Ամերիկացի հեղինակավոր գիտնական Փիթըր Ռաթլենդը «Նյու Յորք Թայմզ» թերթում հրապարակած «Երկու քայլ հետ Կովկասում» հոդվածում անդրադարձել է նախորդ շաբաթվա ընթացքում տեղի ունեցած երկու կարևորագույն իրադարձությունների և դրանց հիման վրա կանխատեսել, որ դեռ երկար ժամանակ Կովկասում խաղաղություն չի հաստատվի:
Փիթըր Ռաթլենդը Միդլթաունի Ուեսլիյան համալսարանում (Քոնեքթիքութ) կառավարման պրոֆեսոր է և հետխորհրդային տարածքի մեծ գիտակ: Իր հոդվածում նա անդրադարձել է Ռամիլ Սաֆարովի գործին, ինչպես նաև Ադրբեջանում ԱՄն նոր դեսպան Ռիչարդ Մորնինգսթարի պաշտոնակալման մեկնարկին:
Առաջին դեպքում հոդվածագիրը եզրակացնում է, որ տեղի ունեցածից հետո դժվար կլինի Ղարաբաղի հայությանը համոզել` վերադառնալ Ադրբեջանի կառավարման ներքո: Իսկ երկրորդ դեպքում` վկայակոչելով դեսպանի կողմից ադրբեջանական արարողակարգին տուրք տալու և Ալիևի արձանի մոտ խոնարհվելու փաստը` Փիթըր Ռաթֆելդը նշում է, որ դա վատ ազդանշան է առ այն, որ ԱՄՆ-ն իր շահերը ստորադասում է համամարդկային արժեքներին և հովանավորում է դիկտատուրաներին:
Ստորև թարգմանաբար ներկայացնում ենք «Երկու քայլ հետ Կովկասում» հոդվածն ամբողջությամբ:
«Վերջին օրերի ընթացքում տեղի ունեցան երկու առանցքային իրադարձություններ, որոնք առանց այն էլ լարված Կովկասյան հարևանության պայմաններում ռազմական գործողությունների բռնկման վտանգ են պարունակում:
Օգոստոսի 31-ին Ադրբեջանի բանակի նախկին լեյտենանտ Ռամիլ Սաֆարովը 2004 թվականին Գուրգեն Մարգարյանին սպանելու համար Բուդապեշտի բանտում ութ տարի անցկացնելուց հետո վերադարձավ Բաքու: Զոհը` Գուրգեն Մարգարյանը, ՆԱՏՕ-ի «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ծրագրի դասընթացների մասնակից էր: Սաֆարովը նրան սպանել էր կացնով քնած ժամանակ:
Հունգարական կառավարությունն բանտարկյալին Ադրբեջանին էր փոխանցել` հասկանալով, որ նա պատժի մնացած մասն իր հայրենիքում կրելու է: Սակայն Բաքու ժամանելուն պես լեյտենանտ Սաֆարովը նախագահ Իլհամ Ալիևի կողմից ներման արժանացավ, վերականգնվեց զինվորական ծառայության մեջ, ստացավ մայորի կոչում, բնակարան և բանտում գտնված ժամանակահատվածի աշխատավարձը: Այս գործողություններն առաջ բերեցին Վաշինգտոնի, Մոսկվայի ու Եվրոպական կառավարությունների համընդհանուր դատապարտումը:
Բայց այն, որ այդ փաստը արհամարհանք է արդարադատության ու օրենքի գերակայության նկատմամբ, էլ ավելի խնդրահարույց է ուղերձը, որ ուղարկվում է մնացյալ աշխարհին. Ադրբեջանի կառավարությունը կարծում է, որ հայ սպանելն ընդունելի է: Երևում է, որ 1992-94 թվականների ընթացքում հայկական զորքերից կրած պարտությունից վիրավորանքն այնքան խորն է, որ նույնիսկ մարդասպանությունը ներելի է: Հետագայում Ղարաբաղում ապրող հայերի համար բարդ կլինի այն գաղափարն ընդունելը, թե իրենց վեճի լուծումը Ադրբեջանի կառավարման ներքո վերադառնալն է:
Միայն այս մի քայլը կարող է առ ոչինչ դարձնել դիվանագետների ու ակտիվիստների բազմամյա համբերատար ջանքերը` կապերը վերականգնելու և վստահության մթնոլորտ ձևավորելու, առանց որոնց ցանկացած խաղաղ կարգավորում դատարկ երազանք է:
