Հայաստանում անցկացված ՀԱՊԿ օպերատիվ արձագանքման հավաքական ուժերի մասնակցությամբ «Փոխգործակցություն-2012» համատեղ զորավարժությունները քաղաքագետ, «Կովկաս» ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Իսկանդարյանը մի քանի առումով բացառիկ ու կարևոր է համարում:
Նախ` դրանք առաջին անգամ էին անցկացվում 2008-ին տեղի ունեցած ռուս-վրացական պատերազմից հետո, ապա ընթանում էին «Կովկաս 2012» հրամանատարա-շտաբային ռազմավարական զորավարժություններին զուգահեռ:
Իսկանդարյանի խոսքով, ՀԱՊԿ-ը մեծ հնարավորություններ է տալիս Հայաստանի համար` թե ինքնարժեքով ռազմատեխնիկայի համալրման, թե զինվորական բարձր սպայակազմի վերապատրաստման առումով:
Իսկանդարյանն այն կարծիքին է, որ պետք չէ քննադատել ՀԱՊԿ-ին այն բանի համար, որ նա չի արձագանքում հայ-ադրբեջանական շփման գծում տեղի ունեցող միջադեպերին:
«Կառույցը գտնվում է դինամիկ զարգացման մեջ և դեռ չի կարող արձագանքել որոշ մարտահրավերների»,-բացատրեց Իսկանդարյանը:

Caucasus Institute director, political analyst Alexander Iskandaryan believes CSTO Collective Rapid Reaction Force Cooperation-2012 joint military exercise that was held in Armenia was important and unique in several aspects.
Firstly, the exercise was held for the first time after the 2008 war between Russia and Georgia, secondly, the exercise was held simultaneously with the Caucasus-2012 Strategic Exercise, he stressed.
According to the expert, CSTO offers wide possibilities to Armenia in buying military equipment at cost price as well as officer training.
Mr Iskandaryan noted that CSTO should not be blamed for not responding to incidents recorded at the Armenian-Azerbaijani contact line. “The organization is developing dynamically and therefore cannot yet respond to some challenges.”