Ա. Զաքարյան. Եվրախորհրդարանում քննարկվում է Ռամիլ Սաֆարովի ներման ու ազատ արձակման որոշման վերաբերյալ միասնական բանաձևը
Panorama.am-ը տեղեկացրել էր , որ Եվրախորհրդարանի մաս կազմող կուսակցությունների 6 խմբեր բանաձևերի նախագծեր են ներկայացրել, որոնք առնչվում են Հունգարիայի իշխանությունների կողմից Ադրբեջանին արտահանձնած ոճրագործ Ռամիլ Սաֆարովի ներման ու ազատ արձակման որոշմանը: Թեմայի առնչությամբ պարզաբանումներ ստանալու նպատակով, Panorama.am-ը զրուցեց ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանի հետ, ով տեղեկացրեց, որ ներկայումս քննարկման է դրվել բոլոր խմբերի կողմից ներկայացված բանաձևերի միասնական տարբերակը:
«Քննարկվող միասնական բանաձևը շեշտադրում է օրենքի գերակայությունը և ստանձնած պարտականությունների հարգումը, քննադատում է Ադրբեջանի նախագահի կողմից Ռամիլ Սաֆարովին ներում շնորհելու որոշումը, որովհետև որոշումն ընկալվում է որպես ժեստ, որը հետագայում կարող է նպաստել լարվածության խորացմանը, ինչպես նաև մեծացնում է անարդարության զգացումը և երկու երկրների միջև լարվածությունը:
Բանաձևում սահմանվում է, որ Սաֆարովին ներում շնորհելը Հունգարական իշխանություններին տված խոստումների համտեքստում Ադրբեջանի կողմից դիվանագիտական նորմերի խախտում է, քննադատում Ադրբեջանում Սաֆարովին որպես հերոս ընդունելը, նրան ներում շնորհելը և ութ տարվա աշխատավարձ վճարելու որոշումը՝ մտահոգություն հայտնելով, որ այն հետագա սերունդներին որպես օրինակ կծառայի:
Բանաձևը կրկին վերահաստատում է այն տեսակետը, ըստ որի` ներկայումս քննարկվող` Ադրբեջանի և Եվրամիության միջև համագործակցության համաձայնագիրը պետք է ներառի կետեր՝ մարդու իրավունքների պաշտպանության և օրենքի գերակայության վերաբերյալ: Սա հատուկ ընդգծվում է, որ ցույց է տրվում, որ խնդիրը Ադրբեջանում բաց է և Եվրամիությունը պետք է այդ երկրին պարտադրի, որպեսզի Ադրբեջանը հարգի մարդու իրավունքները և ընդունի դրա գերակայությունը:
Բանձևի ընդունումից հետո այն պետք է փոխանցվի Եվրոպայի Խորհրդին, Եվրոպական հանձնաժողովին, Հայաստանի և Ադրբեջանի կառավարություններին ու խորհրդարաններին, ԵԽԽՎ-ին, ԵԱՀԿ-ին, ՄԱԿ-ին, մարդու իրավունքների հանձնակատարի զեկուցողին:
-Իսկ կա որևէ դրույթ, որը կամ անընդունելի է, կամ վտանգավոր հայկական կողմի համար:
-Դրանում մի դրույթ կա, որ մեզ համար անընդունելի է: Բանաձևի նախագծում նշվում է, որ «գրավյալ տարածքներում խաղաղ կարգավորման գործընթացի թերացման հետ կապված տրամաբանական խորհրդատվությունը չի լրացնում ոչ վրեժի գործողությունը և ոչ էլ անօգուտ սադրանքները, որոնք ավելացնում են արդեն իսկ գոյություն ունեցող լարվածությունը»: «Գրավյալ տարածքներ» արտահայտությունը կարծում եմ, պետք է դուրս գա, որովհետև նախ չի արտացոլում իրական պատկերը և երկրորդը, չի բխում այս բանաձևի բուն նպատակային խնդիրներից:
-Եվրախորհրդարանն իր այս բանաձևով ի՞նչ խնդիր է փորձում լուծել, ի՞նչ հետևանքներ կարող է ունենալ նշյալ բանաձևի ընդունումը:
-Կարծում եմ, որ տեղի ունեցածը Եվրոպայում մեծ մտահոգության խնդիր է այն առումով, որ ըստ էության, վտանգված է եվրոպական արժեքային համակարգը: Այսինքն` Ադրբեջանի և Հունգարիայի միջև տեղի ունեցած գործարքը ուղղված է այն արժեքային համակարգի դեմ, որը պարբերաբար քարոզում է և ընկած է եվրոպական երկրների համագործակցության հիմքում` ժողովրդավարություն, մարդու իրավունքներ, փոխադարձ հարգանք և այլն: Կարծում եմ՝ և՛ Եվրախորհրդարանը, և´ նրանում ներառված քաղաքական ուժերը, իհարկե, այս խնդրի շուրջ ունենալով ամենատարբեր շահեր, պատկերացումներ ու մոտեցումներ, բացևայնպես յուրաքանչյուրի քաղաքական նպատակն է նաև պաշտպանել արժեքային համակարգի դեմ ուղղված ցանկացած ոտնձգություն: Այսինքն` ըստ էության, մենք արձանագրում ենք, որ միջազգային գրեթե բոլոր կառույցները անդրադարձել են այս երևույթին ու ես կարծում եմ, որ խորհրդարանական մակարդակում ապագայում այս հարցն անընդհատ շարունակություն ունենալու է, անընդհատ պետք է ծնվեն դատապարտող բանաձևեր, հայտարարություններ, զեկուցներ, որոնք մեկը մյուսին ամրապնդելով պետք է կարողանան դրական նպաստ ունենալ ժողովրդավարության սկզբունքների և, իհարկե, կայունության ու խաղաղության հաստատման գործընթացներում:

Европарламент намерен заставить Азербайджан уважать принцип верховенства закона. А. Закарян об общем проекте резолюции
