռն քննարկումներ կծավալի, քանի որ ամառային նստաշրջանում`իրավական հարցերի հանձնաժողովում բազմաթիվ պատգամավորներ դրա շուրջ, նշեց մեր զրուցակիցը, արդեն իսկ ջերմեռանդությամբ հասցրել են պաշտպանել Ադրբեջանին, ինչպես չէին պաշտպանի սեփական մորն ու զավակին. «Եվ ընդհանրապես, որպես ԵԽԽՎ քաղաքական հանձնաժողովի անդամ իմ հանձնաժողովում խոսելու եմ եվրոպական կառույցների երկակի ստանդարտների կիրառման մասին: Որ եվրոպական կառույցների երկակի ստանդարները ևս իրենց մեղավորությունն ունեն, որ Ադրբեջանը` Ալիևը կարողացավ ուղղակի թքել եվրոպական կառույցների վրա և հասնել նրան, որ իր հրեշին էքստրադիցիայի ենթարկեն: Այո, այստեղ կա նաև եվրոպայի կառույցների թողտվությունը , մեղավորության չափաբաժինը»:
Ն.Զոհրաբյանը հերթական անգամ կրկնեց` ժամանակն է, որ Հայաստանն այդ կառույցներում խոսի բաց և առարկաները կոչի իր անուններով ու մատնանշի Եվրոպայի թերացումներին: Իսկ թերացումն այն էր, որ նրանք տևական ժամանակ ուղղակի աչք են փակել Ադրբեջանի խայտառակ գործողությունների վրա ու նաև աչք են փակել Ադրբեջանում տիրող հակաժողովրդավարական իրավիճակի վրա. «Պատահական չէ, որ Ադրբեջանում ժողովրդավարական ինստիտուտների վերաբերյալ զեկույցը, որի հեղինակն են ԵԽԽՎ Ադրբեջանի հարցով համազեկուցողները, հենց Ադրբեջանի հասարակական գործիչ Լեյլա Յունուսը որակել է խայտառակ կաշառված զեկույց եվրոպացի պատգամավորների կողմից, որ նրանք ուղղակի խեղաթյուրել են Ադրբեջանում տիրող հակաժողովրդավարական իրողությունը ու փորձել են այն սքողել տարբեր մանիպուլյատիվ հայտարարություններով»,- շարունակեց ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության անդամն ու կրկնեց` ժամանակն է, որպեսզի ԵԽԽՎ-ն, «Եվրանեսթ»-ը, միջազգային այլ կառույցներ հստակ գնահատական տան Ադրբեջանին:

Делегация Армении сделает «дело Сафарова» основной темой обсуждений на предстоящей сессии ПАСЕ
«С 1 по 5 октября в Страсбурге будет созвана осенняя сессия ПАСЕ, которая будет отличным поводом для того, чтобы поднять вопрос относительно последних событий на международной арене. Естественно, основная задача делегации Армении – сделать позорную сделку между Азербайджаном и Венгрией предметом обсуждения как в комиссиях, так и на пленарном заседании. Во всяком случае, я уже подала запрос о том, чтобы выступить с речью именно в понедельник, в первый день сессии, на который запланирован режим свободных обсуждений, и естественно, подниму вопрос об этой позорной сделке», – заявила в интервью Panorama.am член армянской делегации в ПАСЕ, депутат парламента РА от партии «Процветающая Армения» Наира Зограбян.
Парламентарий напомнила, что в связи с экстрадицией Рамиля Сафарова в Азербайджан она направила письмо председателю ПАСЕ Жану Клоду Миньону, председателю Европейского парламента Мартину Шульцу, сопредседателю ПА «Евронест» Кристиану Вигенину, отметив, что во всех этих структурах будет требовать сделать эту преступную сделку темой для широких обсуждений.
«Это должно стать основным вопросом этой сессии, чтобы международные структуры и международное сообщество дали оценку и тоталитарному Азербайджану, и НАТО, и стране-члену ЕС – Венгрии, а также в целом обсудило бы вопрос о том, имеют ли эти страны право оставаться членами европейской семьи», – сообщила Наира Зограбян.
Что касается самой повестки сессии, то включенные в нее вопросы также содержат такие акцентировки, которые армянская делегация может использовать для того, чтобы поднять этот вопрос. По словам депутата, в частности, запланирован доклад на тему «Права человека и демократия во внешнеполитической повестке европейских государств».
«Этот доклад также будет прекрасным поводом для того, чтобы провести обсуждения относительно позорной внешнеполитической повестки Азербайджана и Венгрии, учитывая то, что их повестка составлялась, основываясь на защите и купле-продаже монстров», – отметила она, добавив, что на обсуждении этого доклада будет что сказать как ей, так и другим членам делегации.
Запланировано также обсуждение важного проекта в связи с формулировкой «политический заключенный». Ожидается, что по этому вопросу развернутся бурные обсуждения, поскольку как отметила наш собеседник, уже во время летней сессии в комиссии по правовым вопросам многочисленные депутаты успели выступить в защиту Азербайджан по данному вопросу, причем защищали его так усердно, как не защищали бы собственное дитя и мать.
«И вообще, как член политической комиссии ПАСЕ, я буду говорить в своей комиссии о применении двойных стандартов европейскими структурами. О том, что двойные стандарты европейских структур имеют свою долю вины в том, что Азербайджан, Алиев смог просто плюнуть на европейские структуры и достичь того, чтобы азербайджанское чудовище подвергли экстрадиции. Да, в этом вопросе есть доля вины и попустительства европейских структур», – сказала Н. Зограбян.
Н. Зограбян в очередной раз подчеркнула, что пришло время, чтобы Армения в этих структурах открыто говорила и называла вещи своими именами, указывая на упущения европейцев. А упущение в том, что они в течение длительного времени просто закрывали глаза на позорные действия Азербайджана, а также на царящую в этой республике антидемократическую ситуацию.
«Не случайно, что доклад по демократическим институтам в Азербайджане, авторами которых являются содокладчики ПАСЕ по Азербайджану, охарактеризовала как позорный и «проплаченный» доклад именно общественный деятель Азербайджана Лейла Юнус, заявив, что европейские депутаты просто исказили антидемократическую действительность и попытались завуалировать эту реальность различными манипулятивными заявлениями», – уточнила член армянской делегации в ПАСЕ, вновь отметив, что уже время, чтобы ПАСЕ, «Евронест» и другие международные структуры дали четкую оценку Азербайджану.