850 դրամանոց դեղը գնել են 4500 դրամով. Պետբյուջեին հասցված վնասի չափը կազմում է ավելի քան 1,5 միլիարդ դրամ
13:20 05/10/2012
ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը ավարտել է դեղորայքի գծով պետգնումների ոլորտում կատարված ուսումնասիրությունները:
Հիշեցնենք, որ առաջին փուլում՝ ընթացիկ տարվա հունիսին, հրապարակվել են պետգնումների շրջանակում բժշկական սպասարկում իրականացնող մի շարք հիվանդանոցների և դեղերի ներկրմամբ, արտադրությամբ և վաճառքով զբաղվող ընկերությունների վարքագծի ուսումնասիրությունները։ Արդյունքում բացահայտվել են հակամրցակցային համաձայնությունների դեպքեր, և պատասխանատվության միջոց է կիրառվել մի շարք ընկերությունների հանդեպ, իսկ դեղերի ներկրմամբ և իրացմամբ զբաղվող խոշորագույն ընկերությունը`«Նատալի ֆարմը» տուգանվեց 50 միլիոն դրամի չափով:
Մրցույթներ չհայտարարելու հետևանքով, հիվանդանոցները դեղերը ձեռք են բերել շուկայականից անհամեմատ թանկ գնով
Այսօր՝ հոկտեմբերի 5-ին, ՏՄՊՊՀ-ը հրապարակել է ուսումնասիրության երկրորդ և վերջնական փուլի արդյունքները: Ինչպես հայտնում են հանձնաժողովի մամուլի ծառայությունից, այս փուլում Հանձնաժողովի դիտակետում եղել են մարզերում և մայրաքաղաքում գտնվող 134 հիվանդանոցներ և դեղերի ներկրմամբ, արտադրությամբ ու վաճառքով զբաղվող ավելի քան 300 ընկերություններ: Վերոնշյալ 134 բուժհաստատություններից շուրջ 100-ը անհրաժեշտ դեղորայքը ձեռք են բերել առանց
մրցույթների անցկացման: Փաստորեն, վերջինները, խախտելով Գնումների մասին ՀՀ օրենքի պահանջները, իրենց հայեցողությամբ են որոշել, թե ումից պետք է դեղորայք գնեն: Մրցույթներ չհայտարարելու հետևանքով, հիվանդանոցները դեղերը ձեռք են բերել շուկայականից մինչև անգամ եռակի թանկ գնով: Օրինակ, հակաբորբոքային «ցեֆտրիաքսոն» դեղամիջոցը որոշ հիվանդանոցներ գնել են 850 դրամով, այն դեպքում, երբ իրական արժեքը 190 դրամ է, պետությունը անհամեմատ թանկ է վճարել նաև «նատրիՍ ւմի քլորիդի» համար՝ 150-ի փոխարեն 350 դրամ:
1,5 միլիարդ դրամի վատնում՝ պետական միջոցներից
Վերոնշյալ խախտումների հետ կապված ՏՄՊՊՀ-ը բացատրություն է պահանջել հիվանդանոցների տնօրեններից, որոնք պատճառաբանել են, որ, իբր, տեղեկացված չեն եղել օրենքին: Նման պատճառաբանություններն անհիմն են, քանի որ վերջինները հստակ գիտակցել են, որ դեղորայքը գնում են շատ ավելի թանկ, քան այն իրականում արժե: Թեև խախտումներն առավելապես գտնվում են պետգնումների ոլորտում, սակայն իրավիճակը կարող է ազդել նաև մրցակցային դաշտի վրա՝ ստեղծելով անբարենպաստ միջավայր այն տնտեսվարողների համար, որոնք զրկվել են մրցույթներին մասնակցելու և միգուցե ավելի բարեխիղճ աշխատելու հնարավորությունից:
Լայնածավալ և բազմակողմանի ուսումնասիրության ընթացքում ՏՄՊՊՀ-ը հաշվարկել է, որ բուժհաստատությունների նման վարքագծի հետևանքով պետական բյուջեին պատճառվել է ավելի քան 1,5 միլիարդ դրամի վնաս, ընդ որում խոսքը վերաբերում է միայն առողջապահական հաստատություններին: Բնականաբար կան նաև այլ կառույցներ, որոնց ևս պետական միջոցներ են հատկացվում դեղորայքի գնման նպատակով:
Օրինախախտ բուժհաստատությունները 850 դրամանոց դեղը գնել են 4800-ով
