Սերժ Սարգսյանը խորհրդակցություն է հրավիրել ՊՆ-ում. «Վատ է, երբ նախարարությունում չեմ տեսնում կատաղի պայքար այդպիսի մարդկանց դեմ»
17:10 26/09/2012
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ, ՀՀ զինված ուժերի գերագույն գլխավոր հրամանատար Սերժ Սարգսյանն այսօր ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում հրավիրել է խորհրդակցություն՝ գլխավոր շտաբի, կենտրոնական ապարատի, զորամիավորումների և հրամանատարների մասնակցությամբ: Այս մասին հայտնում են երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակից:
Խորհրդակցությունը նվիրված է եղել ՀՀ պաշտպանության նախարարության կարիքների համար իրականացվող գնումների գործընթացին: Նախագահի վերահսկողական ծառայության ղեկավարը զեկուցել է այդ գործընթացի իրականացման վերաբերյալ ծառայության ուսումնասիրության հիմնական արդյունքներն ու եզրակացությունները:
Զեկույցում ներկայացված առաջին խնդիրը վերաբերել է մրցույթների թափանցիկությանը և մրցակցային միջավայրի ապահովմանը: Փաստացի մի շարք ցուցանիշները ներկայացնելուց հետո՝ վերահսկողական ծառայության ղեկավարն իր եզրակացության մեջ նշել է, որ դիտարկված մրցութային փաթեթներում բազմաթիվ են դեպքերը, երբ մրցույթներին մասնակցում են գրեթե նույն անձինք: Ընդ որում, կան դեպքեր, երբ գործում են «ունիվերսալ» կազմակերպություններ՝ իրականացնելով և՛ սննդամթերքի, և՛ ավտոպահեստամասերի, և՛ վառելիքաքսուքային նյութերի մատակարարման, ինչպես նաև շինարարության աշխատանքներ: Զեկույցի համաձայն, վերջին երկու տարվա վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ այդ կազմակերպությունների կազմը գրեթե չի փոփոխվում: Ծառայության ուսումնասիրությամբ պարզվել են մի շարք հանգամանքներ, որոնք նույնպես ազդեցություն ունեն մրցակցային միջավայրի ձևավորման և մրցույթների թափանցիկության վրա:
Զեկուցված երկրորդ խնդիրը վերաբերել է ՀՀ ՊՆ կարիքների համար ձեռքբերված ապրանքների և նույնանման ապրանքների շուկայական գների համեմատականին: Նշվել է, որ աշխատանքային խմբի կողմից ընտրանքային կարգով ուսումնասիրվել են ՀՀ ՊՆ 2012թ. կարիքների համար ձեռք բերված որոշ ապրանքների գնման պայմանագրերը և դրանց հիման վրա կնքված համաձայնագրերը: Ընդգծվել է, որ ՀՀ նախագահի հանձնարարությամբ, ՊՆ-ի կողմից ապրանքների ձեռքբերման շուկայական գների վերաբերյալ ՀՀ նախագահի վերահսկողական ծառայության 2011թ. ուսումնասիրությունների արդյունքում ներկայումս վիճակն անհամեմատ շտկվել է, և մատակարարված ապրանքների արժեքը հիմնականում համապատասխանում է մեծածախ շուկայում նմանատիպ ապրանքների համար առաջարկվող արժեքին: Այնուհանդերձ, ըստ եզրակացության, որոշ ապրանքներ հնարավոր է ձեռք բերել ավելի ցածր գներով: Միաժամանակ, աշխատանքային խումբը գտել է, որ ռիսկային կարող են լինել ոչ միայն ապրանքների բարձր գները, այլև դրանց փաստացի քանակները և որակը:
Խորհրդակցության ժամանակ ներկայացված հաջորդ խնդիրը վերաբերել է մրցույթներում հաղթող ճանաչված և ՀՀ ՊՆ-ի հետ պայմանագրեր կնքած այն ընկերություններին, որոնք փոխկապակցված են որոշակի անձանց հետ:
Նախագահն անթույլատրելի է համարել գնումների գործընթացում պետության սուղ միջոցների և զինվորների հաշվին թույլ տրվող չարաշահումները և խստորեն քննադատել այդպիսի մոտեցում ցուցաբերող անձանց: «Վատ է, երբ նախարարության ներսում չեմ տեսնում կատաղի պայքար այդպիսի մարդկանց դեմ: Ե՛վ պաշտպանության նախարարը, և՛ գլխավոր շտաբի պետը պետք է ուշադիր լինեն, որպեսզի այն մարդիկ, ովքեր այդ երևույթների դեմ պայքարում են՝ վաղը, մյուս օրը խնդիրներ չունենան»,-ասել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանը և ընդգծել, որ երբ գումարտակի, վաշտի կամ գնդի հրամանատարը տեսնի, որ իրենից վերև ղեկավարները պաշտպանում են այն մարդկանց, ովքեր անկեղծ են, իրավիճակն այլ կլինի և կազդի բարոյահոգեբանական ամբողջ մթնոլորտի վրա:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը վստահեցրել է Նախագահին, որ այսուհետ նախարարության կողմից իրականացվող աշխատանքների նկատմամբ ավելի հետևողական կլինեն և Նախագահի հանձնարարության համաձայն, առավել կխստացնեն հսկողությունը ներկայացված գործընթացի բոլոր փուլերի՝ մրցույթների կազմակերպման և գնագոյացման, ձեռքբերված ապրանքների մատակարարման ու ընդունման-հանձնման ուղղությամբ: «Պարո՛ն նախագահ, աշխատելու ենք ամեն մանրուքի վրա ուշադրություն դարձնել և ամեն ինչ կանենք, որ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը օրինակելի լինի գնումների գործընթացի իրականացման գործում»,-ասել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը:
