ԵԱՀԿ համանախագահները մտահոգ են ԼՂ բանակցություններում շոշափելի առաջընթացի բացակայությամբ
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հանդես են եկել հայտարարությամբ: Ինչպես տեղեկանում ենք ԵԱՀԿ պաշտոնական կայքէջից, հայտարարությունում, մասնավորապես, ասված է. «ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Ռոբերտ Բրադկեն (ԱՄՆ), Իգոր Պոպովը (ՌԴ) , Ժակ Ֆորը (Ֆրանսիա), ինչպես նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը սեպտեմբերի 26-ին հանդիպել են Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ, իսկ սեպտեմբերի 27-ին՝ Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմաև Մամեդյարովին: Նախարարների հետ առանձին հանդիպումներում համանախագահները քննարկել են տարածաշրջանի վերջին զարգացումները և կոչ արել կողմերին վերադառնալ ԼՂ բանակցությունների բուն թեմային: Համանախագահներն իրենց մտահոգությունն են հայտնել վերջին ամիսներին բանակցություններում շոշափելի առաջընթացի բացակայության առնչությամբ»,-ասված է հայտարարությունում:
Նշվում է, թե նախարարները վերահաստատել իրենց հավատարմությունը խնդրի խաղաղ լուծման հարցում և պատրաստակամություն հայտնել շարունակելու բանակցությունները:
Նշենք, որ Նալբանդյանը համանախագահների հետ հանդիպում է ունեցել սեպտեմբերի 26-ին Նյու Յորքում: Հանդիպման օրակարգում եղել է Ադրբեջանի կողմից բանակցային գործընթացին հասցված վնասը և ստեղծված իրավիճակի հաղթահարման, բանակցությունների ճանապարհով հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացի շարունակումը:
ԱԳՆ մամուլի և տեղկատվության վարչության փոխանցմամբ, համանախագահներն ընդգծել են իրենց երկրների սկզբունքային դիրքորոշումը հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորման վերաբերյալ:

Сопредседатели МГ ОБСЕ обеспокоены отсутствием ощутимого прогресса на переговорах по карабахскому урегулированию
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ обеспокоены отсутствием ощутимого прогресса на переговорах по урегулированию карабахского конфликта.
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ распространили заявление по карабахскому урегулированию, в котором, говорится:
«26 сентября в Нью-Йорке сопредседатели Роберт Брадтке (США), Игорь Попов (Россия), Жак Фор (Франция) и представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик встретились с министром иностранных дел Армении Эдвардом Налбандяном, а 27 сентября – с министром иностранных дел Азербайджана Эльмаром Мамедъяровым.
В ходе встреч с министрами сопредседатели обсудили последние события в регионе и призвали стороны вернуться к сути карабахского конфликта. Сопредседатели выразили свою обеспокоенность отсутствием в последние несколько месяцев ощутимого прогресса в переговорах по урегулированию конфликта».
Отмечается, что министры подтвердили свою приверженность мирному урегулированию конфликта и выразили готовность продолжить переговоры.
Напомним, что вчера в Нью-Йорке министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян провел встречу с вице-премьером Ирландии, министром иностранных дел, действующим председателем ОБСЕ Эймоном Гилмором. Во встрече принял участие и генсек ОБСЕ Ламберто Заниер. В ходе беседы стороны обсудили ущерб, нанесенный карабахскому урегулированию в результате сделки между Венгрией и Азербайджаном. Действующий председатель ОБСЕ высоко оценил стремление Армении к урегулированию конфликта путем переговоров.