Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը նախօրեին ուղերձ է հղել Ստեփանակերտում մեկնարկած «Մարդը և տիեզերքը» գիտաժողովի մասնակիցներին:
Այս մասին հայտնում են Արցախի հանրապետության նախագահի աշխատակազմիտեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
Իր ուղերձում Արցախի նախագահն ասել է. «Գիտաժողովի հարգելի մասնակիցներ,
Ուրախ եմ ողջունել բոլորիդ և իմ գոհունակությունը հայտնել Արցախում նման կարևոր միջոցառման անցկացման կապակցությամբ:
Հայկական լեռնաշխարհը հանդիսանում է տիեզերքի ուսումնասիրման երկրագնդի ամենահին վայրերից մեկը, ինչի մասին են վկայում այստեղ առկա հինավուրց աստղադիտարանները: Ոլորտը մեծ զարգացում է ապրել նաև 20-րդ դարում, որը կարելի է համարել հայ աստղագիտության ոսկե դարը: Տիեզերքի ուսումնասիրման գործում շոշափելի է նաև ծնունդով արցախցի գիտնականների ներդրումը, ինչը մեծ հպարտություն է ներշնչում մեզ բոլորիս:
Այդ իսկ պատճառով, մենք չափազանց կարևորում ենք տիեզերքի ուսումնասիրմանը նվիրված գիտական միջոցառումների անցկացումը մեր երկրում, հատկապես՝ անվանի մասնագետների մասնակցությամբ: Համոզված եմ, որ «Մարդը և տիեզերքը» գիտագործնական գիտաժողովը հաջողությամբ կիրականացնի իր առջև դրված խնդիրները և կխթանի տիեզերքի ուսումնասիրման հանդեպ հետաքրքրությունը մեր հանրապետությունում:

Бако Саакян: ХХ век можно назвать золотым веком армянской астрономии
Накануне президент НКР Бако Саакян обратился к участникам научно-практической конференции «Человек и космос» с посланием, в котором отмечено:
Уважаемые участники конференции!
Рад приветствовать всех вас и выразить удовлетворение по поводу проведения столь важного мероприятия в Арцахе.
Армянское нагорье является одним из древнейших регионов планеты по изучению космоса, о чем свидетельствует существовавшие здесь обсерватории. Данная сфера бурно развивалась и в 20-ом столетии, которое можно назвать золотым веком армянской астрономии. Большой гордостью для нас является и то, что в деле изучения космоса значителен также вклад ученых-уроженцев Арцаха.
Именно по этой причине мы придаем исключительную важность проведению в нашей стране научных мероприятий, посвященных изучению космоса, особенно с участием известных специалистов. Уверен, что научно-практическая конференция «Человек и космос» успешно выполнит поставленные перед собой задачи и повысит интерес к изучению космоса в нашей республике.