Հայաստանը բարկացած է այն հանգամանքից, որ Հունգարիան արտահանձնեց ադրբեջանցի մարդասպան Ռամիլ Սաֆարովին: Այս մասին գրում է «Policymic» պարբերականը:
«Policymic»-ն անդրադարձել է Սաֆարովի գործի նախապատմությանը` սկսած 2004թ. Բուդապեշտում արձանագրված աննախադեպ մարդասպանությունից մինչև մարդասպանին Ադրբեջանի նախագահի կողմից ներում շնորհելն ու պարգևատրելը:
Պարբերականը նշում է, որ Կովկասի տարածաշրջանում նոր ճգնաժամ է բռնկվել:
Ըստ հունգարական իշխանությունների՝ նրանք համաձայնվել են Սաֆարովին արտահանձնել այն հավաստիացումներից հետո, թե Սաֆարովը ցմահ բանտարկությունը կշարունակի իր երկրում: Փաստորեն` Ադրբեջանը խաբել է իր հունգարացի գործընկերոջը:
Պարբերականը նշում է, որ այս ամենից հետո հայերը բողոքի ակցիաներ են սկսել Երևանում, Լոս Անջելեսում, Նյու Յորքում, Փարիզում, Լոնդոնում և մի շարք այլ վայրերում գտնվող Հունգարիայի դեսպանատների և հյուպատոսությունների առջև:
Սպիտակ Տունը անհապաղ արձագանքեց. ԱՄՆ Ազգային անվտանգության խորհրդի խոսնակ Թոմի Վիետորը հայտարարել է, որ ԱՄՆ նախագահ Օբաման խորապես անհանգստացած է ադրբեջանցի մարդասպանին ներում շնորհելու հանգամանքից: Վաշինգտոնը կոչ է արել, որպեսզի Սաֆարովը շարունակի իր ցմահ բանտարկությունը, սակայն Բաքուն դժվար թե հետևի այդ կոչերին:
«Policymic»-ն հիշեցնում է, որ հազարավոր հունգարացիներ բողոքի ակցիաներ են սկսել կառավարության որոշման դեմ: Այն խոսակցությունները, թե Ադրբեջանը Հունգարիայի տնտեսության մեջ երկու մլրդ դոլար կներդնի ապացուցում է այն հանգամանքը, թե ինչու է Բուդապեշտը որոշել արտահանձնել Սաֆարովին:
Պարբերականը եզրափակվել է մեջբերելով հունգարացի անանուն մի լրագրողի. «Հունգարիան ճգնաժամի մեջ է և նրանց չի հաջողվում բավարար գումար ստանալ Եվրոպայից: Նրանք համաձայնել են Ադրբեջանից ստանալ նավթային գումարները»:

Policymic: В регионе Южного Кавказа вспыхнул новый кризис
Армения возмущена тем, что Венгрия экстрадировала азербайджанского преступника Рамиля Сафарова. Об этом сообщает издание «Policymic».
Издание «Policymic» коснулось предыстории дела Сафарова, начиная с совершенного в Будапеште в 2004 году беспрецедентного убийства до недавнего его помилования и присвоения звания президентом Азербайджана.
Отмечается, что в регионе Кавказа вспыхнул новый кризис.
По словам венгерских властей, они согласились экстрадировать Сафарова после того, как Азербайджан заверил, что преступник продолжит отбывать пожизненный срок наказания на родине.
Фактически, Азербайджан обманул Венгрию. До этого, как пишет издание, армяне начали акции протеста в Ереване, Лос-Анджелесе, Париже, Лондоне и у посольств и консульств Венгрии в ряде других стран.
Белый дом поспешно откликнулся: представитель Совета национальной безопасности США Томми Виетор заявил, что президент Обама глубоко обеспокоен помилованием азербайджанского убийцы. Вашингтон обратился с призывом о продолжения отбывания Сафаровым наказания, однако Баку вряд ли последует этим призывам.
«Policymic» напоминает, что тысячи венгров начали акции протеста против решения правительства. Слухи о том, что Азербайджан инвестирует 2 млрд долларов в экономику Венгрии, доказывают то, почему Будапешт решил экстрадировать Сафарова.
В завершение издание цитирует одного из венгерских журналистов: «Венгрия находится в кризисе: им не удается получить достаточную сумму от Европы. Они согласились получить нефтедоллары от Азербайджана».