Ս. Մարտիրոսյան. Հիմա «հրադադարի» վիճակ է… DDos հարձակումն այսօրվա ամենալուրջ սպառնալիքն է
Ադրբեջանցի մարդասպան Ռամիլ Սաֆարովի Բաքվի օդանավակայանում հայտնվելուց հետո ադրբեջանցիները սկսեցին հարձակումներ հայկական կայքերի վրա: Սկզբում նրանց հարձակումները հաջողությունների չհասան, սեպտեմբերի 6-ից սկսեցին զանգվածային շատ ուժեղ DDos հարձակումները, որոնք շարունակվել են մինչև սեպտեմբերի 8-ը: Ասուլիսում խոսելով հայկական լրատվական կայքերի վրա DDos հարձակումների մասին, ասաց տեղեկատվական անվտանգության փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը:
Նրա տեղեկացմամբ, հարձակումները հիմնականում գալիս էին ասիական տարածաշրջանից` Պակիստան, Ինդոնեզիա, Ադրբեջան, Թուրքիա: Ըստ նրա, թե որ երկրից էր կոնկրետ հարձակումները, դժվար է ասել, բայց հստակ է, որ պատվիրատուն Ադրբեջանն է: Փորձագետի տեղեկացմամբ, Հայաստանի վրա միանգամից աշխատել է 120 հազարից ավելի վարակված համակարգիչ, 800 մեգաբիթ վայրկայնում, օրական ծախսել են 5-20 հազար դոլար:
«Նախօրեին ամեն ինչ դադարեց: Հիմա «հրադադարի» վիճակ է: Բայց պետք է հաշվի առնել, որ անընդհատ այդ վտանգը կա: DDos հարձակումն այսօրվա ամենալուրջ սպառնալիքն է»,- ասաց Ս. Մարտիրոսյանը:
Նրա խոսքով, թեև ադրբեջանիցները վստահ էին, որ իրենց կայքերը լավ են պաշտպանված, հայկական հաքքերների հարձակումները հակառակն ապացուցեց, քանի որ հայերը կարողացավ շատ արագ կոտրել նրանց կայքերը: Հայերը ադրբեջանական 5-6 լրատվական կայքեր, նաև պետական կառույցների կայքեր են կոտրել, պառկացրել, իսկ հայկական «մի երկու-երեք լրատվական կայք կարող եմ ասել, որոնք հարձակման չէին ենթարկվել»:

DDoS-атаки на армянские сайты обходились Азербайджану в день до $20 тыс. Сейчас – «режим прекращения огня»
16:36 10/09/2012
Азербайджанцы начали DDoS-атаки на армянские сайты с момента прибытия экстрадированного из Венгрии убийцы Рамиля Сафарова в аэропорт Баку. Сначала их атаки оказались безуспешными, а с 6 сентября они начали массированную и мощную DDoS-атаку, которая продолжалась до 8 сентября. Об этом сегодня в ходе пресс-конференции заявил эксперт по информационной безопасности Самвел Мартиросян.
По его словам, атаки велись в основном с азиатского сегмента глобальной сети – Пакистан, Индонезия, Азербайджан, Турция. Однако, отметил специалист, сложно точно сказать, из какой именно страны велись атаки, ясно лишь одно – заказчиком является Азербайджан.
С. Мартиросян сообщил, что на Армению одновременно работали свыше 120 тысяч зараженных компьютеров, 800 м/б в секунду, в день тратилось от 5 до 20 тысяч долларов.
«Накануне все прекратилось. Сейчас режим прекращения огня. Однако необходимо учесть, что опасность существует постоянно. DDoS-атаки являются на сегодня самой серьезной проблемой», – подчеркнул эксперт.
Он также сказал, что, несмотря на уверенность азербайджанцев в защищенности своих сайтов, атаки армянских хакеров доказали обратное, армянам удалось очень быстро взломать их сайты. С. Мартиросян напомнил, что были взломаны 5-6 азербайджанских информационных сайтов, сайты госструктур.
Защищенность сайтов госструктур Азербайджана оказалась мифом. Armenian Cyber Army продолжает взломы
Армянские хакеры взломали сайт президента Азербайджана
«Саламньюз»: Армянские хакеры обрушили сайты передовых информагентств Азербайджана
Армянские хакеры заставили сайт Минюста Азербайджана запеть голосом группы System of a Down
Азербайджанские хакеры вымещают злобу от своего бессилия на больных раком детях
На сайт Panorama.am производится массированная DDOS-атака