Ստեղծվել է «Դպրոց-կենտրոնների միություն»
Այսօր կայացած կլոր սեղան-քննարկմամբ տրվեց «Դպրոց-կենտորնների միություն» իրավաբանական անձանց միության գործունեության մեկնարկը: Միության նախագահ, ԱԺ պատգամավոր Ռուզաննա Մուրադյանը Panorama.am-ին տեղեկացրեց, որ միության նպատակն է համակարգել Հայաստանում առկա առաջավոր փորձը, տարածել, ծանոթանալ նաև միջազգային փորձին:
«Նպատակ ունենք ստեղծել այնպիսի դաշտ, որտեղ կարող են մասնագետները բարձրացնել իրենց հուզող հարցերը, փորձել միասին լուծումներ գտնել` միմյանց փորձի փոխանակման միջոցով: Դպրոց-կենտրոնները պետք է դառնան նաև ինովացիոն կենտրոններ, փորձեն զարգացնել կրթական բարեփոխումներին ընդառաջ այն գործընթացը, որն ամրագրված է կրթության զարգացման 2011-2015 թթ. ծրագրում»,- ասաց նա:
Ռ. Մուրադյանը նշեց, որ 2004-2009 թթ. Հայաստանի տարածքը բաժանվել է 52 կրթական գոտիների և ըստ կրթական գոտիների, ընտրվել են 52 դպրոցներ: Համաշխարհային բանկի ֆինանսավորմամբ ընտրված դպրոցներին հատկացվել է դրամաշնորհներ, որոնց միջոցով բարեկարգվել է ուսուցիչների վերապատրաստումների համար նախատեսված տարածքները, ձեռք է բերվել անհրաժեշտ գույք և սարքավորումներ:
Այդ դպրոցները դարձել են ոչ միայն տվյալ կրթական գոտում ուսուցիչների վերապատրաստման, այլ նաև հանրակրթության ոլորտի փորձարարարական և նորարարական դպրոց-կենտրոններ: ՀԲ ֆինանսավորման ավարտից հետո դպրոց-կենտրոնները շարունակել են գործել իրենց միջոցներով: «Մենք հանդիպեցինք ու որոշեցինք հիմնել միություն: Նախարարությունը նախագիծ ներկայացրեց կառավարություն, որը հաստատվեց ու ստեղծվեց «Դպրոց-կենտորնների միություն» իրավաբանական անձանց միություն»,- ասաց Ռ. Մուրադյանը: Նրա խոսքով, միության աշխատանքների շրջանակն է` մշակել ուսուցչի էթիկայի նորմեր, մշակել դպրոցի զարգացման ծրագիր, կազմակերպել ուսուցիչների մարզային և հանրապետական հավաքներ, սեմինարներ:
Քննարկմանը ներկա ԿԳ նախարար Արմեն Աշոտյանն ասաց, որ կրթական ոլորտում տեղի ունեցող բարեփոխումների բարեհաջող ընթացքն ապահովելու համար կարիք ունեն մասնագիտական հանրույթի աջակցության:
«Բազմիցս խոստովանել եմ, որ չկա գրեթե որևէ կրթական նորամուծություն, որի կապակցությամբ մասնագիտական հանրույթի կարծիքը չտրոհվի: Հայաստանում գործող դպրոցների շրջանակներում մասնագիտական միտքը համախմբելու կարիք ունենք, որպեսզի նախարարության համար հեշտ լինի աշխատելը` իր քաղաքականությունը տեղերում կյանքի կոչելու համար»,- ասաց նախարարը:
Ըստ նրա, այս միությունը նախարարությանը դիտարկում է որպես գործընկեր, որին պատրաստ է որոշակի առաքելություն պատվիրակել` հարթակ հանդիսանալու Հայաստանի կրթական համակարգում տեղի ունեցող փոփոխությունները կենտրոնացնելու ու տարածելու համար:
«Այս միությունն իր կարևոր դերակատարությունը կունենա, որպեսզի կարողանանք օբյեկտիվ պատկեր ունենալ տեղի ունեցող գործընթացների մասին, հեշտությամբ կարողանանք տարածել փորձը, նախարարության որոշումները ճիշտ հասնեն հասցեատերերին ու անխափան իրականացվեն»,- ասաց Ա. Աշոտյանը:

Депутат Рузанна Мурадян рассказала о созданном в Армении уникальном Союзе школ-центров
Сегодня в ходе круглого стола была основана новая организация юридических лиц – «Союз школ-центров», целью которого станет систематизация оптимального опыта в Армении, а также ознакомление и распространение международного опыта в образовательной сфере. Об этом в интервью Panorama.am сообщила председатель данного Союза, депутат парламента РА Рузанна Мурадян.
По ее словам, в Союзе профессионалы смогут озвучить волнующие их проблемы, обменяться мнениями и опытом, найти решения. Союз также будет заниматься разработкой программы по развитию школ, организацией республиканских и областных форумов учителей, проведением семинаров и пр.
«Школы-центры должны стать также инновационными центрами, которые будут развивать процесс реформирования образовательной системы, закрепленный в программе развития образования РА на 2011-2015гг.», – отметила депутат.
Р. Мурадян напомнила, что в 2004-2009гг. территория Армении была поделена на 52 образовательных пояса, по числу которых и были отобраны 52 школы. Этим учебным заведениям при финансировании Всемирного банка были предоставлены гранты для переподготовки учителей, решения проблем с техникой и инвентарем. Данные образовательные учреждения и стали экспериментальными и инновационными школами-центрами, а теперь, при окончании финансирования ВБ, действуют на свои средства.
«В связи с этим и было решено основать Союз школ-центров. Минобразования представило проект в правительство, которое и утвердило его», – рассказала Р. Мурадян.
Сам же министр образования и науки РА Армен Ашотян в ходе обсуждения заявил, что для благополучного завершения реформ в образовательной системе ведомство нуждается в поддержке профессионального сообщества. По его словам, основанный Союз станет партнером по централизации и распространению изменений в сфере.
«Данный Союз сыграет важную роль для формирования объективной картины проходящего процесса, беспрепятственного распространения опыта, верного доведения до адресата решений министерства и их четкой реализации», – подчеркнул А. Ашотян.