Նոյեմբերի 27-ին Սահմանադրական դատարանում կսկսվի Հայ ազգային կոնգրեսի ակտիվիստ, Կենտրոն և Նորք-Մարաշ ընդհանուր իրավասության դատարանի կողմից վեց տարի ազատազրկման դատապարտված Տիգրան Առաքելյանի դիմումի քննարկումը:
Տեղեկությունը «Հայկական ժամանակ»-ի թղթակցին հայտնել է փաստաբան Վահե Գրիգորյանը: Թերթը հիշեցնում է, որ Կոնգրեսի երիտասարդ չորս ակտիվիստների վերաբերյալ դատավարության ժամանակ` հունվարի 31-ին, դատավոր Գագիկ Պողոսյանը Տիգրան Առաքելյանին հեռացրել էր դատարանի դահլիճից` այն պատճառով, որ քաղբանտարկյալը հայտարարել էր, թե քրեական գործն ի սկզբանե շինծու է: Դահլիճից նրան հեռացնելուց հետո դատավորը նրան արգելել էր մասնակցել երեք դատական նիստի: «Ընդդեմ դատարանի այս ապօրինի որոշման` փաստաբան Վահե Գրիգորյանը դիմել էր Սահմանադրական դատարան»,- հայտնում է թերթը:

On November 27, the Constitutional Court of Armenia will consider the lawsuit of HAK activist Tigran Arakelyan sentenced to six years in prison by the Court of General Jurisdiction of Yerevan’s Kentron and Nor-Marash administrative districts, lawyer Vahe Grigoryan told Haykakan Zhamanak.
The paper reminds that during the trial against four young HAK activists on January 31, judge Gagik Poghosyan dismissed Tigran Arakelyan from courtroom after the HAK activist announced that the criminal case was fabricated. The judge then banned him from attending the next three hearings in the case.
“Lawyer Vahe Grigoryan appealed the court’s illegal decision to the Constitutional Court,” the paper reports.