Լ. Շիրինյան. Արցախի պաշտպանական բանակի ողջ հզորությունը պետք է բերվի մարտական վիճակի
«Արցախի պաշտպանական բանակի ողջ հզորությունը պետք է բերվի մարտական վիճակի»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ անդրադառնալով Ստեփանակերտի օդանավակայանի գործարկմանն ու դրա վերաբերյալ Ադրբեջանից հնչող սպառնալիքներին՝ նշեց քաղաքագետ Լևոն Շիրինյանը:
Բանախոսի համոզմամբ՝ Ստեփանակերտի օդանավակայանի գործարկման հետաձգումը կարող է պայմանավորված լինել քաղաքական պատճառներով: Նրա խոսքով, Ադրբեջանի կողմից հնչող սպառնալիքները հարկ է հաշվի առնել, սակայն դրանց անհրաժեշտ է նաև հակադարձել պատասխան գործողություններով:
«Սա նյարդերի պատերազմ է: Այն կողմը, որը կարողանա հակառակորդի կամքը ջարդել, նա էլ կկարողանա հարցը լուծել»,- ասաց Լ. Շիրինյանը և հավելեց, որ Ադրբեջանը կարող է հնչեցնել ցանկացած սպառնալիք, սակայն դա հիմք չէ. հայտարարվել է, որ կգործարկվի օդանավակայանը, ուրեմն` պետք է այդպես էլ լինի:
Քաղաքագետն ընգծեց, որ չպետք է տուրք տալ այդ սպառնալիքներին.
«Աշխարհում հայկական լոբբիստական կազմակերպությունների հետ միասին պետք է աշխատել այն ուղղությամբ, որպեսզի Ադրբեջանի թուրքական պետությանը պարտադրվի ընդունել այն իրողությունը, որ դա քաղաքացիական ավիացիա է»:
Ասուլիսին ներկա Ստեփանակերտի օդանավակայանի գլխավոր ճարտարապետ Տիգրան Բարսեղյանն էլ իր հերթին, անդրադառնալով օդանավակայանի նախագծման ու կառուցման ընթացքին, նշեց, որ օդանավակայանի շինարարական աշխատանքները վաղուց ավարտված են:
«Օդանավակայանը որպես կառույց պատրաստ է թռիչքներ իրականացնել, սակայն դրանց հետաձգումը պայմանավորված է եղել կադրային, տարբեր կազմակերպչական ու տեխնիկական խնդիրներով, որոնք դուրս են նախագծային կամ շինարարական խնդիրների շրջանակներից»,- ասաց Տ. Բարսեղյանը:
Խոսելով Ստեփանակերտի օդանավակայանի անվտանգության մասին՝ ճարտարապետը մասնավորապես նշեց, որ իր հավաստի տեղեկություններով օդանավակայանի շուրջ «գերանվտանգ իրավիճակ է ստեղծված, քանի որ օդանավակայանը առաջնային պաշտպանական օղակներից է»:

Вся мощь Армии обороны НКР должна быть приведена в боевую готовность. Мнение политолога
«Вся мощь Армии обороны НКР должна быть приведена в боевую готовность», – об этом на встрече с журналистами заявил политолог Левон Ширинян, касаясь озвучиваемых Азербайджаном угроз в связи с эксплуатацией Степанакертского аэропорта.
По его убеждению, отсрочка открытия Степанакертского аэропорта может быть обусловлена политическими причинами. Озвучиваемые Азербайджаном угрозы, как считает политолог, нужно учитывать, однако в ответ нужно предпринять соответствующие действия.
«Это война нервов. Та сторона, которая сумеет сломить волю противника, она и сумеет решить вопрос», – отметил он, добавив, что Азербайджан может озвучивать любую угрозу, однако это не основание. Если было объявлено, что аэропорт будет сдан в эксплуатацию, значит это должно быть так.
Политолог подчеркнул, что не стоит поддаваться этим угрозам.
«Нужно вести совместную с армянскими лоббистскими организациями работу, чтобы обязать Азербайджан принять тот факт, что это гражданская авиация»,–считает Левон Ширинян.
Присутствующий на пресс-конференции главный архитектор Степанакертского аэропорта Тигран Барсегян, касаясь хода проектирования и строительства аэропорта, отметил, что строительные работы уже давно завершены.
«Как структура аэропорт готов к осуществлению полетов, однако их отсрочка обусловлена кадровыми, организационными и техническими проблемами, которые выходят за рамки проектирования и строительства», – заявил он.
Что касается безопасности Степанакертского аэропорта, то как подчеркнул архитектор, по имеющимся у него достоверным данным, «обеспечены сверхбезопасные условия, так как аэропорт является одним оборонительных звеньев».