Անկախության միշտ ձգտած, բայց պատմական տարբեր իրադարձությունների պատճառով տարբեր ժամանակաշրջաններում անկախությունը կորցրած հայ ժողովուրդն արդեն 21 տարի է ապրում է անկախ Հայաստանի Հանրապետությունում:
Այսօր տոն է հայկական յուրաքանչյուր ընտանիքում: Այսօր տոն է յուրաքանչյուր հայի սրտում: Այսօր Հայաստանի Հանրապետության անկախության տոնն է, անկախություն, որը Հայաստանը կերտեց իր համար պատմականորեն բավականին դժվար ժամանակաշրջանում, բայց կարողացավ այն դնել ամուր հիմքերի վրա. անկախ պետականությունն ամրապնդվեց ու զարգացավ` հաղթելով պատերազմում ու հաղթահարելով շրջափակման հետևանքով ստեղծված սոցիալ-տնտեսական ծանրագույն պայմանները:
Անկախության 21-րդ տարեդարձը Հայաստանի Հանրապետությունը դիմավորում է որպես զարգացման ժողովրդավարական ուղի բռնած, տարածաշրջանում կայունության և անվտանգության ձգտող պետություն: ՀՀ Անկախության հռչակագիրն ընդունվել է 1990թ. օգոստոսի 23-ին. «Հայկական ԽՍՀ Գերագույն խորհուրդը, արտահայտելով Հայաստանի ժողովրդի միասնական կամքը, գիտակցելով իր պատասխանատվությունը հայ ժողովրդի ճակատագրի առջև համայն հայության իղձերի իրականացման և պատմական արդարության վերականգնման գործում, ելնելով մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրի սկզբունքներից և միջազգային իրավունքի հանրաճանաչ նորմերից, կենսագործելով ազգերի ազատ ինքնորոշման իրավունքը, հիմնվելով 1989 թվականի դեկտեմբերի 1-ի «Հայկական ԽՍՀ-ի և Լեռնային Ղարաբաղի վերամիավորման մասին» Հայկական ԽՍՀ Գերագույն խորհրդի և Լեռնային Ղարաբաղի Ազգային խորհրդի համատեղ որոշման վրա, զարգացնելով 1918 թվականի մայիսի 28-ին ստեղծված անկախ Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդավարական ավանդույթները, խնդիր դնելով ժողովրդավարական, իրավական հասարակարգի ստեղծումը ՀՌՉԱԿՈՒՄ է անկախ պետականության հաստատման գործընթացի սկիզբը»:
Հայաստանի անկախության մասին հռչակագրի դրույթներից ելնելով, խորհրդարանը որոշեց 1991թ. սեպտեմբերի 21-ին հանրապետության տարածքում անցկացնել հանրաքվե՝ ԽՍՀՄ-ի կազմից դուրս գալու և անկախանալու նպատակով։ Հանրապետության բնակչության ճնշող մեծամասնությունը «այո» ասաց անկախությանը։ Հանրաքվեի արդյունքների հիման վրա 1991թ. սեպտեմբերի 23-ին հանրապետության Գերագույն խորհուրդը Հայաստանը հռչակեց անկախ պետություն։
«Հայաստանի Հանրապետությունը ինքնիշխան պետություն է՝ օժտված պետական իշխանության գերակայությամբ, անկախությամբ, լիիրավությամբ: Հայաստանի Հանրապետության ամբողջ տարածքում գործում են միայն ՀայաստանիՀանրապետության սահմանադրությունը և օրենքները»,- նշված է ՀՀ Անկախության հռչակագրում:
Հետևելով ու առաջնորդվելով ՀՀ սահմանադրությամբ ու օրենքներով, մենք կարող ենք մեր անկախ պետությունն էլ ավելի զարգացնել ու դարձնել այնպիսի երկիր, որի մասին երազում է յուրաքանչյուր հայ:

Сегодня Армения отмечает День независимости
Армения сегодня отмечает День независимости. 21 сентября 1991 года в Армении был проведен референдум. На голосование был поставлен вопрос: “Согласны ли вы, чтобы Республика Армения была независимой республикой вне Советского Союза?”. Утвердительный ответ на этот вопрос дали 94.39% участников референдума. Верховный Совет Армении 23 сентября 1991 года на основании результатов референдума провозгласил Республику Армения независимым государством, приняв Декларацию независимости (принята 23 августа 1990 года), в которой, в частности, говорится:
«Верховный Совет Армянской ССР, выражая единую волю народа Армении, сознавая свою ответственность за судьбу армянского народа в осуществлении чаяний всех армян и восстановлении исторической справедливости, исходя из принципов Всеобщей декларации прав человека и общепризнанных норм международного права, претворяя в жизнь право наций на свободное самоопределение, основываясь на совместном Постановлении Верховного Совета Армянской ССР и Национального Совета Нагорного Карабаха от 1 декабря 1989 года «О воссоединении Армянской ССР и Нагорного Карабаха», развивая демократические традиции образованной 28 мая 1918 года независимой Республики Армения, имея целью создание демократического, правового общества, провозглашает начало процесса утверждения независимой государственности.
1. Армянская ССР переименовывается в Республику Армения, сокращенно - Армения. Республика Армения имеет свой флаг, герб и гимн.
2. Республика Армения - суверенное государство, наделенное верховенством государственной власти, независимостью, полноправием.
На всей территории Республики Армения действуют только Конституция и законы Республики Армения.
3. Носителем армянской государственности, является народ Республики Армения, который осуществляет свою власть непосредственно и через представительные органы - на основе Конституции и законов Республики Армения.
Право выступать от имени народа республики принадлежит исключительно Верховному Совету Республики Армения.
4. Для всех граждан, проживающих на территории Республики Армения, устанавливается гражданство Республики Армения.
Армяне, проживающие за пределами Республики Армения, имеют право на гражданство Республики Армения.
Граждане Республики Армения находятся под ее защитой и покровительством.
Республика Армения обеспечивает свободное и равноправное развитие своих граждан независимо от национальности, расовой принадлежности и вероисповедания…»