Թուրքիայի Հաքքարի նահանգում ժանդարմերիայի շենքում շինարարական աշխատանքներ կատարելու ժամանակ հայտնաբերվել են 7 գերեզմաններ: Դեպքի վայրում հետաքննչական աշխատանքներ կատարող դատախազության ներկայացուցիչները հայտնաբերված կմախքները ուղարկել են Անկարայի և Ստամբուլի դատաբժշկական փորձաքննության կենտրոններ:
Ըստ թուրքական «Ռադիքալ»(Radikal) պարբերականի`Հաքքարիի իրավապահ մարմինները դեպքի առնչությամբ հայտարարությամբ են հանդես եկել, որտեղ մասնավորապես ասվում է. «Գերեզմանների դիրքից պարզ է դառնում, որ այստեղ թաղված են ոչ մահմեդականներ: Քաղաքապետարանի գրանցամատյանների համաձայն այստեղ հայեր են ապրել»:
Իսկ Հաքքարիի փաստաբանների խորհրդի նախագահ Քութբեթթին Բայազիթը ասել է,-«Ըստ մեր նախնական տեղեկությունների այս գերեզմաններում թաղված են եղել հայեր»:

В ходе строительных работ в Турции обнаружены армянские могилы
В ходе строительных работ в здании жандармерии провинции Хаккари в Турции были обнаружены 7 могил. Представители прокуратуры, проводящие на месте происшествия расследовательные работы, направили обнаруженные скелеты в центре судебно-медицинской экспертизы Анкары и Стамбула.
Как сообщает турецкое издание Radikal, в связи с произошедшим правоохранительные органы провинции Хаккари выступили с заявлением, в котором, в частности, говорится: «Судя по расположению могил, становится ясно, что там похоронены не мусульмане. Согласно данным мэрии, в этой местности проживали армяне».
Председатель совета адвокатов Хаккарии Кутбеддин Баязит отметил: «По имеющимся у нас предварительным сведениям, в этих могилах были похоронены армяне».