Հ. Պետրոսյանց. Աղետալի հետևանքը Ադրբեջանի համար` նրա գլխավոր ուժերի ոչնչացումն է
ԱՄՆ նախկին դիվանագետ, Ամերիկյան Արտաքին Քաղաքականության Խորհրդում տարածաշրջանային հարցերով փորձագետ Ուեյն Մերրին անդրադառնալով Ղարաբաղում պատերազմական գործողությունների վերսկսման հնարավորությանը հայտարարել է, որ «ԼՂ կոնֆլիկտի հարցում շատ կարևոր է ռելիֆի գործոնը: Դա կարևոր է այնքանով, որքանով Լեռնային ղարաբաղը ստեղծել է իր պաշտպանական գոտին: Այդ տարածքը խոշոր ռազմական գործողությունների թաթերաբեմ կարող է դառնալ, և պատերազմի հարատևման դեպքում հետևանքները կլինեն աղետալի»: Պատերազմում տեղանքի նշանակության, ԼՂՀ ՊԲ պաշտպանական գոտու և այլ հարցերի շուրջ Panorama.am-ը զրուցեց ռազմական փորձագետ Հրաչյա Պետրոսյանցի հետ:
-Պարոն Պետրոսյանց, ինչպիսի՞ նշանակություն ունի ռազմական գործողություներում տեղանքը և այդ առումով ինչպե՞ս կգնահատեք իրավիճակը ղարաբաղա-ադրբեջանական և հայ-ադրբեջանական զորքերի շփման գծում:
- Ցանկացած բանակ ունի որոշակի մարտավարություն և ռազմավարություն, որի մեջ տեղանքը կարևորագույն գործոնն է հանդիսանում: Այսինքն` նախապես մարտական պլանավորում է տեղի ունենում: Եվ այդ պլանավորման ժամանակ ամենամեծ ուշադրությունը դարձվում է տեղանքի առանձնահատկությունների ուսումնասիրմանը: Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի տեղանքը կամ բարձր-լեռնային խիստ կտրտված կամ միջին-լեռնային, բլրոտ-կտրտված տեղանք է իրենից ներկայացնում: Օրինակ` պաշտպանական գծի հարավարևելյան ուղղությունը բլրոտ-կտրտված ձորակներով տեղանք է, իսկ հյուսիս-արևելյան ուղղությունը` խիստ կտրտված և չափազանց բարձր լեռնային: Հետևաբար, այդ տեղանքի ազդեցությունը մարտական գործողությունների վրա անսահման մեծ է:
Ուսումնասիրելով վերջին ժամանակներում լեռնային տեղանքում տեղի ունեցած մարտական գործողությունները` Չեչնիայի, Աֆղանստանի պատերազմները, պարզ երևում է մի բան. նման տեղում պրոֆեսիոնալ պատրաստվածություն ստացած զինվորականները լեռնային տեղանքում կարողանում էին սահմանափակ թվով ուժերով հարյուրապատիկ անգամ գերազանցող ուժերի դեմ պայքարել: Նույն օրինակը նաև Արցախյան պատերազմն է մեզ տալիս: Մեր այսօրվա խնդիրը կայանում է նրանում, որ առկա գրականությունն ու ուսումնասիրությունը գրեթե ամբողջությամբ նվիրված են Չեչնիային և Աֆղանստանին և արցախյան պատերազմի զուտ մարտական գործողությունների վերաբերյալ շատ քիչ վերլուծությաններ ունենք:
-Այդ տեսանկյունից, ինչպիսի՞ն է տեղանքը հայ-ադրբեջանական զորքերի շփման գծում:
- Օրինակ` վերցնենք Օմարը, որտեղ կան գերիշխող բարձունքներ: Եթե մենք այդ բարձունքների վրա տեղադրենք շատ փոքր ուժեր, մեզ այնտեղ ռազմաճակատի գիծ ընդհանրապես պետք չէ: Կարելի է տեղակայել մասնագիտական բարձր պատրաստվածության փոքր ուժեր, որոնք ունենում են շրջանաձև պաշտպանություն, ունենում են խոշար տրամաչափի հրաձգային զենքեր, ունենում են մեծ քանակությամբ մարտապաշար և սնունդ, որ կարողանան ինքնուրույն մարտ վարել: Նման 10-20 կետերի ստեղծումով մենք կարող ենք հակառակորդի մի ամբողջ կորպուս կանգնեցնել ու ամբողջությամբ կոտորել»:
- Ձեր կարծիքով ի՞նչ է նկատի ունեցել ամերիկացի փորձագետը, ասելով, որ պատերազմի հետևանքները կարող են աղետալի լինել:
- Լեռնային տեղանքում նման խնդիր կա: Ցանկացած բարձր պատրաստվածություն ունեցող զորահրամանատար կարող է կազմակերպել մտածված դարաններ և հակառակորդին խաբելով ներքաշել դրա մեջ: Նման հասկացություն կա` կրակային պարկ, որտեղ մոլորեցնելով լեռների արանքն ես ներքաշում հակառակորդի` ասենք հինգ հազար հոգանոց մի զորախումբ, և հետո երեք կողմից սկսում ես ուղղակի կոտորել, ինչպես սպանդանոցում:
Ինձ թվում է, որ ամերիկացի փորձագետը նկատի է ունեցել առաջին հերթին այն հանգամանքը, որ այսօրվա դրությամբ և՛ ՀՀ-ն, և՛ ԼՂՀ-ն, և՛ Ադրբեջանը ունեն կազմավորված բանակներ, ինչը չկար 1991-93 թվականներին: Եթե կա կայացած կանոնավոր բանակ, մարտերի մասնակցող ուժերի միջոցները մեծ քանակությամբ են լինելու: Ահագնացող վտանգը նրա մեջ է, որ մեծ թվով մարդկային ներուժ է օգտագործվելու, որը ուղղակի կարող է բերել չափից դուրս շատ զոհերի թվի: Մեկ օրվա ընթացքում կարող են հազարավոր զոհեր լինել: Եվ առաջին հերթին մեծ քանակությամբ զոհեր է կրում հարձակվող կողմը: Հիմնական խնդիրն այն է, որ լեռնային տեղանքում ուղիները շատ սահմանափակ են, և հակառակորդը հարձակումը պետք է իրականացնի հովիտներով: Այդ պարագայում նրա հնարավոր հարձակման ուղղությունները մեզ համար պարզ և կանխատեսելի է դառնում: Մենք կարող ենք հակառակորդի բանակը գլխովին ոչնչացնել: Իսկ աղետալի հետևանքը Ադրբեջանի համար կարող է լինել այն, եթե մենք նրա բոլոր գլխավոր ուժերը կարողանանք ներքաշել մարտի մեջ և ոչնչացնել, դրանից հետո մեկ հակահարձակումը բավական է մեծ թվով խնդիրներ լուծելու համար:

