Նոյեմբերի 27-ին Սահմանադրական դատարանում կսկսվի Հայ ազգային կոնգրեսի ակտիվիստ, Կենտրոն և Նորք-Մարաշ ընդհանուր իրավասության դատարանի կողմից վեց տարի ազատազրկման դատապարտված Տիգրան Առաքելյանի դիմումի քննարկումը:
Տեղեկությունը «Հայկական ժամանակ»-ի թղթակցին հայտնել է փաստաբան Վահե Գրիգորյանը: Թերթը հիշեցնում է, որ Կոնգրեսի երիտասարդ չորս ակտիվիստների վերաբերյալ դատավարության ժամանակ` հունվարի 31-ին, դատավոր Գագիկ Պողոսյանը Տիգրան Առաքելյանին հեռացրել էր դատարանի դահլիճից` այն պատճառով, որ քաղբանտարկյալը հայտարարել էր, թե քրեական գործն ի սկզբանե շինծու է: Դահլիճից նրան հեռացնելուց հետո դատավորը նրան արգելել էր մասնակցել երեք դատական նիստի: «Ընդդեմ դատարանի այս ապօրինի որոշման` փաստաբան Վահե Գրիգորյանը դիմել էր Սահմանադրական դատարան»,- հայտնում է թերթը:

«Айкакан жаманак»: Конституционный суд рассмотрит заявление активиста АНК в ноябре
В Конституционном суде Армении 27 ноября начнется рассмотрение заявления активиста «Армянского национального конгресса» Тиграна Аракеляна, который приговорен судом общей юрисдикции административных районов Центр и Норк-Мараш к 6 годам лишения свободы. Эту информацию предоставил газете «Айкакан жаманак» адвокат Ваге Григорян.
Издание напоминает о том, что во время судебного заседания над четырьмя молодыми активистами Конгресса 31 января Гагик Погосян удалил Тиграна Аракеляна из зала суда лишь по той причине, что тот заявил – уголовное дело является изначально сфабрикованным. «После удаления из зала судья запретил ему присутствовать на трех судебных заседаниях. Адвокат Ваге Григорян обратился в Конституционный суд против этого незаконного решения судьи», - отмечает «Айкакан жаманак».