Վարչապետը խորհրդարանական ընդդիմությանը հորդորում է փոխադարձ հարգալից լինել կառավարության նկատմամբ
Այսօր Ազգային ժողովում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության քարտուղար Արամ Մանուկյանը վարչապետ Տիգրան Սարգսյանին դժգոհեց իրենց նկատմամբ կառավարության դրսևորած վերաբերմունքից:
Նա նկատեց, որ ԱԺ պատգամավոր Ալիկ Պետրոսյանի (Մապի Ալիկ) որդու մասնակցությամբ ՏԻՄ ընտրությունների ժամանակ Բամաբակաշատում կատարաված հանցագործության վերաբերյալ հարցադրում է ուղարկել ՀՀ ոստիկանություն, սակայն պատասխանն ուղարկվել է շատ ուշացումով: Բացի այդ, որպես կառավարության վատ վերաբերմունքի նշան, նա հիշեց նաև այսօրվա դեպքը, որ 2011-ի բյուջեի կատարողականի քննարկման ժամանակ վարչապետը զեկուցել է ու գնացել` չպատասխանելով պատգամավորների հարցերին:
«Սա վերաբերմունք չէ, կառավարությունը ուզի, թե չուզի պատասխանատու է այս հիմնարկի առաջ: Պարոն վարչապետ, մի քիչ հարգանքով վերաբերվեք այս հիմնարկին», -դիմելով վարչապետ Սարգսյանին` ասաց Արամ Մանուկյանը:
Վարչապետն էլ իր հերթին հորդորեց պատգամավորներին հարգալից լինել կառավարության նկատմամբ:
«Կառավարության անդամների հասցեին հնչում են հայտարարություններ, մեղադրանքներ և այնպիսի խոսքեր, որոնք հարիր չեն պատգամավորներին: Ես խիստ հանձնարարական եմ տվել, որ չարձագանքեն այդպիսի հայտարարություններին: Միևնույն ժամանակ, ձեզ եմ ուզում խնդրել, որպեսզի փոխադարձ հարգալից վերաբերմունք դրսևորեք և զերծ մնաք այնպիսի արտահայտություններից, որոնք հարիր չեն պատգամավորներին: Չեմ կարծում, որ այդպիսի պահվածքը բարձրացնում է ընդդիմության հեղինակությունը», -նկատեց վարչապետը` հավելելով, որ ոստիկանապետին «անհապաղ» հանձնարարական է տվել այդ դեպքի հետ կապված պարզաբանումներ ներկայացնել պատգամավորին:
Նկատենք, որ վարչապետին բարկացրել էր այսօր 2011-ի բյուջեի կատարողականի վերաբերյալ ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Հրանտ Բագրատյանի հայտարարությունը, թե «բյուջեի կատարողականը 120 էջանոց աղբ է»:

Премьер Армении призвал оппозицию воздержаться от неподобающих статусу депутата оскорблений в адрес правительства
Сегодня в ходе вопросов-ответов с членами кабинета министров в Национальном Собрании Армении секретарь фракции оппозиционного Армянского национального конгресса (АНК) Арам Манукян пожаловался премьер-министру РА Тиграну Саркисяну на отношение правительства к депутатам.
Напомним, что сегодня в ходе обсуждения в НС Армении годовых отчетов об исполнении государственного бюджета республики на 2011г. основным докладчиком стал премьер-министр РА Тигран Саркисян, который покинул зал заседания парламента сразу после выступления. Ответить на вопросы депутатов с трибуны пришлось замминистра финансов республики, главному казначею Атому Джанджугазяну.
Однако, когда настал черед озвучить вопрос члену фракции оппозиционного Армянского национального конгресса (АНК) Николу Пашиняну, он решил обратиться к председательствующим: «Где премьер? У меня вопрос к нему. Как он может покидать зал, если, согласно Закону РА „Регламент Национального Собрания”, депутаты должны задавать ему вопросы после представления доклада. Быть может, подвергнуть его приводу, чтобы задать вопросы?»
Председатель НС РА Овик Абраамян согласился на предложение оппозиционного депутата дождаться премьера для того, чтобы лишь тогда озвучить подготовленный вопрос.
Недовольство секретаря фракции АНК также было связано с уходом премьера. «Это не является нормальным отношением. Правительство, хочет того или нет, ответственно перед парламентом. Г-н премьер-министр, относитесь к этому органу с большим уважением», – потребовал А. Манукян от главы кабмина.
Тигран Саркисян в свою очередь призвал депутатов проявить уважение к правительству: «В адрес членов кабинета министров звучат такие заявления, обвинения и слова, которые не подобают статусу депутата. Я дал строжайшее распоряжение не реагировать на подобные реплики. В то же самое время хочу попросить вас проявить взаимное уважение и воздержаться от таких выражений, которые не к лицу парламентариям. Не думаю, что подобное поведение работает на повышение рейтинга оппозиции».
Отметим, такую реакцию премьера Тиграна Саркисяна вызвало заявление члена фракции АНК Гранта Багратяна, что «отчет об исполнении госбюджета – это сор на 120 страницах».