Катастрофическим последствием для Азербайджана будет уничтожение его основных сил. Мнение военного эксперта
11:00 14/09/2012
Бывший американский дипломат, научный сотрудник Американского совета по внешней политике Уэйн Мерри, касаясь вероятности возобновления военных действий в Нагорном Карабахе, заявил, что «в карабахском вопросе очень важен фактор рельефа. Это важно настолько, насколько Нагорный Карабах создал свою полосу обороны. Эта территория может стать ареной крупных военных действий и в случае продолжительной войны последствия могут быть катастрофическими». Относительно значимости местности в войне, полосы обороны Армии обороны НКР и других вопросов корреспондент Panorama.am провел беседу с военным экспертом Грачья Петросянцем.
–Какую значимость имеет в военных действиях местность, и как в этом плане Вы оцените ситуацию на линии соприкосновения армяно-азербайджанских и карабахо-азербайджанских войск?
-Любая армия имеет свою определенную тактику и стратегию, в которой местность является важнейшим фактором. То есть имеет место предварительное планирование, большое внимание при котором уделяется изучению особенностей местности. Армения и Нагорный Карабах имеют либо высокогорный и среднегорный холмистый рельеф.
Следовательно, воздействие этого рельефа несравнимо велико при боевых действиях. Анализируя боевые действия, которые велись в последнее время в горных местностях, а именно войны в Чечне и Афганистане, становится ясно, что в горных местностях военные, получившие профессиональную подготовку, могли при ограниченном количестве бороться с противником, стократно превосходящим его по численности. Такой же пример можно привести и в случае с Карабахской войной. Наша сегодняшняя проблема состоит в том, что имеющаяся литература и исследования почти полностью посвящены войнам в Чечне и Афганистане, и существует очень мало аналитических материалов относительно сугубо боевых действий во время карабахской войны.
-Какова в этом плане местность на линии соприкосновения вооруженных сил Армении и Азербайджана?
-Рассмотрим в качестве примера Омарский перевал, где преобладают высоты. Если мы разместим на этих высотах небольшое количество сил, то нам там линия фронта не нужна вообще. Можно разместить силы, имеющие высокую профессиональную подготовку, которые способны самостоятельно вести бой. Формировав 10-20 таких опорных пунктов, мы можем полностью уничтожить целый корпус противника».
Что, на Ваш взгляд, имел в виду американский эксперт, отмечая, что последствия могут быть катастрофическими?
-В горной местности такая проблема существует. Любой получивший высокую подготовку командир может организовать засаду и приманить туда врага. Мне кажется, американский эксперт имел в виду в первую очередь, тот факт, что на сегодняшний день и Армения, и НКР, и Азербайджан, имеют свою организованную армию, чего не было в 1991-93 годах. Если есть регулярная армия, то средства сил, участвующих в боях, будут огромными. Опасность в том, что будет использован большой человеческий потенциал, что может привести к большим потерям. За один день могут быть убиты тысячи человек, причем со стороны нападающего. Основная проблема в том, что в горных местностях пути ограничены, и противник должен организовать нападение по долинам. В этом случае направления возможной атаки противника становятся ясны и прогнозируемы для нас, и мы можем полностью уничтожить армию противника. А катастрофическим последствием для Азербайджана может быть то, если мы сможем вовлечь в бой все его главные силы и уничтожить их, после чего одной контратаки будет достаточно для решения большого числа проблем.