Ամերիկյան վճիռ` կոռուպցիայի մեղադրանքով. Վարդան Այվազյանը պարտավոր է վճարել 37,5 մլն դոլար
«168 ժամը» տեղեկացնում է, որ սեպտեմբերի 6-ին Նյու Յորքի Դաշնային դատարանը մի վճիռ է կայացրել, որով ՀՀ ԱԺ ՀՀԿ-ական պատգամավոր Վարդան Այվազյանը պարտավոր է հօգուտ «Գլոբալ Գոլդ Մայնինգ» ՍՊԸ-ի վճարել 37,5 մլն դոլար:
«Այս գործը ժամանակին մեծ հնչեղություն էր ստացել, բնապահպանության նախարար Վարդան Այվազյանը հայտնվել էր մեծ սկանդալի կենտրոնում, «Գլոբալ Գոլդ Մայնինգ» ՍՊԸ-ն նրան մեղադրել էր մի քանի միլիոն դոլար կաշառք պահանջելու մեջ: Առանց այս գործի մանրամասների մեջ խորանալու, կարելի է արձանագրել, որ ամերիկյան դատարանի այս վճիռն ուղղված է ոչ այնքան Վարդան Այվազյանի, որքան ՀՀ իշխանությունների դեմ: Վարդան Այվազյանը պատահական մարդ չէ Հայաստանի իշխանական համակարգում:
Բացի այն, որ նա իշխող կուսակցության անդամ է, պատգամավոր, նաև խորհրդարանի կարևորագույն հանձնաժողովներից մեկի` ԱԺ Տնտեսական հանձնաժողովի նախագահն է: Ամերիկացիների տեսանկյունից` նա Հայաստանում որոշումներ կայացնողներից մեկն է, ուստի նրա նկատմամբ նման խոշոր դրամական պահանջ պարունակող վճռի կայացումն ուղղված է նաև ՀՀ իշխանությանը»,- գրում է թերթը:

«168 жам»: Суд Нью-Йорка постановил взыскать у Вардана Айвазяна 37,5 млн. долларов
Газета «168 жам» пишет, что 6 сентября Федеральный суд Нью-Йорка принял решение о том, что депутат Национального Собрания от Республиканской партии Армении Вардан Айвазян должен выплатить ООО «Глобал Голд Майнинг» 37,5 млн. долларов.
Издание напоминает о том, что это дело в свое время вызвало большой резонанс, министр охраны природы Вардан Айвазян оказался в центре большого скандала, поскольку ООО «Глобал Голд Майнинг» обвинила его в требовании взятки в размере нескольких миллионов долларов.
«Не вдаваясь в подробности этого дела, можно констатировать, что это решение американского суда направлено не столько против самого Вардана Айвазяна, сколько против властей Армении. Ведь, Вардан Айвазян – неслучайный человек во властной системе Армении. Кроме того, что он является членом правящей партии РПА и депутатом Национального Собрания, он также председатель одной из важнейших комиссий парламента – постоянной комиссии по экономическим вопросам. Посему, принятие в его отношении решения с требованием взыскания столь крупной суммы направлено против властей страны» - отмечает «168 жам».