Այսօր ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա-ում տեղի ունեցած ասուլիսում ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿ ԲԲԸ-ն ներկայացրել է իր արժեկտրոնային պարտատոմսերի 5-րդ թողարկումը, որը՝ ի տարբերություն նախորդ թողարկումների, արտահայտված է ԱՄՆ դոլարով:
ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿ-ի Գործադիր տնօրենի տեղակալ Դավիթ Հարությունյանը նշել է, որ հաշվի առնելով արտարժութային գործիքների նկատմամբ շուկայում առկա պահանջարկը ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿՆ այս անգամ առաջարկում է դոլարային պարտատոմսեր: Թողարկվել է 40.000 անվանական, ոչ փաստաթղթային, արժեկտրոնային պարտատոմս` 25 ԱՄՆ դոլար անվանական արժեքով, 9% տարեկան տոկոսադրույքով և 36 ամիս շրջանառության ժամկետով: Տեղաբաշխումն իրականացվելու է այս տարվա հոկտեմբերի 5-ից` 10 աշխատանքային օրերի ընթացքում:
ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա-ի Գլխավոր տնօրեն Կոնստանտին Սարոյանի խոսքերով՝ պարտատոմսերի այս թողարկումը հատկապես ուշագրավ է նրանով, որ այն առաջինն է ՀՀ արժեթղթերի շուկայում արտարժույթով արտահայտված արժեթղթերի շարքում:
ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿ-ը հանդիսանում է ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա-ի առավել ակտիվ թողարկողներից մեկը: Ընկերության պարտատոմսերի նախորդ 4 թողարկումները հաջողությամբ ցուցակվել էին ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա-ում 2007, 2008, 2009 և 2011 թվականներին, այնուհետև մարվել և դուրս եկել շրջանառությունից: Ներկայումս Բորսայում շրջանառվում են ԱՐԱՐԱՐՏԲԱՆԿ-ի հասարակ անվանական բաժնետոմսերը (ARBK):

Today at a press conference held at NASDAQ OMX Armenia, ARARATBANK ojsc announced about the 5th issue of its corporate bonds, which unlike previous ones, are nominated in USD.
Mr. David Haruthyunyan, Deputy CEO, ARARATBANK, noted that issue of USD bonds is conditioned by market demand for instruments, nominated in foreign currency, and this issue includes 40,000 coupon bonds with nominal value of USD 25, 9% annual yield and maturity period of 36 months. Placement of the bonds will take place within 10 business days starting from October 5, 2012.
Mr. Konstantin Saroyan, CEO, NASDAQ OMX Armenia, welcomed ARARATBANK’s initiative, stating that this issue of corporate bonds is exceptional by being the first one, nominated in foreign currency, in Armenian securities market.
ARARATBANK is one of the most active issuers at NASDAQ OMX Armenia. Previous 4 issues of corporate bonds by the Company were successfully listed at the Exchange in 2007, 2008, 2009 and 2011, afterwards matured and redeemed. Currently, common nominal stocks by ARARATBANK (ARBK) are admitted to trading at NASDAQ OMX Armenia.
To recall, ARARATBANK was also winner in 2 nominations of NASDAQ OMX Armenia “Best Member Awards 2011.” The Company was acknowledged as “Best Exchange Member in Government Bonds Market 2011” and won grand prix “Best Exchange Member 2011.”