6 ամիս ազատազրկման պահանջ. «Հարսնաքար»-ը պայթեցնել սպառնացող փոխգնդապետի դատը շուտով կավարտվի
Այսօր Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում «Հարսնաքար» ռեստորանային համալիրը պայթեցնել սպառնացող փոխգնդապետ Վարդան Սամվելյանին որպես պատիժ մեղադրող դատախազ Տիգրան Հարությունյանը պահանջեց 6 ամիս ազատարզկում (ՀՀ Քր. Օր.-ի 235-րդ հոդվածի 1-ին մաս) և 200 հազար դրամ տուգանք (ՀՀ Քր. Օր.-ի 235-րդ հոդվածի 4-րդ կետ):
Մինչ այդ մեղադրյալի պաշտպան Հովհաննես Հարությունյանը միջնորդել էր դատարանին դատական գործընթացն անցկացնել արագացված ընթացակարգով, առավել ևս այն դեպքում, երբ մեղադրյալն ընդունել էր իր մեղքը:
Վարդան Սամվելյանը Երևանի մայրաքաղաքային գնդի հրամանատարի նախկին տեղակալն էր, կոչումով` փոխգնդապետ: Նրա նկատմամբ մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ Քր. Օր.-ի 235-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով՝ «Ապօրինի կերպով զենք, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելը, իրացնելը, պահելը, փոխադրելը կամ կրելը»։
Ավելի ուշ, արդեն նախաքննության ընթացքում Սամվելյանի նկատմամբ առաջադրված մեղադրանքին ավելացել է ևս մեկը` նույն հոդվածի 4-րդ կետը` ապօրինի կերպով գազային, սառը կամ նետողական զենք կրելը:
Հիշեցնենք, որ «Հարսնաքար» ռեստորանային համալիրում հունիսի 17-ին դաժան ծեծի ենթարկվեծ ՊՆ բուժծառայության սպա Վահե Ավետյանի հետ կատարվածից հետո հուլիսի 1-ին փոխգնադապետը զինվորական համազգեստով և զինվորական պայուսակով, որի մեջ հայտնաբերվել էր երկու նռնակ, փամփուշտներ, դեռևս չբացահայտված պայթուցիկ նյութ, մտել էր «Հարսնաքար» ռեստորանային համալիր և սպառնացել պայթեցնել այն:
Այսօրվա նիստում կողմերն հանդես են եկել ավարտական ճառով, և հաջորդ նիստը տեղի կունենա հոկտեմբերի 4-ին, հենց այդ ժամանակ էլ կհրապարակվի դատավճիռը:
Փոխգնդապետն այժմ աշխատանքից ազատված է, ինչ վերաբերում է կոչումից զրկվելուն, ապա փաստաբան Հարությունյանը Panorama.am-ին փոխանցեց, որ կոչումը կարող է վերացվել միայն դատարանի վճռով, իսկ նման պահանջ նախաքննական մարմինն առաջ չի քաշել:
Հարությունյանի համար մեղադրող կողմի պահանջը` 6 ամիս ազատազրկում և 200 հազար դրամ տուգանք, օբյեկտիվ էր, ասաց, որ մեղադրող կողմը հաշվի էր առել բոլոր մեղմացուցիչ հանգամանքները` երկու անչափահաս երեխա, հիվանդ հայր և բնութագրական լավ հատկանիշներ:
«Ի զարմասն ինձ, օբյեկտիվ պահանջ էր ու միջնորդություն պատժի ու պատժատեսակների վերաբերյալ: Օբյեկտիվ էր, քանի որ բոլոր մեղմացուցիչ հանգամանքները հաշվի էին առնվել», -փոխանցեց Հարությունյանը:

Прокурор потребовал посадить пытавшегося взорвать ресторан «Арснакар» подполковника В. Самвеляна на 6 месяцев
17:02 25/09/2012
Сегодня в суде общей юрисдикции административных районов Еревана Аван и Нор Норк прокурор Тигран Арутюнян потребовал назначить задержанному за попытку взорвать 1 июля с.г. ресторанный комплекс «Арснакар» бывшему заместителю командира столичного полка Минобороны Армении, подполковнику Вардану Самвеляну наказание в виде 6 месяцев лишения свободы и штраф в размере 200 тысяч драмов.
Напомним, по следам трагического инцидента в ресторанном комплексе «Арснакар» 17 июня с.г. (тогда пострадал заведующий ЛОР-отделением Военного госпиталя Минобороны Армении, майор медицинской службы 32-летний Ваге Аветян, который 29 июня скончался в Центральном клиническом военном госпитале МО РА, не приходя в сознание) В. Самвелян вошел в здание данного заведения в военной форме и с военным рюкзаком, в котором в дальнейшем были обнаружены две гранаты, патроны и взрывчатое вещество. Военнослужащий грозился взорвать объект, однако переговоры с сотрудниками правоохранительных органов пресекли ЧП.
В. Самвеляну затем было предъявлено обвинение в совершении преступления по признакам ч.1 и ч.4 ст.235 УК РА («Незаконное приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение огнестрельного оружия (кроме гладкоствольного огнестрельного оружия и патронов к нему), боеприпасов, патронов к нарезному огнестрельному оружию, взрывчатых веществ или взрывных устройств»; «Незаконное ношение газового, холодного или метательного оружия»).
Ранее адвокат Ованнес Арутюнян просил суд провести заседания по данному делу в ускоренном режиме, тем более что его подзащитный признал вину.
На сегодняшнем заседании стороны выступили с прениями, следующее заседание суда состоится 4 октября, тогда же будет оглашен вердикт.
В настоящее время В. Самвелян уволен с занимаемого поста, а что касается лишения его звания, то в беседе с корреспондентом Panorama.am адвокат О. Арутюнян заявил, что произойти подобное может только по решению суда, а такого требования орган предварительного следствия не выдвигал.
По словам юриста, требования прокурора касательно наказания объективны, сторона обвинения учла все смягчающие обстоятельства – двое несовершеннолетних детей, больной отец и положительные характеристики подсудимого.
«К моему удивлению, требование было действительно объективным, поскольку учли все смягчающие обстоятельства», – сказал адвокат.