Հաջորդ խնդիրը պակաս էական է, բայց ուշագրավ ժեստ է պարունակում: Սեպտմեբրեի 3-ին Ռիչարդ Մորնինգսթարը` Ադրբեջանում ԱՄՆ նոր դեսպանը, հարգանքի տուրք մատուցեց հանգուցյալ նախկին նախագահ (և ներկայիս նախագահի հայր) Հեյդար Ալիևին` Բաքվի կենտրոնում նրա հուշարձանին ծաղկեպսակ դնելով: Հավանաբար սա Բաքվում իրենց պարտականությունները սկսելիս սովորական արարողակարգ է ԱՄՆ դեսպանների համար: Թեև հետագայում Պետքարտուղարության խոսնակը հերեց, սակայն լուսանկարիչները բավականին հստակ ցույց տվեցին, որ դեսպանը խոնարհվել է հուշարձանի առաջ:
Պարոն Մորնինգսթարի ոչ այնքան դատարկ ժեստը երկու սխալ ուղերձ էր պարունակում:
Նախ` հիասթափեցնող է, երբ ժողովրդավարական ակտիվիստները տեսնում են ինչպես է Միացյալ Նահանգները վախվորած աջակցում դիկտատուրաներին` որպես ընդունելի կառավարման ձև. պատկեր, որ քաջ ծանոթ է ողջ Միջին Արևելքում ԱՄՆ վարած քաղաքականության արդյունքում:
Երկրորդ` այն ազդանշան է Հայաստանին և նրա գլխավոր դաշնակից Ռուսաստանին, որ Միացյալ Նահանգներն անվերապահ հովանավորում են Ադրբեջանի կառավարությանն ու մյուսներին: Ռազմավարական շահերը` Կասպիական նավթը, մուտքը Կենտրոնական Ասիա, Իրանի զսպումը, ավելին արժեն, քան մարդու իրավունքներն ու ժողովրդավարական ընթացակարգերը:
Սա գրեթե անհնար է դարձնում, որպեսզի Հայաստանը Միացյալ Նահանգներին խաղաղ գործընթացում ընկալի որպես ազնիվ միջնորդ: Եվ եթե Միացյալ Նահանգները չի կարող այդ դերը ստանձնել, ապա ոչ ոք այն անել չի կարող:
Դիվանագիտությունը վաղուց է պտույտ տալիս նման խորհրդանշական քայլերի շուրջ: 1793 թվականին Չինաստանում Բրիտանական դեսպան կոմս Մաքարթնին երկրից վտարվեց այն բանի համար, որ հրաժարվեց կայսեր առաջ Կոուտոուն (ստորաքարշություն)* անել: Վերջին շրջանում ճապոնացի նախարարների այցելությունները Տոկիոյի Յասուկունի տաճար, որը նվիրված է զինվորների հոգիներին, բողոք առաջ բերեցին Չինաստանում ու Հարավային Կորեայում:
Եվ ընդհակառակը` երբ 1970 թվականին կանցլեր Վիլի Բրանդտը ծնկի եկավ Վարշավյան գետոյի հուշարձանի առաջ, նա շրջեց անցյալի իր չարագործությունների համար Գերմանիայի քավության էջը: Նույն ոգով Վլադիմիր Պուտինը հաշտության հստակ ուղերձ տվեց, երբ 2010 թվականին ծնկի եկավ Կատինում Ստալինի հրամանով սպանված լեհ սպաների հուշարձանի առջև:
Այն, ինչ կարիքն ունենք Կովկասում, դա առաջնորդների կամքն է` հետևել պարոն Բրանդտի և պարոն Պուտինի օրինակներին, ապաշխարհելու քաջություն, իրենց նախկին հակառակորդին հանդիպելու ու համատեղ ապրելու ուղի փնտրելու պատրաստակամություն դրսևորել: Հավանաբար` մենք երկար կսպասենք»:
*
Կոուտոուն չինական միջնադարյան դիվանագիտական արարողակարգ է, ըստ որի կայսրին մոտենալու դեպքում այցելուն պետք է երեք անգամ ծնկի գար նրա առաջ և ինն անգամ երկրպագեր նրան: Բրիտանիայի դեսպան Առաջին կոմս Ջորջ Մաքարթնին, 1790 թվականին նշանակում ստանալով Չինաստանում, հրաժարվում է արարողակարգը կատարելուց, ինչի համար նրան վտարում են երկրից:

Below is an article by Peter Rutland published in The New York Times.
