Մեկնարկում է ԵԽԽՎ նստաշրջանը. ԲՀԿ-ական պատգամավորները դեռ չեն մեկնել Ստրասբուրգ
Ստրասբուրգում այսօր մեկնարկում է ԵԽԽՎ աշնանային նստաշրջանը, որը Հայաստանի համար կարևոր է այնքանով, որ առաջինն է Հունգարիայի կողմից մարդասպան Սաֆարովին Ադրբեջանին արտահանձնելուց ու դրան հաջորդած զարգացումներից հետո:
Ինչպես հայտնի դարձավ Panorama.am-ին, հայկական պատվիրակությունը` Դավիթ Հարությունյանի գլխավորությամբ, արդեն Ստրասբուրգում է: Սակայն ոչ ամբողջական կազմով` ԲՀԿ-ական Նաիրա Զոհրաբյանն ու Վահե Հովհաննիսյանը, ինչպես նաև ՀՀԿ-ական Արփինե Հովհաննիսյանը ԵԽԽՎ նստաշրջանում հայկական պատվիրակության կմիանան միայն հաջորդ օրը` հոկտեմբերի 2-ին:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Panorama.am-ի հետ զրույցում Դ.Հարությունյանն ասել էր, որ այս նստաշրջանը Հայաստանի համար կարևոր է, քանի որ անդրադարձ է լինելու Սաֆարովի գործին:
Հիշեցնենք նաև, այսօր Ազգային Ժողովում քննարկվելու է ԲՀԿ խմբակցության անդամ Վարդան Օսկանյանին պատգամավորական անձեռնմխելիությունից զրկելու ՀՀ գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանի ԱԺ-ին ներկայացրած միջնորդությունը և ենթադրելի է, որ պատգամավորների Ստրասբուրգ չմեկնելը պայմանավորված է հենց այս հանգամանքով:

Стартует осенняя сессия заседаний ПАСЕ: депутатов ППА пока нет в составе армянской делегации
Сегодня в Страсбурге стартует осенняя сессия заседаний ПАСЕ, которая важна для Армении в том плане, что она первая после инцидента с экстрадицией и помилованием азербайджанского преступника Рамиля Сафарова.
Как стало известно Panorama.am, армянская делегация, возглавляемая Давидом Арутюняном, уже прибыла в Страсбург, но не в полном составе, так как члены партии «Процветающая Армения» Наира Зограбян и Ваге Ованнисян, а также представитель Республиканской партии Армении Арпине Ованнисян присоединятся к делегации на следующий день – 2 октября.
Напомним, ранее в беседе с Panorama.am Давид Арутюнян заявил, что эта сессия заседаний важна для Армении, так как участники коснутся дела Сафарова.
Отметим, что сегодня в Национальном Собрании будет обсуждаться вопрос лишения депутата от ППА Вардана Осканяна депутатской неприкосновенности, ходатайство о котором представил генпрокурор Агван Овсепян. Можно предположить, что отказ депутатов от поездки в Страсбург обусловлен именно этим обстоятельством.
Давид Арутюнян: Предстоящая сессия заседаний ПАСЕ имеет важное значение, учитывая экстрадицию Сафарова и международный отклик