Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը նախօրեին ուղերձ է հղել Ստեփանակերտում մեկնարկած «Մարդը և տիեզերքը» գիտաժողովի մասնակիցներին:
Այս մասին հայտնում են Արցախի հանրապետության նախագահի աշխատակազմիտեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
Իր ուղերձում Արցախի նախագահն ասել է. «Գիտաժողովի հարգելի մասնակիցներ,
Ուրախ եմ ողջունել բոլորիդ և իմ գոհունակությունը հայտնել Արցախում նման կարևոր միջոցառման անցկացման կապակցությամբ:
Հայկական լեռնաշխարհը հանդիսանում է տիեզերքի ուսումնասիրման երկրագնդի ամենահին վայրերից մեկը, ինչի մասին են վկայում այստեղ առկա հինավուրց աստղադիտարանները: Ոլորտը մեծ զարգացում է ապրել նաև 20-րդ դարում, որը կարելի է համարել հայ աստղագիտության ոսկե դարը: Տիեզերքի ուսումնասիրման գործում շոշափելի է նաև ծնունդով արցախցի գիտնականների ներդրումը, ինչը մեծ հպարտություն է ներշնչում մեզ բոլորիս:
Այդ իսկ պատճառով, մենք չափազանց կարևորում ենք տիեզերքի ուսումնասիրմանը նվիրված գիտական միջոցառումների անցկացումը մեր երկրում, հատկապես՝ անվանի մասնագետների մասնակցությամբ: Համոզված եմ, որ «Մարդը և տիեզերքը» գիտագործնական գիտաժողովը հաջողությամբ կիրականացնի իր առջև դրված խնդիրները և կխթանի տիեզերքի ուսումնասիրման հանդեպ հետաքրքրությունը մեր հանրապետությունում:

On September 16, Artsakh Republic President Bako Sahakyan released an address for the participants of the "Mankind and Space" conference in Artsakh capital, Stepanakert.
“Respected participants of the conference,
I am glad to welcome all of you and express my satisfaction with holding such an important event in Artsakh.
The fact that the Armenian Highland is one of the oldest places on Earth studying the Universe is clearly indicated by the ancient observatories that existed here. Space sphere exploration developed significantly during the 20th century, which can be qualified as the gold era of astronomy in Armenia. We are also very much proud of the fact that Artsakh-born scientists have had significant contribution in exploring Space.
For this very reason our state attaches a great importance to scientific events dedicated to studying Space especially with the participation of well-known professionals. I am confident that scientific-practical conference “Mankind and Space” will succeed in realizing the set issues and will boost interest in exploring the Universe in our republic.