Сегодня сайт Panorama.am сообщил, что шесть групп (фракций) входящих в Европарламент партий представили проекты резолюций касательно решения Венгрии об экстрадиции в Азербайджан осужденного убийцы Рамиля Сафарова и его дальнейшего помилования и освобождения в Баку. Обсуждение и голосование по проектам резолюций намечено на 13 сентября, в последний день пленарного заседания Европарламента, и будет рассматриваться в рамках повестки тематического обсуждения по базовым свободам, правам человека и демократии.
В связи с этим корреспондент Panorama.am побеседовал с председателем Постоянной комиссии по внешним сношениям парламента Армении Артаком Закаряном, который сообщил, что в настоящее время на обсуждение выносится единый проект представленных ранее проектов резолюции.
По словам А. Закаряна, в общем проекте подчеркивается принцип верховенства закона и уважения к взятым на себя обязательствам, осуждается решение президента Азербайджана Ильхама Алиева о помиловании Рамиля Сафарова, поскольку оно рассматривается в качестве жеста, способного в дальнейшем усугубить напряженность, а также увеличивающего чувство несправедливости. Более того, отмечается, что помилование Сафарова в контексте заверений венгерской стороне является нарушением дипломатических норм. Критике подвергнуты также героизация Сафарова и решение о выплате ему заработной платы за 8 лет, выражается обеспокоенность, что данный факт может служить примером для подражания подрастающему поколению.
«Резолюция подтверждает подход, согласно которому в обсуждаемое в настоящее время соглашение между Азербайджаном и ЕС должны быть включены положения о защите прав человека и верховенстве закона. Это специально подчеркнуто в связи с тем, что проблема в Азербайджане остается нерешенной и ЕС должен заставить эту страну уважать права человека и признать верховенства этого права. После принятия резолюции она должна быть передана в Совет Европы, Европейскую комиссию, правительства и парламенты Армении и Азербайджана, ПАСЕ, ОБСЕ, ООН и докладчику комиссара по правам человека», – отметил А. Закарян.
– Существует ли какое-либо положение, которое либо неприемлемо, либо несет в себе угрозу для армянской стороны?
– В резолюции есть положение, которое неприемлемо для нас. В проекте резолюции отмечается, что «логическая консультация, связанная с недочетами процесса мирного урегулирования в оккупированных территориях, не восполняют ни мстительные действия, ни бесполезные провокации, которые увеличивают уже имеющуюся напряженность». Выражение «оккупированные территории», на мой взгляд, должно быть ликвидировано, так как оно, во-первых, не отражает реальной картины и, во-вторых, не исходит из сугубо целевых проблем резолюции.
– Какую проблему пытается решить Европейский парламент и какие последствия может иметь принятие данной резолюции?
– На мой взгляд, то, что произошло в Европе, является проблемой, которая вызывает серьезную обеспокоенность в том плане, что по сути ставит под угрозу систему европейских ценностей. То есть, осуществленная между Азербайджаном и Венгрией сделка направлена против той системы ценностей, которая периодически пропагандируется и лежит в основе сотрудничества европейских стран, а именно – демократия, права человека, взаимное уважение и др. Думаю, и Европарламент, и вовлеченные в него политические силы хоть и имеют, конечно, самые различные интересы, представления и подходы в связи с этой проблемой, тем не менее, политическая цель каждой из них – защищать ценностную систему от любых попраний. То есть, по сути, мы фиксируем, что почти все международные структуры коснулись этого явления, и, на мой взгляд, этот вопрос в дальнейшем будет постоянно обсуждаться на парламентском уровне и постоянно должны появляться осуждающие резолюции, доклады, которые, подкрепляя друг друга, должны суметь оказать положительное воздействие на принципы демократии и, безусловно, на процесс установления стабильности и мира.