Իրանի մշակույթի նախարար. Իրանահայերը հասարակության կողմից հատուկ հարգանքի են արժանանում
Իրանի ժողովուրդը հարգում է բոլոր կրոնների ներկայացուցիչներին. Իրանահայերը հասարակության կողմից հատուկ հարգանքի են արժանանում:
Այդ մասին Իրանի պաշտոնական «ԻՌՆԱ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի հետ Թեհրանում ունեցած հանդիպման ժամանակ նշել է ԻԻՀ մշակույթի և իսլամական կողմնորոշման նախարար Սեյյեդ Մոհամմադ Հոսեյնին:
Իրանի մշակույթի և իսլամական կողմնորոշման նախարարը, նշելով, որ Իրանում գտնվող երեք հայկական պատմական եկեղեցիներն ընդգրկված են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության ցանկում, հույս է հայտնել, որ Երևանում գտնվող «Կապույտ մզկիթը» ևս կընդգրկվի այդ ցանկում:
Սփյուռքի նախարարը, անդրադառնալով Մեղրիում կառուցված հայ-իրանական բարեկամության հուշարձանին, նշել է, որ դա վկայում է, որ Հայաստանն ու Իրանն ունեն ջերմ և անկեղծ հարաբերություններ:
Հրանուշ Հակոբյանն շեշտել է, որ կրոնների երկխոսությունը նպաստում է, որպեսզի ազգերը՝ այդ թվում հայերն ու իրանցիները, կարողանան ավելի լավ ճանաչել միմյանց մշակույթները:
Իրանի մշակույթի և իսլամական կողմնորոշման նախարարի հետ ունեցած հանդիպման ընթացքում Հրանուշ Հակոբյանն առաջարկել է հայ-իրանական պատմական հարաբերությունների վերաբերյալ համատեղ ֆիլմ նկարել:

The Iranian people respect representatives of all religions; Iranian-Armenians enjoy particular respect in society, Iranian Minister of Culture and Islamic Guidance Seyyed Mohammad Hosseini announced during his meeting with Armenian Minister of Diaspora Hranush Hakobyan in Tehran, the state-run Iranian news agency IRNA reported.
Noting that three Armenian historical churches in Iran were included in UNESCO's World Heritage List, the Iranian Minister expressed the hope that the Blue Mosque of Yerevan will also be included in that list.
Armenian Minister of Diaspora Hranush Hakobyan noted that the monument of Armenian-Iranian friendship in Meghri testifies to warm and sincere relations between Armenia and Iran.
The dialogue of religions helps nations, including Armenians and Iranians, get to know each other’s cultures better, Hranush Hakobyan said.
During her meeting with the Iranian Culture Minister, Hranush Hakobyan offered to shoot a joint film on historical relations between Armenia and Iran.