Մրցույթներ չեն հայտարարվել նաև սոցիալապես անապահով խավերի համար նախատեսված անվճար կամ արտոնյալ կարգով տրամադրվող դեղորայքի ձեռքբերման համար: Ավելին, ՏՄՊՊՀ ուսումնասիրությունները փաստում են, որ հիվանդանոցների տնօրենները հիվանդներին մշտապես ուղղորդել են միևնույն դեղատունը, որտեղից վերջինները ստացել են անվճար դեղորայքը, իսկ դրա համար իրական արժեքից մի քանի անգամ ավելի թանկ վճարել է պետությունը: Օրինակ,սրտանոթային հիվանդությունների բուժման համար նախատեսված և սոցիալական կարևոր նշանակության «ամլոդիպին» դեղամիջ ոցի գինը 850 դրամ է, մինչդեռ հիվանդանոցն այն ձեռք է բերել 6 անգամ թանկ՝4800 դրամով, նույն կերպ էլ ուռճացված արժեքով են գնվել նաև մեծ պահանջարկ ունեցող այնպիսի դեղամիջոցներ, ինչպիսիք են, ասենք, «պրեդուկտալը», «տաուֆոնը», «դիլատրենտը», «վերոշպիրոնը» և այլն:
Մրցույթների կազմակերպման առումով իրավիճակը վատ է հատկապես մարզերում
Ըստ ՏՄՊՊՀ ուսումնասիրությունների, խախտումներն առավելապես գերակշռում են մարզերում, իսկ առավել վատթար վիճակ է հատկապես Շիրակի մարզում, որտեղ մրցույթներ ընդհանրապես չեն իրականացվել: Բարվոք իրավիճակ չէ նաև Լոռու մարզում, որտեղ չի անցկացվել նախատեսված մրցույթների ավելի քան 50%-ը:
Իրավախախտների գործերը կքննեն իրավապահ մարմինները
Չնայած խախտումներն իրենց մեջ պարունակում են մրցակցության սահմանափակման լուրջ տարրեր, այնուամենայնիվ դրանք անմիջականորեն առնչվում են «Գնումների մասին» ՀՀ օրենքին։ Հանձնաժողովի որոշմամբ, պետական միջոցների յուրացման և չարաշահման վերաբերյալ փաստերը անմիջապես կուղարկվեն ՀՀ Գլխավոր դատախազություն: ՏՄՊՊՀ-ը հետևողական կլինի գործի ընթացքին և եթե քննության ժամանակ ի հայտ գան միջև հակամրցակցային համաձայնությունների փաստեր, ապա Հանձնաժողովը խիստ տուգանքներ կկիրառի օրինախախտՍ երի հանդեպ:
Իրավախախտ ընկերությունների ամբողջական ցանկը կտեղադրվի ՏՄՊՊՀ պաշտոնական կայքում:

День, посвященный сфере здравоохранения. Мониторинг ГКЗЭК Армении на лекарственном рынке выявил материалы для генпрокуратуры
19:33 05/10/2012
День сегодня оказался посвященным сфере здравоохранения. С одной стороны, министр здравоохранения Армении Дереник Думанян в ходе пресс-конференции по итогам первых 100 дней пребывания в этой должности ответил на вопросы по наиболее обсуждаемым проблемам в этой сфере. А с другой, Государственная комиссия по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) Армении завершила мониторинг в сфере государственных закупок по линии лекарств и представила результаты мониторинга.
Отметеим, что мониторинг ГКЗЭК проводился в 134 больницах Еревана и областей Армении и в более 300 компаниях, занятых импортом, производством и продажей лекарств.
Согласно обнародованной информации, примерно 100 из вышеуказанных 134 медицинских учреждений закупали лекарственные препараты без проведения тендеров. Последние, с нарушением требования закона РА «О закупках», по своему усмотрению решали, у кого покупать лекарства. Из-за не объявления тендеров больницы приобретали лекарства по цене до трех раз выше рыночной стоимости.
