Հայաստանում անցկացված ՀԱՊԿ օպերատիվ արձագանքման հավաքական ուժերի մասնակցությամբ «Փոխգործակցություն-2012» համատեղ զորավարժությունները քաղաքագետ, «Կովկաս» ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Իսկանդարյանը մի քանի առումով բացառիկ ու կարևոր է համարում:
Նախ` դրանք առաջին անգամ էին անցկացվում 2008-ին տեղի ունեցած ռուս-վրացական պատերազմից հետո, ապա ընթանում էին «Կովկաս 2012» հրամանատարա-շտաբային ռազմավարական զորավարժություններին զուգահեռ:
Իսկանդարյանի խոսքով, ՀԱՊԿ-ը մեծ հնարավորություններ է տալիս Հայաստանի համար` թե ինքնարժեքով ռազմատեխնիկայի համալրման, թե զինվորական բարձր սպայակազմի վերապատրաստման առումով:
Իսկանդարյանն այն կարծիքին է, որ պետք չէ քննադատել ՀԱՊԿ-ին այն բանի համար, որ նա չի արձագանքում հայ-ադրբեջանական շփման գծում տեղի ունեցող միջադեպերին:
«Կառույցը գտնվում է դինամիկ զարգացման մեջ և դեռ չի կարող արձագանքել որոշ մարտահրավերների»,-բացատրեց Իսկանդարյանը:

А. Искандарян: Военные учения КСОР ОДКБ «Взаимодействие-2012»  исключительны и важны во многих отношениях
14:02 20/09/2012
А. Искандарян: Военные учения КСОР ОДКБ «Взаимодействие-2012» исключительны и важны во многих отношениях
Политолог, директор «Института Кавказа» Александр Искандарян считает проведенные в Армении военные учения КСОР ОДКБ «Взаимодействие-2012» исключительными и важными во многих отношениях.
В первую очередь, это были первые после российско-грузинской войны 2008 года военные учения,отметил он. Кроме того, они, по словам политолога, проходили параллельно со Стратегическими командно-штабными учениями «Кавказ-2012».
Александр Искандарян подчеркнул, что ОДКБ предоставляет Армении широкие возможности как в плане оснащения военной техникой по себестоимости, так и в плане подготовки высшего офицерского состава.
По мнению политолога, не стоит критиковать ОДКБ за то, что эта структура не откликается на инциденты, происходящие на армяно-азербайджанской линии соприкосновения.
«Эта структура переживает этап динамического развития и пока не может откликаться на некоторые вызовы», – добавил Искандарян.