Սաֆարովը, մենք, նրանք և մեր տարբերությունը
Միջազգային հարաբերություններում այսօր Հայաստանը մի գլխավոր խնդիր պետք է հետապնդի` ցույց տալու մեր և նրանց տարբերությունը: Որքան բացահայտ լինի այդ տարբերությունը և որքան լավ ընկալեն միջազգային մեր գործընկերները, այնքան ավելի դյուրին կդառնա ամենատարբեր հարցերում հայկական կողմի մոտեցումը` սկսած Լեռնային Ղարաբաղի հարցից` վերջացրած ներդրումներով:
Այս հարցում Սաֆարովի առաքելությունը բավականին մեծ է: Այն հրաշալի կերպով կարելի է օգտագործել` ընդգծված կերպով ցույց տալու հայկական և ադրբեջանական հասարակությունների տարբերությունը: Ըստ որում` այդ տարբերությունը պետք է ցուցանել ամեն վայրկյան, ամեն հարցում:
Տեսեք, այս օրերին Ադրբեջանի նախագահի կայքը պարզապես պայթում է շարքային ադրբեջանցիների շնորհավորական ու շնորհակալագրական նամակներից: Դրանք բոլորն էլ երախտիքի խոսք են` քնած հային սպանողին հերոսացնելու հարցում քաղաքական կամք դրսևորելու համար (հատկապես հուզիչ են ադրբեջանական հոգեբուժարանների անձնակազմերի նամակները ): Եթե սա խնդիր է, միայն` Ադրբեջանի ու իր հասարակության, ապա Հայաստանում խնդիրն այլ է` ցույց տալ, որ մենք այդպիսին չենք: Ուստի ի՞նչ պետք է անել:
Քանի որ խոսք եղավ նամակներից, ապա վատ չէր լինի, որ մեր հասարակությունն այդ ձևով իսկապես ի ցույց դներ իր ողջամտությունն ու առաջադեմությունը: Օրինակ` մի խումբ մտածող մարդիկ (իսկ այդպիսիք տասնյակ հազարավորներն են մեր շարքերում) կարող են նամակ գրել ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանին` հորդորելով վերանայել հունգարական բուհերի հետ համագործակցությունը խզելու որոշումը: Նույնը նաև` ԳԱԱ նախագահ Ռադիկ Մարտիրոսյանին` նույն պատճառով :
Ի վերջո Հայաստանը Հունգարիայի հետ դիվանագիտական կապերն է խզել, այդքանը: Հումանիտար ոլորտը, այդ թվում գիտությունն ու կրթությունը, հատկապես առաջադեմ հասարակություններում, պետք է ավելի անկաշկանդ գործի: Եվ ի հավաստումն դրա, կարելի է համապատասխան կոչով նամակներ ուղղել և պարոն Արամ Սիմոնյանին, և պարոն Ռադիկ Մարտիրոսյանին: Ես ինքս պատրաստ եմ ստորագրել դրա տակ: Ենթադրում եմ, որ ստորագրողների պակաս չի լինի, բայց լավ կլինի, որ համալսարանական շրջանակները ևս իրենց ողջամտությամբ հետ չընկնեն:
P.S. Համաշխարհային շախմատային օլիմպիադայում վաղը վերջին տուրն է և ճակատագրի հեգնանքով եզրափակիչ տուրում մենք մրցելու ենք հունգարացիների հետ: Թվում էր, թե այս սկանդալի թոհուբոհի մեջ շախմատիսներն էլ պետք է տուրք տային էմոցիաներին, բայց իմաստուն խաղի մեր վարպետներն իմաստուն գտնվեցին և վաղը պարզապես կմրցեն հունգարացի իրենց ընկերների և բարեկամների հետ (Հունգարիայի առաջին համարը` Պետեր Լեկոն, մեր հավաքականի մարզիչ Արշակ Պետրոսյանի փեսան է)` փորձելով հերթական անգամ նվաճել շախմատային Օլիմպոսը:
Այդկերպ ևս նրանք ի ցույց կդնեն մեր և նրանց տարբերությունը: Այն պարզ պատճառով, որ ադրբեջանցի շախմատիստները, չնայած բարձր կարգին, ալիևյան քսենոֆոբիան հիմնավորելու նպատակով աջ ու ձախ հարցազրույցներ են տալիս, որ «մի ուրիշ ատելությամբ են հայերի դեմ խաղում»:

Армянские шахматисты продемонстрирую разницу между Арменией и Азербайджаном
В повестке международных отношений у Армении на сегодня одна задача – продемонстрировать разницу между РА и Азербайджаном. Чем нагляднее будет эта разница и чем успешнее ее воспримут международные партнеры Армении, тем лучше станут позиции армянской стороны в самых разных вопросах, начиная от карабахской проблемы и заканчивая инвестициями.
В этом плане «миссия» Сафарова довольно серьезна. Данный вопрос можно отличным образом использовать, подчеркнуть разницу между армянской и азербайджанской общественностью. Причем, эту разницу необходимо показывать ежесекундно и во всех вопросах.
Смотрите, в эти дни сайт президента Азербайджана просто разрывается от поздравительных и благодарственных писем рядовых граждан. Все это слова благодарности за проявление политической воли в вопросе героизации убийцы спящего армянина (особенно трогательны письма персонала азербайджанских психбольниц). Если это проблема лишь Азербайджана и его общества, то в Армении вопрос заключается в другом, а именно – показать, что армяне не такие. Что же в таком случае надо сделать?
Поскольку речь шла о письмах, то было бы неплохо, чтобы армянское общество таким образом действительно бы продемонстрировало свое здравомыслие и передовое мышление. Например, группа рассудительных людей (а таковых десятки тысяч) может написать письмо ректору Ереванского государственного университета Араму Симоняну с призывом пересмотреть решение о разрыве сотрудничества с венгерскими вузами. То же самое и президенту Национальной Академии наук Армении Радику Мартиросяну, и все по той же причине.
И, наконец, Армения разорвала дипломатические отношения с Венгрией, вот и все. Гуманитарная сфера, в том числе и сфера науки и образования, в особенности в передовых обществах, должна действовать более раскованно. И, в заверение, можно направить письма с соответствующим призывом и г-ну Араму Симоняну, и г-ну Радику Мартиросяну. Я лично готов подписаться под этим. Полагаю, что недостатка в людях, готовых поставить свою подпись, не будет, но все же будет лучше, чтобы и университетские круги не отставали в здравомыслии.
P.S.: завтра последний тур Всемирной шахматной Олимпиады, и, по иронии судьбы, в финале армянская команда будет соревноваться с венграми. Казалось, что в суматохе этого скандала армянские шахматисты также должны были предаться эмоциям, но мастера этой мудрой игры проявили мудрость и завтра просто будут соревноваться со своими венгерскими друзьями и родственниками (первый номер сборной Венгрии – Петер Леко – зять тренера сборной Армении Аршака Петросяна), пытаясь в очередной раз покорить шахматный Олимп.
Армянские шахматисты продемонстрирую разницу между Арменией и Азербайджаном также и таким путем. Между тем, азербайджанские шахматисты, несмотря на высокие разряды, с целью мотивации алиевской ксенофобии повсюду выступают с интервью, мол, «они играют с армянами, преисполненные особой ненавистью».