Եվրախորհրդարանի  6 կուսակցություններ  ներկայացրել են  Ռամիլ Սաֆարովի գործով բանաձևերի նախագծեր
Եվրախորհրդարանի մաս կազմող կուսակցությունների 6 խմբեր բանաձևերի նախագծեր են ներկայացրել, որոնք առնչվում են Հունգարիայի իշխանությունների կողմից Ադրբեջան արտահանձնած ոճրագործ Ռամիլ Սաֆարովի ներման ու ազատ արձակման որոշմանը: Բանաձևերի քննարկումն ու քվերակությունը նախատեսված է սեպտեմբերի 13-ին, Եվրախորհրդարանի լիագումար նիստի վերջին օրը և դիտարկվելու է հիմնարար ազատությունների, մարդու իրավունքների և ժողովրդավարության հարցերի թեմատիկ քննարկման շրջանակներում:
Եվրախորհրդարանի Պահպանողական և ռեֆորմիստական խմբի ներկայացրած բանաձևում առաջարկված 6 կետերից 5-ում ուղղակիորեն մտահոգություն է արտահայտվում ադրբեջանական իշխանությունների՝ Սաֆարովի վերաբերյալ ձեռնարկած քայլերի առնչությամբ, մասնավորապես, նրան ներում շնորհելու օրինականության, Ադրբեջանի արդարադատության ողջ համակարգի բարեփոխման անհրաժեշտության, Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարանի վճիռների իրագործման և այլ հարցերի շուրջ: Կետերից մեկով առաջարկվում է ԵՄ-Ադրբեջան Ասոցացման համաձայնագրում ներառել մարդու իրավունքների պաշտպանությանն առնչվող հարցերի դիտարկման առավել լայն սպեկտր:
Սոցիալ-դեմոկրատական խմբի ներկայացրած բանաձևի նախագծում նախ դատապարտվում է Ռամիլ Սաֆարովին ազատ արձակելու Իլհամ Ալիևի որոշումը, այնուհետև մարդասպանի հերոսացումն ու փառաբանումը: Անհանգտություն է արտահայտվում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ընթացիկ բանակցություններին հասված վնասի կապակցությամբ ևս: Ադրբեջանական իշխանություններին նաև կոչ է արվում վերանայել ներման որոշումը՝ արդարության, մարդու իրավունքների և օրինականության մասին միջազգային, այդ թվում Եվրամիության չափանիշների ու ոգուն համարձայն:
Եվրախորհրդարանում ամենամեծ ներկայացված Եվրոպայի ժողովրդական կուսակցության խմբի բանաձևի նախագծում նշվում է, թե Իլհամ Ալիևի՝ Սաֆարովին ներում շնորհելու որոշումը ավելի է սրում կողմերի միջև առկա լարվածությունն ու մեծացնում ԼՂ չլուծված հակամարտությամբ պայմանավորված անարդարության զգացումը:
ԵԺԿ-ն անհանգստացած է Սաֆարովի ներման ու հրապարակավ փառաբանման գործողությունների՝ ապագա սերունդների վրա հնարավոր ազդեցության առնչությամբ: Կողմերին կոչ է արվում զսպվածություն ցուցաբերել, իսկ հայկական կողմին, խոհուրդ է տրվում զերծ մնած ծայրահեղ հուզական արձագանքներից, որոնք երկրաժամկետ հեռանկարում առավել կբարդացնեն խնդրի կարգավորման հնարավորությունները:
Լիբերալ-դեմոկրատների խումբը Սաֆարովին ներում շնորհելու որոշումը դիտարկվում է որպես Դատապարտվածների փոխանցման Ստրասբուրգի Կոնվենցիայի հումանիստական նպատակներին հակասող քայլ, ինչը խարխլում է հունգարական կառավարությանը տրված հավաստիացումների արժանահավատությունը, ադրբեջանական իշխանությունների կողմից տրված երաշխիքներ մասով, համաձայն որոնց Սաֆարովը պետք է շարունակեր պատժի կրումը հայրենիքում:
Եվրոպական Միացյալ ձախերի և Կանաչների խմբերի ներկայացրած բանաձևերում ևս դատապարտվում է մարդասպանի ներման ու ազատ արձակման որոշումը և կոչ է արվում Հայաստանի ու Ադրբեջանի իշխանություններին շարունակել ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը միտված բանակցային գործընթացը:
Ներկայացված 6 նախագծերն էլ կողմերին հորդորում են ջանքեր գործադրել տարաշածրջանում առաջացած լարվածությունը թուլացնելու նպատակով:

Шесть групп (фракций) входящих в Европарламент партий представили проекты резолюций касательно решения Венгрии об экстрадиции в Азербайджан осужденного убийцы Рамиля Сафарова и его дальнейшего помилования и освобождения в Баку. Обсуждение и голосование по проектам резолюций намечено на 13 сентября, в последний день пленарного заседания Европарламента, и будет рассматриваться в рамках повестки тематического обсуждения по базовым свободам, правам человека и демократии.
Европейские консерваторы и реформисты (ECR) представили проект из 6 пунктов, в пяти из которых напрямую выражается обеспокоенность по поводу шагов властей Азербайджана по «делу Сафарова», в частности по поводу легитимности решения о помиловании преступника, говорится о необходимости реформирования всей системы правоохранительных органов этого государства, исполняемости здесь вердиктов Европейского суда по правам человека и т.д. В одном из пунктов предлагается включить более широкий спектр рассмотрения вопросов по правам человека в Соглашение об ассоциации Азербайджан-ЕС.
Прогрессивный альянс социалистов и демократов (S&D) в своем проекте резолюции в первую очередь осуждает решение президента Азербайджана Ильхама Алиева об освобождении Сафарова, а также его героизацию и прославление. Выражается обеспокоенность также по поводу вреда, нанесенного переговорному процессу между Арменией и Азербайджаном. Кроме того, данная группа европарламентариев призывает власти Азербайджана пересмотреть решение о помиловании в соответствии с нормами ЕС по правам человека и легитимности.
Самая многочисленная в Европарламенте группа – Европейская народная партия (EPP) – в своем проекте резолюции отмечает, что решение президента Азербайджана Ильхама Алиева о помиловании Сафарова еще больше обостряет существующую между сторонами напряженность и увеличивает чувство несправедливости в связи с нерешенностью карабахского конфликта.
Европейская народная партия обеспокоена возможным воздействием помилования Сафарова и публичным его прославлением на подрастающее поколение и призывает стороны проявить сдержанность. Кроме того, ЕРР обращается к армянской стороне с призывом воздерживаться от крайне эмоциональной реакции, которая, с точки зрения данной группы европарламентариев, в долгосрочной перспективе еще более усложнит возможности урегулирования проблемы.
Группа депутатов от Альянса либералов и демократов Европы (ALDE/ADLE) рассматривает решение о помиловании Сафарова как противоречащее гуманистическим целям Страсбургской конвенции о передаче осужденных лиц 1983 года, что подрывает достоверность заверений венгерского правительства по части гарантий, предоставленных азербайджанскими властями, в соответствии с которыми Сафаров должен был продолжить отбывать наказание на родине.
В проектах резолюций от Конфедеративной группы объединенных левых Европы/Нордик левые зеленые (GUE/NGL) и Зеленых (Greens/EFA) также осуждается решение о помиловании убийцы и содержится призыв к властям Армении и Азербайджана продолжить переговорный процесс по мирному урегулированию карабахского конфликта.
Все шесть представленных проектов призывают стороны приложить усилия в направлении ослабления возникшей в регионе напряженности.