Ս. Սաֆարյան. Սաֆարովին արտահանձնելու նպատակը եղել է Արցախյան հակամարտության թեժացումը
Ռամիլ Սաֆարովին արտահանձնելու նպատակը եղել է Արցախյան հակամարտության թեժացումը, որից Ադրբեջանն ու Թուրքիան ունեին իրենց յուրահատուկ սպասելիքները: Անդրադառնալով Հայաստանի նկատմամբ Թուրքիայի և Ադրբեջանի որդեգրած քաղաքականությանը ինչպես նաև Ռամիլ Սաֆարովի արտահանձմանը, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման կարծիք հայտնեց «Ժառանգություն» կուսակցության գլխավոր քարտուղար Ստեփան Սաֆարյանը:
Բանախոսի համոզմամբ, Սաֆարովին ներում շնորհելով, Ադրբեջանը ցանկություն ունի Արցախի խնդիրը բարձրացնել միջազգային օրակարգ, քանի որ դժգոհ է խնդրի նկատմամբ աշխարհի անտարբերությունից: Իսկ Թուրքիայի համար ցանկալի է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափի այնպիսի փոփոխություն, որտեղ ինքը կկարողանա սողոսկել:
Այս համատեքստում Ս. Սաֆարյանը մտահոգված է. «վերջին շրջանում Հայաստանում կարծես թե հնչում են բանակցային գործընթացը դադարեցնելուն ուղղված որոշակի հայտարարություններ», ինչի կարիքը, ըստ բանախոսի, չկա:
«Բանակցային գործընթացը փակուղի մտցնելը կնշանակի նպաստել բանակցային ձևաչափի փոփոխությանը, որի մասին երազում է Թուրքիան»,- նշեց Ս. Սաֆարյանը:
Սաֆարովի արտահանձնումը գնահատելով որպես «թուրք-ադրբեջանական ավանտյուրա»` Ս. Սաֆարյանը նշեց, որ Հայաստանը պետք է զգույշ լինի՝ զերծ մնալով տարածաշրջանում լարվածությունը մեծացնող քայլերից, և տուրք չտա այդ ավանտյուրային:
«Սակայն դա չի նշանակում, թե Հայաստանը չպետք է հստակ քայլեր կատարի: Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ճանաչման խնդիրը պետք է միարժեքորեն բերել թե միջազգային, թե հայաստանյան օրակարգ»,- կարծում է «Ժառանգություն» կուսակցության գլխավոր քարտուղարը:
Պատասխանելով panorama.am-ի հարցին, թե այսօր Հայաստանի Հանրապետության կողմից Արցախի անկախության դե յուրե ճանաչումը չի նշանակում արդյոք դադարեցնել բանակցություններն ու հրաժարվել Մինսկի խմբի միջնորդությունից, Ս. Սաֆարյանը նշեց. «Եթե Հայաստանը կարող է ստեղծել այնպիսի փակուղի, որի արդյունքում բանակցային գործընթաց կմտնի նաև ԼՂՀ նախագահը, այո, թող արվի այդ կտրուկ քայլը: Արցախի անկախության ճանաչումը քաղաքական քայլ է, որևէ մեկը չի կարող դրա համար դատապարտել կամ մեղադրել Հայաստանին»:

Степан Сафарян: Цель экстрадиции Рамиля Сафарова – эскалация карабахского конфликта
Целью экстрадиции Рамиля Сафарова была эскалация карабахского конфликта, с которой Азербайджан и Турция связывали особые ожидания. Об этом, комментируя политику Азербайджана и Турции в отношении Армении, а также экстрадицию Рамиля Сафарова, заявил на встрече с журналистами секретарь партии «Наследие» Степан Сафарян.
По его убеждению, помиловав Сафарова, Азербайджан хочет включить карабахский вопрос в международную повестку, поскольку недоволен мировым безразличием по поводу этой проблемы. Для Турции, как считает Степан Сафарян, желательно такое изменение формата Минской группы ОБСЕ, которое позволит ей втиснуться.
В этом контексте обеспокоенность у Степана Сафаряна вызывает то, «что складывается впечатление, что в последнее время в Армении озвучиваются определенные заявления, направленные на приостановление переговорного процесса», необходимости в которой, по его мнению, нет.
«Завести переговорный процесс в тупик будет означать способствовать изменению формата переговоров, о котором мечтает Турция», – подчеркнул С.Сафарян.
Что касается его оценки экстрадиции Сафарова, то секретарь фракции назвал ее «турецко-азербайджанской авантюрой». По его словам, Армения должна быть бдительной, воздерживаться от действий, увеличивающих напряженность в регионе и не давать этой авантюре прорваться.
«Однако это не означает, что Армения не должна предпринять четкие меры. Проблема признания НКР должна равнозначно войти как в международную повестку, так и в повестку Армении», – отметил Сафарян.
Отвечая на вопрос Рanorama.am о том, не будет ли де-юре признание Арменией независимости НКР означать прекратить переговоры и отказаться от посредничества МГ ОБСЕ, экс-депутат заявил: «Если Армения может создать такой тупик, в результате которого в переговорный процесс будет вовлечен и президент НКР, то такой резкий шаг приветствуется. Признание независимости НКР – политический шаг и никто не может осуждать или обвинять Армению в этом».