Լ. Հովսեփյան. Թուրքիայի համար սա պատեհ առիթ է
«Դեռ այս միջադեպից առաջ Թուրքիան վճռական գործողությունների էր պատրաստվում, և դա ակնհայտ էր ինչպես միջազգային ասպարեզում, այնպես էլ երկրում ծավալվող զարգացումներից: Այս միջադեպը Թուրքիայի համար պատեհ առիթն է սահմանային անվտանգության գոտին ստեղծելու համար, քանի որ թուրքական կողմը երկար ժամանակ պնդում էր այդ հարցում, և այժմ ըստ երևույթին կա նաև ՆԱՏՕ-ի և ԱՄՆ-ի համաձայնությունը»,- Panorama.am-ի հարցին, թե ինչպե՞ս կմեկնաբանեք թուրք-սիրական սահմանում գրանցված վերջին զարգացումները, ասաց թուրքագետ Լևոն Հովսեփյանը:
Հիշեցնենք, որ թուրքական «Հյուրիյեթ»(Hurriyet) պարբերականը տեղեկացրել էր, որ Թուրքիայի կողմից Սիրիայի ուղղությամբ պատասխան կրակի հետևանքով 20 սիրիացի զինվոր մահացել է, իսկ 70-ը` վիրավորվել: Ինչպես ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, սիրիական տարածքից Թուրքիայի սահմանամերձ Աքչաքալե բնակավայրի վրա հրետանային արկեր են ընկել, ինչի հետևանքով մահացել է Թուրքիայի 5 քաղաքացի, իսկ 16-ը ստացել են տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ: Այս միջադեպից հետո թուրքական կողմը պատասխան քայլեր էր ձեռնարկել և գնդակոծել սիրիական տարածքում տեղակայված ռադարները:
«Այն, որ Թուրքիայի համար սա պատեհ առիթ է, դա փաստ է, դա ձեռնտու է նաև Արևմուտքին: Թուրքիան սա դիտարկում է որպես իր դեմ ագրեսիա և Թուրքիայի պաշտպանական հայեցակարգի համաձայն` երկրի նկատմամբ ցանկացած ռազմական սպառնալիք կամ սպառնալիքի հավանականությունը պետք է կանխվի և չեզոքացվի մինչև թուրքական տարածքին հասնելը, և փոխադրվի հակառակորդի տարածք»,- ասաց Լ. Հովսեփյանը:
Թուրքագետի խոսքերով՝ այս պարագայում, Թուրքիան բացատրում է միջազգային հանրությանը, որ դա ուղղակի ագրեսիա էր իր դեմ և պետք է հետագա հնարավոր ծավալումը կանխվի:
«Այս համատեքստում կա որոշակի նմանություն Հյուսիսային Իրաքում թուրքական սահմանափակ ռազմական կոնտինգենտի ներկայության ու անդրսահմանային ռազմական գործողությունների հետ: Սակայն Հյուսիսային Իրաքում թուրքական բանակի գործողություններն ուղղված են քուրդ զինյալների դեմ, այլ ոչ սուվերեն պետության ռազմական ուժերի: Այս միջադեպը առանձնահատուկ է նրանով, որ, փաստորեն, 1974 թ. Կիպրոսի գործողություններից հետո Թուրքիայի կողմից այլ պետության զինված ուժերի դեմ իրականացված առաջին գործողությունն է:
Միջազգային իրավունքի տեսանկյունից Թուրքիան արդեն իսկ անհրաժեշտ մեխանիզմներն ապահովել է` դիմելով ՄԱԿ-ի ԱԽ-ին: Մնացյալը կարգավորվում է ներքին օրենսդրությամբ: Ամենայն հավանականությամբ, թուրքական խորհրդարանը կքվերակի կառավարության ` Սիրիա ռազմական որոշակի կոնտինգենտ մտցնելու նախագծի օգտին: Հիմնական ընդդիմադիր Ժողովրդա-հանրապետական կուսակցությունը դեմ է արտահայտվում դրան, իսկ Ազգայնական շարժում կուսակցությունն իր աջակցությունն է հայտնել կառավարությանը»,- նշեց նա:
Վերջինիս խոսքերով, մեծ հաշվով սա Թուրքիային ձեռնտու է, սակայն ռազմական ուժերի անդրսահմանային տեղակայումը կարող է բավական վտանգավոր դառնալ և տարածաշրջանում իրավիճակն էլ ավելի բարդ զարգացումների տանել:

Инцидент на границе стал для Турции удобным поводом к проведению военных операций в Сирии
В интервью Panorama.am тюрколог Левон Овсепян прокомментировал последние развития событий на сирийско-турецкой границе.
«Еще до этого инцидента Турция готовилась к решительным действиям, и это было очевидно из развития событий как на международной арене, так и внутри страны. Этот инцидент стал для Турции удобным поводом для создания буферной зоны на границе, поскольку турецкая сторона долгое время настаивала на этом, и сейчас, по сути, уже имеется согласие НАТО и США», – заявил он.
Напомним, сегодня турецкая газета Hurriyet сообщила, что турецкая артиллерия в ночь на 4 октября продолжила наносить удары по позициям сирийских правительственных войск, в результате чего погибли 20 сирийских военных, еще 70 получили ранения. Ночной артобстрел Сирии стал уже второй операцией турецких ВС за последние сутки. Дело в том, что вечером в среду, 3 октября, выпущенные с территории Сирии артиллерийские снаряды взорвались в уезде Акчакале на юго-востоке Турции, в результате чего погибли 5 мирных жителей, 16 получили ранения различной степени тяжести. В ответ на обстрел Турция нанесла удары по району на сопредельной территории, откуда велся огонь.
«То, что этот инцидент является для Турции удобным поводом, – факт. Это выгодно и Западу. Анкара рассматривает данный инцидент как агрессию против Турции и, согласно оборонной концепции этой страны, любая военная угроза или вероятность угрозы стране должна быть предотвращена и нейтрализована до того, как достигнет турецкой территории, и перемещена на территорию противника», – сказал Л. Овсепян.
По словам тюрколога, в данном случае, Анкара объясняет международному сообществу, что это была просто агрессия в отношении Турции и необходимо предотвратить ее продолжение.
«В этом контексте имеется определенная схожесть с присутствием в Северном Ираке ограниченного турецкого военного контингента и трансграничными военными операциями. Но в Северном Ираке операции турецких военных направлены против курдских боевиков, а не против вооруженных сил суверенного государства. Данный инцидент уникален тем, что, фактически, после военных действий на Кипре в 1974 году это первая операция Турции против ВС другого государства.
С точки зрения международного права Турция уже обеспечила все необходимые механизмы, обратившись к Совбезу ООН. Остальное регулируется внутренним законодательством. По всей вероятности, парламент Турции одобрит предложенный правительством страны законопроект о введении в Сирию определенного военного контингента. Основная турецкая оппозиционная Народно-республиканская партия выступает против принятия данного законопроекта, а Партия национального движения выразила свою поддержку правительству», – отметил Левон Овсепян.
Как указал тюрколог, по большому счету это выгодно Турции, однако трансграничное размещение вооруженных сил может стать очень опасным и еще больше осложнить ситуацию в регионе.