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ, ՀՀ զինված ուժերի գերագույն գլխավոր հրամանատար Սերժ Սարգսյանը խորհրդակցությունից հետո ՀՀ պաշտպանության նախարարի, գլխավոր շտաբի պետի և նրանց տեղակալների հետ առանձին քննարկել է մարտական պատրաստվածության և սպառազինության հետ կապված հարցեր:

Президент Армении С. Саргсян строжайше осудил Минобороны из-за нарушений в процессе закупок
Президент Армении, Верховный главнокомандующий Вооруженными силами РА сегодня провел совещание в министерстве обороны республики, в котором приняли участие представители командного состава Генштаба, Центрального аппарата, войсковых подразделений. Подробности встречи передает пресс-служба президента РА.
Согласно сообщению, совещание было посвящено процессу реализуемых для министерства обороны РА закупок. Глава Контрольной службы президента РА представил основные итоги и выводы проведенных по данному вопросу проверок.
Первая представленная в докладе проблема касалась обеспечения прозрачности проведения конкурсов и формирования конкурентной среды. После представления ряда показателей докладчик в зафиксированном Контрольной службой заключении отметил наличие многочисленных случаев участия в конкурсах фактически одних и тех же лиц. Причем, есть случаи, когда действуют «универсальные» организации, которые осуществляют поставки как продуктов питания, так и автомобильных запчастей, энергоресурсов, и даже ведут строительные работы. Согласно докладу, анализ процесса последних двух лет выявил, что состав данных организаций практически не меняется. В ходе исследования также выяснились ряд обстоятельств, которые в свою очередь воздействуют на формирование конкурентной среды и процесс обеспечения прозрачности проведения конкурсов.
Вторая проблема была связана с результатами сравнения стоимости товаров, приобретенных для нужд Минобороны РА, и рыночных цен на аналогичные товары. Как было отмечено, рабочей группой выборочно были изучены договоры на приобретение определенных товаров для нужд МО РА в 2012 году и заключенные на их основе соглашения. Было подчеркнуто, что в результате проведенных в 2011 году Контрольной службой президента Армении исследований процесса осуществления закупок министерством обороны ситуация в настоящее время значительно нормализовалась и стоимость поставляемых товаров в основном совпадает со стоимостью аналогичных товаров на оптовых рынках.
Тем не менее, согласно выводам исследования, некоторые товары можно приобрести и по более низким ценам. В то же самое время рабочая группа пришла к выводу, что риск могут представлять не только высокие цены на товары, но и их фактическое количество и качество.
Следующая проблема, представленная в ходе совещания, касалась выигравших тендеры и заключивших договоры с министерством обороны компаний, которые связаны с определенными лицами.
Президент С. Саргсян назвал непозволительными в процессе закупок злоупотребления, допускаемые при скромных средствах государства и за счет военнослужащих, и строго осудил лиц, проявляющих такой подход.
«Плохо то, что в министерстве я не вижу яростной борьбы с такими людьми. И министр обороны, и начальник Генштаба должны быть внимательными, чтобы те, кто борются с такими явлениями, не сталкивались с проблемами в дальнейшем», – отметил президент. С. Саргсян подчеркнул при этом: в случае, если командир батальона, роты или полка увидит, что вышестоящие руководители защищают тех, кто искренен, ситуация будет совершенно иной и она повлияет на морально-психологическую атмосферу в целом.
Министр обороны Сейран Оганян заверил главу государства, что впредь ведомство будет вести более последовательную работу и по поручению президента еще более усилит контроль над всеми этапами представленного процесса в направлении организации тендеров и ценообразования, поставок, приема и сдачи приобретенных товаров. «Мы будем стремиться обращать внимание на любую деталь и сделаем все для того, чтобы министерство обороны было образцовым в деле осуществления процесса покупок», – отметил глава ведомства.
После совещания президент РА Серж Саргсян отдельно обсудил с министром обороны, начальником Генерального штаба и их заместителями вопросы, связанные с боеспособностью и вооружением.