Լյուքսեմբուրգի փոխվարչապետը Երևանից ուղերձներ հղեց Հունգարիային, Ադրբեջանին ու Թուրքիային
Լյուքսեմբուրգի Մեծ Դքսության փոխվարչապետ, արտաքին գործերի նախարար Ժան Ասելբորնին այսօր Երևանում ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ համատեղ ասուլիսում մի քանի ուղերձ հղեց, մեկը` Հունգարիայի ու Ադրբեջանի, մյուսը` Թուրիքիայի իշխանություններին:
«Մարդուն կացնահարելը չի կարող դիտվել որպես հերոսություն»,-իր մասնավոր կարծիքը հայտնեց ԱԳ նախարարը, ավելացնելով, որ այդ կարծիքին են նաև ԵՄ-ում: Լյուքսեմբուրգի փոխվարչապետի խոսքով, Կիպրոսում ԵՄ անդամ երկրների արտաքին գործերի նախարարների հավաքի ժամանակ Հունգարիայի ԱԳ նախարարը ափսոսանք է հայտնել տեղի ունեցածի առթիվ ու նշել, թե իր երկիրը մտադրություն չի ունեցալ ցավ պատճառել Հայաստանին: «Ես կարծում եմ, այդ պահին նա ասաց այն, ինչ զգում էր»,-ասաց Ժան Ասելբորնը:
Ժան Ասելբորնին անդրադառնալով Թուրքիային, նշեց, որ Լյուքսեմբուրգը` որպես ԵՄ անդամ երկիր բանակցություններ է վարում այդ երկրի հետ: «Ունեմ նաև ուղերձ Թուրքիային` անել ամեն ինչ, որպեսզի Հայաստանի ու Թուրքիայի միջև ստորագրված արձանագրությունները վավերացվեն: ԵՄ-ում բոլոր այս նույն մտայնությամբ ենք առաջնորդվում»,-նշեց եվրոպացի պաշտոնյան:
Առավոտյան Լյուքսմեբուրգի փոխվարչապետը Ծիծեռնակաբերդում հարգել է Օսմանյան Թուրքիայի կողմից իրականացրած Հայոց Ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը, եղել է նաև Ցեղասպանության թանգարանում:
«Թանգարանում տեսածից շատ հուզված եմ: Լուսանկարները, որ տեսա…Դեռևս աչքիս առաջ է այն լուսանկարը, որտեղ մայրն է` գրկած երկու երեխաներին: Նրանցից մեկն արդեն մահացած է: Հուսանք, որ Թուրքիան բավականաչափ ուժ կունենա ընդունել ճշմարտությունը, և բոլորս կանենք ամեն ինչ` որպեսզի կանխենք նմանօրինակ վայրագությունները»,-ասաց հյուր պաշտոնյան:

Вице-премьер Люксембурга направил послания властям Венгрии, Азербайджана и Турции
Прибывший с официальным визитом в Армению вице-премьер Люксембурга, глава МИД Жан Асельборн на состоявшейся сегодня в Ереване совместной с главой МИД Армении Эдвардом Налбандяном пресс-конференции направил несколько посланий: одно властям Венгрии и Азербайджана, а другое – Турции.
«Убийство человека топором не может рассматриваться как геройство», – свое личное мнение выразил министр, добавив, что такого мнения придерживаются и в ЕС. По его словам, на прошедшей на Кипре встрече глав МИД стран-членов ЕС министр иностранных дел Венгрии выразил сожаление по поводу произошедшего, отметив, что его страна не намерена причинять боль Армении. «На мой взгляд, на тот момент он сказал то, что чувствовал», – заявил Жан Асельборн.
Что касается Турции, то, по словам министра, Люксембург, как страна-член ЕС, ведет переговоры с этой страной. «Мне хотелось бы направить послание и Турции. Оно состоит в следующем: сделать все возможное, чтобы подписанные между Арменией и Турцией протоколы были ратифицированы. В ЕС все мы руководствуемся этой идеей», – подчеркнул он.
Утром вице-премьер Люксембурга возложил цветы к памятнику жертвам Геноцида армян в Цицернакаберде, а также посетил музей-институт Геноцида армян.
«Я глубоко впечатлен увиденным в музее, теми фотографиями, которые я увидел… У меня перед глазами фотография, изображающая мать с двумя детьми на руках. Один из них уже мертв. Будем надеяться, что Турция найдет в себе достаточно сил принять истину, и все мы сделаем все возможное, чтобы предотвратить такую жестокость», – отметил вице-премьер.