Իրանի մշակույթի նախարար. Իրանահայերը հասարակության կողմից հատուկ հարգանքի են արժանանում
Իրանի ժողովուրդը հարգում է բոլոր կրոնների ներկայացուցիչներին. Իրանահայերը հասարակության կողմից հատուկ հարգանքի են արժանանում:
Այդ մասին Իրանի պաշտոնական «ԻՌՆԱ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի հետ Թեհրանում ունեցած հանդիպման ժամանակ նշել է ԻԻՀ մշակույթի և իսլամական կողմնորոշման նախարար Սեյյեդ Մոհամմադ Հոսեյնին:
Իրանի մշակույթի և իսլամական կողմնորոշման նախարարը, նշելով, որ Իրանում գտնվող երեք հայկական պատմական եկեղեցիներն ընդգրկված են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության ցանկում, հույս է հայտնել, որ Երևանում գտնվող «Կապույտ մզկիթը» ևս կընդգրկվի այդ ցանկում:
Սփյուռքի նախարարը, անդրադառնալով Մեղրիում կառուցված հայ-իրանական բարեկամության հուշարձանին, նշել է, որ դա վկայում է, որ Հայաստանն ու Իրանն ունեն ջերմ և անկեղծ հարաբերություններ:
Հրանուշ Հակոբյանն շեշտել է, որ կրոնների երկխոսությունը նպաստում է, որպեսզի ազգերը՝ այդ թվում հայերն ու իրանցիները, կարողանան ավելի լավ ճանաչել միմյանց մշակույթները:
Իրանի մշակույթի և իսլամական կողմնորոշման նախարարի հետ ունեցած հանդիպման ընթացքում Հրանուշ Հակոբյանն առաջարկել է հայ-իրանական պատմական հարաբերությունների վերաբերյալ համատեղ ֆիլմ նկարել:

Министр культуры ИРИ: Армяне Ирана удостаиваются особого уважения в обществе
Иранский народ уважает представителей всех религий: армяне Ирана удостаиваются особого уважения в обществе. Об этом, как сообщает иранское официальное информагентство «ИРНА», заявил на прошедшей в Тегеране с министром Диаспоры Армении Грануш Акопян встрече министр культуры и исламской ориентации Ирана Сейед Мохаммад Хоссейни.
Отметив, что находящиеся в Иране три армянские исторические церкви включены в список всемирного наследия ЮНЕСКО, министр культуры и исламской ориентации Ирана выразил надежду на то, что ереванская Голубая мечеть также будет включена в этот список.
В свою очередь, Грануш Акопян, касаясь возведенного в Мери памятника армяно-иранской дружбы, отметила, что это свидетельствует о том, что Армению и Иран связывают теплые и искренние отношения.
Министр Диаспоры Армении подчеркнула, что диалог религий способствует тому, чтобы нации, в том числе и армяне и иранцы, сумели глубже ознакомиться с культурой двух стран.
В ходе встречи Грануш Акопян предложила снять совместный фильм относительно армяно-иранских исторических отношений.