Բաքուն թույլ չի տա Արցախի օդանավակայանի «անօրինական գործարկումը». Այս հետությունն է արել «Թուրան» գործակալությունը Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Էլդար Սաբիրօղլու հայտարարությունից:
Panorama.am-ի հարցին, թե ինչը կարող է դիտվել որպես «անօրինական գործարկում», ռազմական փորձագետ Գագիկ Կարապետյանը պատասխանեց. «Արցախի օդանավակայանը պաշտոնապես հավաստագիր է ստացել, ինչը երկու բանի մասին է վկայում. միջազգային չափանիշներին օդանավակայանի համապատասխան լինելը և օդանավերի ընդունում-ուղարկում սկսելու իրավունք: Այդ տեսանկյունից, միջազգային նորմերին հղում անելը լրիվ անհասկանալի է»:
Փորձագետը հավաստեց, որ ԼՂՀ ՊԲ ուժերը վերահսկում են իրավիճակը, և մեծ ցանկության դեպքում էլ Ադրբեջանը չի կարող որևէ վնաս հասցնել Ստեփանակերտի օդանավակայանին, «էլ չեմ ասում ուղևորատար օդանավերին»:
«Ադրեջանի անօգուտ ու անհասկանալի քայլերը միայն ու միայն իր դեմ են աշխատելու. ԼՂՀ-ին ուղղված ցանկացած ագրեսիա չի ներվելու»,- գնահատեց նա` Բաքվի սպառնալիքներում շանտաժի տարրեր նկատելով:

Military expert: Baku resorts to blackmail
Baku will not permit “illegal operation” of Artsakh airport – this is what Azerbaijani Turan news agency concluded from the statement of Azerbaijani Defense Minister Eldar Sabiroglu.
Panorama.am has interviewed military expert Gagik Karapetyan on the topic.
Asked what could be viewed as “illegal operation,” the expert said, “Artsakh airport has received an official license, which testifies to two things: first, the airport meets international standards and second, it has the right to begin to receive and send planes. From this point of view, referring to international norms is absolutely unintelligible.”
NKR Defense Army keeps the situation under control, the expert said, and Azerbaijan cannot damage Stepanakert airport, “let alone passenger planes.”
“Azerbaijan’s useless and unintelligible steps will only work against Azerbaijan itself. No aggression against Artsakh will go unpunished,” Karapetyan noted, adding that Baku’s threats contain “elements of blackmail.”