Так, противомикробное лекарственное средство «Цефтриаксон» (Ceftriaxone) некоторые больницы закупали по цене 850 драмов, в том случае, когда его реальная стоимость составляет 190 драмов. Государство платило значительно выше также за препарат «Хлорид натрия» (Sodium chloride): вместо 50 драмов – 350 драмов.
В связи с выявленными нарушениями ГКЗЭК потребовала объяснений от директоров больниц, которые мотивировали свои действия якобы незнанием закона. Как отмечается в релизе ГКЗЭК, подобные аргументации безосновательны, поскольку последние четко осознавали, что закупают лекарства по цене гораздо выше реальной стоимости.
В результате многостороннего и широкомасштабного мониторинга ГКЗЭК рассчитала, что вследствие подобного поведения медицинских учреждений государственному бюджету нанесен ущерб в размере 1,5 млрд. драмов.
Тендеры не объявлялись и для закупки лекарственных препаратов, предоставляемых бесплатно или на льготных условиях социально необеспеченным слоям. Более того, результаты мониторинга ГКЗЭК свидетельствуют о том, что директора больниц постоянно направляли больных в одну и ту же аптеку, откуда последние получали бесплатные лекарства, а государство платило за это в несколько раз дороже реальной стоимости.
К примеру, предназначенное для лечения сердечнососудистых заболеваний лекарство жизненно важного, социального значения «Амлодипин» (Amlodipine) стоит 850 драмов, в то время как больница закупала его в 6 раз дороже – за 4800 драмов, по таким же раздутым ценам закупались и пользующиеся широким спросом лекарства «Предуктал», «Тауфон», «Дилатренд» и т.д.
Нарушения напрямую связаны с законом РА «О закупках», и по решению ГКЗЭК все факты злоупотреблений и хищения государственных средств будут немедленно направлены в Генеральную прокуратуру Армении.
Напомним, что в конце февраля этого года Государственная комиссия по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) Армении возбудила производства в отношении допустивших правонарушения 15 компаний, которые занимаются торговлей лекарственных препаратов, и еще 12 медучреждений. Отмечалось, ГКЗЭК исследовала деятельность вовлеченных в сферу госзакупок 134 медучреждений и 314 компаний, занимающихся торговлей лекарственными препаратами, в результате чего выяснилось, что некоторые крупные хозяйствующие субъекты на рынке лекарств во время конкурсов в сфере госзакупок злоупотребили своим доминантным положением.
В итоге производства были начаты в отношении следующих 15 субъектов, занимающихся торговлей лекарственными препаратами: «Натали Фарм», «Виола», «Амикус», «Еврофарм», «Дельта», «Медтехсервис», «Аникофарм», «Русфарм», «Гримос Груп», «Шах Эм Грум», «Диана Фарм», частный предприниматель Грант Геворкян, «Камелия», «Эдгани», «Мэги Эл». Производства были возбуждены в отношении следующих 12 медучреждений: медцентр «Нор Арабкир», Инфекционная больница Норка Минздрава РА, медцентр Алаверди, медцентр «Григор Нарекаци», больница Севана, медцентры Разадана, Дилижана, Капана, Армавира, Мецамора, ГЗАО «Поликлиника №1 Ванадзора» и ЗАО «Поликлиника №20».
Уже на заседании Государственной комиссии по защите экономической конкуренции Армении 11 июня 2012г. были обнародованы итоги административных производств, которые ГКЗЭК ранее возбудила в отношении субъектов, допустивших правонарушения в сфере госзакупок на рынке лекарств. Крупнейшая в республике компания, занимающаяся импортом и сбытом лекарств, – «Натали Фарм» – была оштрафована в размере 50 млн. драмов.
Крупнейшая компания на лекарственном рынке Армении – «Натали Фарм» – оштрафована на 50 млн. драмов. Разоблачения ГКЗЭК
Министр здравоохранения Армении Д. Думанян по случаю 100 дней пребывания на посту ответил на ряд острых вопросов