Սերժ Սարգսյանն ընդունել է  ՀՀ նախագահի կրթական պարգևների արժանացած ուսանողներին և աշակերտներին
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների (ՏՏ) բնագավառում ՀՀ նախագահի 2012թ. կրթական պարգևներին արժանացած ուսանողներին և աշակերտներին:
Երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակի հաղորդմամբ, հանրապետության ղեկավարը Նախագահի նստավայրում տեղի ունեցած պարգևատրման հանդիսավոր արարողության ժամանակ մրցանակակիրներին հանձնել է տարբեր անվանակարգերում նրանց շնորհված պարգևները. յուրաքանչյուր անվանակարգի համար վկայագրի հետ միասին երիտասարդներն ստացել են հուշախորհրդանիշ և դրամական պարգև:
ՏՏ բնագավառում Նախագահի կրթական պարգևը շնորհվում է ամեն տարի բարձր առաջադիմություն ունեցող այն ուսանողներին և աշակերտներին, ովքեր ակտիվորեն մասնակցում են ՏՏ բնագավառի և բնական գիտությունների տարբեր օլիմպիադաների ու մրցույթների, գիտական հոդվածների հեղինակներ են, ունեն բազմակողմանի գիտելիքներ և տաղանդ, ինչպես նաև ներգրավված են հասարակական ծրագրերում:
Հաղթողների համար սահմանվել են` «գլխավոր մրցանակ», «լավագույն ասպիրանտ», «լավագույն մագիստրանտ», «լավագույն բակալավր», «լավագույն սփյուռքահայ մասնակից», «լավագույն ուսանողուհի», «լավագույն աշակերտ» անվանակարգերն ու մրցանակները:
Ըստ աղբյուրի, մրցանակաբաշխության գործընթացն իրականացվում է ՀՀ նախագահի կարգադրությամբ հաստատված կրթական պարգևների շնորհման հանձնաժողովի կողմից: Թեկնածուներին ներկայացվող պահանջները, նրանց ընտրությունը և առաջադրումը կատարվում է «Սինոփսիս Արմենիաե ընկերության և «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի միջև կնքված համաձայնագրի համաձայն: Յուրաքանչյուր անվանակարգի համար շնորհվող դրամական պարգևները հատկացվում են «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերության կողմից:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհավորել է բարձր առաջադիմություն ցուցաբերած և Նախագահի 2012թ. կրթական պարգևներին արժանացած ուսանողներին ու աշակերտներին, մաղթել նոր հաջողություններ:

Президент Армении наградил лучших представителей молодежи в образовательной сфере
В резиденции президента Армении Сержа Саргсяна сегодня состоялась торжественная церемония вручения призов в сфере информационных технологий студентам и школьникам, удостоившимся образовательной премии президента РА за 2012 год.
В ходе торжественной церемонии глава государства вручил призерам 2012 года грамоты, памятные сувениры и денежные призы. Для победителей учреждены номинации и призы: «Главный приз», «Лучший аспирант», «Лучший магистр», «Лучший бакалавр», «Лучший участник из диаспоры», «Лучшая студентка», «Лучший школьник».
В нынешнем году ежегодной образовательной премии президента Армении удостоились 40 лучших студентов и школьников. В конкурсе участвовали 121 студент из пяти университетов и 70 учеников из 7 колледжей и школ.
Премия президента Армении вручается за высокую успеваемость и прогресс студентам и школьникам, которые активно участвуют в различных олимпиадах и конкурсах в сфере информационных технологий и естественных наук.
Требования комиссии к кандидатам, их отбор и выдвижение осуществляются согласно соглашению, заключенному между ЗАО «Синопсис Армения» и Всеармянским фондом «Айастан». Премии, присуждаемые по каждой номинации, выделяет компания «Синопсис Армения».