Ցուցահանդես` նվիրված Զմյուռնիայի աղետի 90-ամյա տարելիցին
Հայոց ցեղասպանության թանգարանում այսօր բացվելու է Զմյուռնիայի աղետի 90-ամյա տարելիցին նվիրված ժամանակավոր ցուցադրություն: Այս մասին Panorama.am-ը տեղեկացավ Հայոց ցեղասպանության թանգարանի մամուլի ծառայությունից:
Ցուցադրության մեջ ներկայացված են զմյուռնիահայ կյանքին վերաբերող փաստաթղթեր, լուսանկարներ, փոստային բացիկներ, ինչպես նաև ՀՑԹԻ հավաքածուի մաս կազմող բնօրինակ լուսանկարներ, թերթեր, որոնք ներկայացնում են քեմալականների կողմից 1922թ. սեպտեմբերին փոքրասիական խոշոր նավահանգիստ Զմյուռնիայի հրդեհումը և կոտորածները, որոնց զոհ են գնացել տասնյակ հազարավոր հայեր և հույներ:
Ժամանակավոր ցուցադրության բացումից հետո ՀՑԹԻ Կոմիտասի անվան սրահում տեղի է ունենալու գիտական նիստ նվիրված Զմյուռնիայի աղետին: Զեկույցներով հանդես են գալու ՀՑԹԻ տնօրեն Հայկ Դեմոյանը, Վերժինե Սվազլյանը, ՀՑԹԻ գիտաշխատողներ Թեհմինե Մարտոյանը և Գևորգ Վարդանյանը:

A temporary exhibition dedicated to the 90th anniversary of Smyrna Disaster will open at the Armenian Genocide Museum-Institute (AGMI) today, museum’s press service told Panorama.am.
The exhibition features documents, photos, postcards concerning the life of the Armenians of Smyrna as well as original photos, papers from AGMI collection, which present the fire of Smyrna, one of the major sea ports of Asia Minor, and Kemalist massacres of tens of thousands of Armenians and Greeks in September 1922.
After the opening of the exhibition, an academic session dedicated to Smyrna Disaster will take place in the museum’s Komitas hall. AGMI director, Hayk Demoyan, Verzhine Svazlyan as well as AGMI researchers Tehmine Martoyan and Gevorg Vardanyan will deliver reports.