In recent days there have been two symbolic events that run the danger of igniting hostilities in an already tense neighborhood of the Caucasus.
On Aug. 31 a former Azerbaijan Army lieutenant, Ramil Safarov, flew back to Baku after serving eight years in a Budapest jail for killing Gurgen Margarian in 2004. The victim, an Armenian officer, had been a fellow participant in a NATO Partnership for Peace exercise. Safarov hacked him to death in his sleep with an ax.
The Hungarian government transferred the prisoner to Azerbaijan on the understanding that he would serve out the rest of his life sentence in his home country. But immediately upon his arrival in Baku, Lieutenant Safarov was pardoned by President Ilham Aliyev, restored to military duties, promoted to major, given an apartment and awarded back pay for his time in prison. These actions drew universal condemnation from Washington, Moscow and European governments.
Apart from the fact that such a step is an affront to basic notions of justice and the rule of law, even more troubling is the message that it sends to the rest of the world: that the Azerbaijani government thinks it is acceptable to kill Armenians. Apparently, the grievances they suffered in their defeat by Armenian forces in 1992-94 are so profound that even murder is excusable. It is hard, then, to ask the Armenians living in Karabakh to quietly accept the idea that the solution to their disputed territory is for them to return to living under Azerbaijani rule.
This one single act could undo the patient efforts of diplomats and activists over many years to try to rebuild connections and work toward mutual trust — without which any kind of peace settlement will be a pipe dream.
Compounding the problem was a less significant but still noteworthy gesture. On Sept. 3, Richard Morningstar, the new U.S. ambassador to Azerbaijan, paid his respects to Heidar Aliyev, the deceased former president (and father of the incumbent), by laying a wreath at his statue in central Baku. Apparently it is standard protocol for U.S. ambassadors to include this stop in their round of duties when arriving in Baku. Photographs also clearly showed the ambassador bowing his head before the monument, though a State Department spokesman later denied this.
Mr. Morningstar’s far from empty gesture sent two wrong signals.
First, it is disheartening to Azerbaijani democratic activists to see the United States so cravenly supporting dictatorship as a suitable form of rule, a pattern all too familiar from U.S. policy toward the entire Middle East.
Second, it signals to Armenia — and its principal ally, Russia — that the United States is an unqualified backer of the Azerbaijani government, warts and all. Strategic interests — Caspian oil, access to Central Asia, containment of Iran — count for more than the niceties of human rights and democratic procedure.
This makes it all but impossible for Armenia to expect the United States to act as an honest broker in the peace process. And if the United States cannot play that role, no one else will.
Diplomacy has long revolved around such symbolic acts. In 1793, the Earl Macartney, British ambassador to China, was thrown out of the country when he refused to kowtow before the emperor. More recently, visits by Japanese government ministers to the Yasukuni Shrine in Tokyo, commemorating the souls of warriors, have triggered protests from China and South Korea.
By contrast, when Chancellor Willy Brandt fell to his knees before the monument to the Warsaw Ghetto in 1970 he turned a page in German atonement for its past atrocities. In the same spirit, Vladimir Putin sent a clear message of reconciliation when in 2010 he knelt at the monument to the Polish officers killed at Katyn on Stalin’s orders.
What we need in the Caucasus are leaders willing to follow the examples of Mr. Brandt and Mr. Putin, with the courage to show contrition and a willingness to meet with their former adversary and figure out a way to live together. We may be in for a long wait.