Արմեն Իսրայելյան. Ադրբեջանի հակաիրանական քաղաքականությունը կարող է թանկ նստել պաշտոնական Բաքվի վրա
Ադրբեջանի` Թուրքիայի և Իսրայելի կողմից ուղղորդվող հակաիրանական քաղաքականությունը Բաքվի համար կարող է ունենալ աղետալի հետևանքներ: Անդրադառնալով Ադրբեջանա-թուրքա-իրանական հարաբերությունների լարման վերջին դեպքերին` այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին նշեց իրանագետ Արմեն Իսրայելյանը:
Հիշեցնենք, որ նախօրեին Գաբալայում Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի նախագահությամբ տեղի ունեցած թուրք-ադրբեջանական համաժողովի ընթացքում, ի թիվս այլ հարցերի, քննարկվել է նաև Ադրբեջանի կողմից Թուրքիայի քաղաքացիների համար վիզային ռեժիմը վերացնելու մասին հարցը: Իրանն, իր հերթին հանդես է եկել նախազգուշացմամբ` հատարարելով, որ եթե Ադրբեջանը միայն Թուքիայի քաղաքացիների համար վերացնի վիզային ռեժիմը, ապա Իրանը կփակի Նախիջևանի հետ իր սահմանը, ինչից հետո, հաշվի առնելով վերոհիշյալ զարգացումները, վիզային ռեժիմի վերացման հարցը հանվել է օրակարգից:
Ըստ բանախոսի, Ադրբեջանի հետ հարաբերություններում պաշտոնական Թեհրանի հիմնական հաղթաթուղթը հենց Նախիջևանի հարցն է:
«Ադրբեջանը ուղղակի ցամաքային կապ չունի Նախիջևանի հետ և իր քաղաքացիների անցուդարձը տեղի է ունենում Իրանի տարածքով: ԼՂ հակամարտության մեկնարկից հետո Իրանը մշտապես շահարկում է Նախիջևանի հարցը` օգտագործելով այն որպես հաղթաթուղթ Ադրբեջանի հետ հարաբերություններում»,- նշեց Արմեն Իսրայելյանը
Բանախոսը մարնամասնեց, որ Ադրբեջանի հարավային շրջանների բնակչությունը, սոցիալ-տնտեսական վատ պայմանների հետևանքով ամեն օր անհրաժեշտ ապրանքներ գնելու նպատակով հատում են իրանա-նախիջևանյան սահմանը և եթե Իրանը փակի սահմանը, Ադրբեջանի այս շրջաններում կսկսվի հումանիտար աղետ:
«Իրանը բազմաթիվ անգամ հայտարարել է, որ եթե Ադրբեջանը շարունակի իր հակաիրանական քաղաքականությունը և Իսրայելի հետ կապերը, ապա Իրանը կփակի իր տարածքը` Նախիջևանի բնակչության համար և այնտեղ կսկսվի հումանիտար աղետ», - նշեց բանախոսը:
Փորձագետի կարծիքով` Ադրբեջանի հակաիրնանական քաղաքականությունը ուղղակիորեն ուղղորդվում է պատոնական Անկարայի և Թել-ավիվի կողմից, որոնք ձգտում են նվազեցնել Իրանի դերը տարածաշրջանում:
«Իմ կարծիքով` Իրանը թե´ Թուրքիայի, թե´ Արդբրեջանի հարաբերություններում պետք է հանդես գա ավելի կոշտ հայտարարություններով, քանի որ դիվանագիտական մեղմ հայտարարություններն ի վնաս Իրանի են»,- նշեց Արմեն Իսրայելյանը:

Дружба с Израилем и действия против Ирана могут привести Азербайджан к катастрофе
Диктуемая Турцией и Израилем антииранская политика Азербайджана может привести к катастрофическим последствиям для Баку. Об этом, касаясь последних случаев обострения отношений между Азербайджаном, Турцией и Ираном, заявил на сегодняшней встрече с журналистами ирановед Армен Исраелян.
Напомним, что накануне в ходе прошедшего в Габале под председательством премьер-министра Турции Реджепа Тайипа Эрдогана турецко-азербайджанского саммита в числе вопросов обсуждался и вопрос об отмене Азербайджаном визового режима для граждан Турции. Иран в свою очередь выступил с предупреждением, отметив, что если официальный Баку отменит визовый режим с Анкарой, а с Тегераном – нет, то Иран запретит Азербайджану устанавливать связь с Нахичеваном через свою территорию, после чего, учитывая вышеуказанные развития событий, вопрос об отмене визового режима был снят с повестки.
По словам ирановеда, в отношениях с Азербайджаном основной козырной картой официального Тегерана является именно вопрос Нахичевана.
«Азербайджан просто не имеет сухопутной связи с Нахичеваном, и передвижение граждан осуществляется через территорию Ирана. После начала карабахского конфликта Иран постоянно спекулирует вопросом Нахичевана, используя его как козырную карту в отношениях с Азербайджаном», – подчеркнул Армен Исраелян.
Ежедневно население южных районов Азербайджана, как отметил ирановед, из-за плохих социально-экономических условий с целью приобретения необходимых товаров пересекает ирано-нахичеванскую границу и если Иран закроет границу, в этих районах Азербайджана начнется гуманитарная катастрофа.
«Иран неоднократно заявлял, что если Азербайджан продолжит свою антииранскую политику и связи с Израилем, то он закроет свою территорию для населения Нахичевана и там начнется гуманитарная катастрофа», – добавил эксперт.
По мнению Армена Исраеляна, антииранская политика Азербайджана прямым образом диктуется официальной Анкарой и Тель-Авивом, стремящимся уменьшить роль Ирана в регионе.
«На мой взгляд, как в отношениях с Турцией, так и в отношениях с Азербайджаном Иран должен выступать с более жесткими заявлениями, поскольку слабые дипломатические заявления наносят ущерб Ирану», – резюмировал ирановед.