ԱՆ. Նախարարի հրամանով դեղերի իրացման նվազագույն և առավելագույն գներ չեն սահմանվել
«Էլեկտրոնային լրատվամիջոցներում թյուրիմացաբար տեղ են գտել հրապարակումներ, որոնց համաձայն ՀՀ առողջապահության նախարարի հրամանով սահմանվել են Հայաստանում վաճառվող դեղերի և դեղանյութերի նվազագույն և առավելագույն գներ»։ Այս մասին հայտնում են Առողջապահության նախարարության մամուլի ծառայությունից ու հայտարարում, որ նախարարի հրամանով դեղերի իրացման նվազագույն և առավելագույն գներ չեն սահմանվել:
«Նախարարի հրամանով սահմանվել են հիվանդանոցային օղակում վճարովի ծառայություննեի նվազագույն և առավելագույն կողմնորոշիչ գներ`հիմնած տվյալ ծառայությունների ինքնարժեքի հաշվարկի վրա»,-մանրամասնում են նախարարությունից:
Ըստ աղբյուրի, միևնույն ժամանակ, բնակչության համար դեղերի մատչելիության խնդիրը լուծելու նպատակով, ՀՀ առողջապահության նախարարը հանձնարարականներ է տվել ուսումնասիրել դեղերի գների կարգավորման եվրոպական փորձը, որի հիման վրա դեղերի գների պետական կարգավորման մեխանիզմների վերաբերյալ համապատասխան դրույթներ պետք է ներառվեն «Դեղերի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծում:
Նախարարի հանձնարարությամբ, ինչպես արդեն տեղեկացրել է Panorama.am-ը ուսումնասիրվում է
նաև ախտորոշիչ լաբորատորիաների գործունեությունը` դրանցում միօրինականացված չափորոշիչների ապահովման նպատակով։
Հիշեցնենք, որ շաբաթ օրը ՀՀ կառավարությունում հրավիրված խորհրդակցության ընթացքում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն անդրադարձ էր կատարել դեղերի շուկային:

После предупреждения президента Сержа Саргсяна в Минздраве Армении сразу же засуетились…
Министерство здравоохранения Армении опровергает распространенные рядом электронных СМИ сведения о том, будто глава ведомства Дереник Думанян специальным приказом установил минимальные и максимальные цены на продажу лекарственных препаратов в республике .
«По приказу министра установлены ориентировочные минимальные и максимальные цены платных услуг в больницах, которые основаны на расчете себестоимости данных услуг», – уточняет пресс-служба Минздрава РА.
В то же самое время, согласно сообщению, с целью решения проблемы доступности лекарств для населения министр здравоохранения распорядился провести исследование европейского опыта регулирования цен на лекарственном рынке, после чего в проект Закона РА «О лекарствах» будут внесены соответствующие положения о механизмах государственного регулирования цен на лекарства.
Отметим, что на совещании в правительстве 15 сентября президент Армении Серж Саргсян специально обратился к проблеме лекарственного рынка. Выразив недовольство осуществляемыми в данной сфере работами и ее темпами, глава государства предупредил ответственных, что наступили времена, когда простым увольнением или выговором упущения отныне заканчиваться не будут.