Բացվեց «ԴիջիԹեք» ցուցահանդեսը. ՀՀ նախագահին ներկայացվում են ՏՏ ոլորտի ձեռքբերումները (լուսանկարներ)
Երևանի Մաթեմատիկական մեքենաների գիտահետազոտական ինստիտուտի նորաբաց «Երևան Էքսպո» ցուցահանդեսային համալիրում բացվեց 8-րդ ամենամյա միջազգային «ԴիջիԹեք» տեխնոլոգիական ցուցահանդեսը` «Տոն տեխնոլոգիական հայության համար» կարգախոսով: Ցուցահանդեսի բացմանը ներկա է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Երկրի ղեկավարը մոտենում է ցուցահանդեսի բոլոր մասնակիցների տաղավարներին: Ամեն մի ընկերություն կամ կազմակերպություն տաղավարի մոտ նախագահին ներկայացնում է իր նորամուծությունները: Ցուցահանդեսի բացմանը ներկա են նաև էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը, ԿԳ նախարար Արմեն Աշոտյանը և այլ պաշտոնատար անձիք, օտարերկրյա առաքելությունների ղեկավարներ:
Ցուցահանդեսին մասնակցում են հայկական, կորեական, սինգապուրյան, ռուսական, վրացական, գերմանական, իտալական և ամերիկյան 120 կազմակերպություններ` անցած տարվա 113-ի փոխարեն: Մասնակից ռուսական ընկերություններից են «Laser ITC»-ին` իր հեռահաղորդակցության անլար կապի միջոցներով, և «Ուրարտու Սիսթեմս»-ը, որի գործունեության հիմնական ուղղվածություններն են փորձերի ավտոմատացումը, վիբրաակուստիկայի չափագրումը:
Առաջին անգամ ցուցահանդեսին մասնակցում է իտալական ընկերություն` «ImagingLab»-ը, որը մասնագիտացած է ռոբոտատեխնիկայի և պատկերների մշակման մեջ: Մասնակցում է նաև Կորեայի հանրապետության մասնակցությունը, որի տեխնոլոգիական ձեռքբերումները ներկայացնում են Կորեայի ազգային ՏՀՏ զարգացման գործակալությունը, Առևտրաարդյունաբերական պալատը և այլ կազմակերպություններ: Սինգապուրից այս տարի հանդես է գալիս «BANSEA» վենչուրային ֆինանսավորման ընկերություն: Տեղական մասնակից կազմակերպություններից են «Օրանժ Արմենիա», «Մայքրոսոֆթ Հայաստան», «Սինոփսիս Հայաստան», «Յունիքոմփ», «Ինսթիգեյթ», «Ռեդինետ», «Վիասֆեր Տեխնոպարկ», «ԼանԱր Սերվիս», «Գագաթ», «Ալտակոդ», Լիգա-Տեք», «ԿոմպտեքԱրմ», «Ինտերակտիվ TV», «Իքս-Թեք», «Լոկատոր», «Իդրամ», «Աստրոմափս», «Շիրակ Ինֆո», «ԱրթինՎարուժան» և այլն: Բանկային տեխնոլոգիական լուծումներն այցելուներին ներկայացնում են «Յունիբանկը» և «Ինեկոբանկը»:
Ցուցահանդեսը տևելու է երեք օր: «ԴիջիԹեքի» հիմնական նպատակը բարձր տեխնոլոգիաների ընկերությունների, գործարար սպառողների և հասարակության միջև հաղորդակցման բարենպաստ միջավայր ստեղծելն է: Ցուցահանդեսը հայաստանյան ՏՀՏ դաշտի իրական պատկերն ուսումնասիրելու, ընկալելու, ձեռքբերումներին ծանոթանալու, առկա մարտահրավերներն ու հնարավորությունները տեսնելու հնարավորություն է տալիս: Այն նաև միտված է միջազգային կապերի ընդլայնմանը:
Ցուցահանդեսին կից անցկացվում են հետևյալ միջոցառումները` The World of Engineering (Ճարտարագիտական նորարարական լուծումների ցուցադրություն), ԴիջիԼայֆ սեմինարներ, ԴիջիԹեք Startup հատված, տեխնոլոգիական աշխատանքի տոնավաճառ, ArmRobotics`Հայաստանի ռոբոտների բաց առաջնության մասնակից ռոբոտների ցուցադրություն, Open Game Contest`«Բաց խաղ» համակարգչային խաղերի մրցույթում հայտարարագրված խաղերի ցուցադրություն: Ցուցահանդեսի բաժիններն են` ՏՏ սարքավորումները և համակարգերը, ինժեներական և բարձր տեխնոլոգիական լուծումները, մոբայլ լուծումներ, համակարգչային գրաֆիկա և մուլտիմեդիա, նորարարական լուծումներ, ֆինանսական / բանկային լուծումներ, էլեկտրոնային կառավարում և այլն:
Ցուցահանդեսի կազմակերպիչն է Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը, գլխավոր գործընկերն է ԱՄՆ ՄԶԳ «Ձեռնարկությունների զարգացման և շուկայի մրցունակության» ծրագիրը, աջակիցը` «Մայքրոսոֆթ Հայաստան» ընկերությունը: «ԴիջիԹեքն» ավանդաբար անցկացվում է ՀՀ վարչապետի բարձր հովանու ներքո:

Today, at the Yerevan Expo Exhibition Compound of the Yerevan Scientific and Research institute of Mathematical Machines, President Serzh Sargsyan attended the opening ceremony of DiGITec-2012 annual 8th Technological International Exhibition, presidential press service reported.
The President of Armenia toured pavilions where over a hundred organizations working in the information, telecommunication technologies (ITT) presented their achievements and familiarized with the exponents which exhibit IT devices and systems, engineering and high technologies, mobile, computer graphics as well as multimedia, financial, banking and innovative solutions and opportunities for the development of electronic governance.
In the framework of the exhibition, the President attended also the ceremony of agreement signing among the Yerevan Scientific and Research institute of Mathematical Machines, Union of the Information Technology Enterprises and Incubator Foundation of Enterprises, aimed at the development of telecommunication technologies.
Serzh Sargsyan familiarized also with the works put on display at the DiGiTec Expo in the framework of the program for the development and promotion of robotics. The exhibits were created with the active participation of the talented students from different educational institutions of the Republic who assisted their teachers in the process.
The President congratulated the teachers who have been participating in the exhibition for their impressive presentation and on the occasion of their professional holiday – Teachers’ Day. In their person, Serzh Sargsyan congratulated on this occasion all teachers of Armenia.
“Probably, directing nice words of appreciation to the teachers is the easiest thing to do: throughout our lives, we all have had ample opportunities to express our admiration and convey words of gratitude to our teachers. It is truly wonderful that from generation to generation we are able to recognize and appreciate the teachers’ mission and their great role. It means that we also recognize and appreciate the role of education.
Today we, as a state, beside the nice words are trying to show in practical terms our attitude towards your work. Everything that we have already started or have planned, pursues one concrete goal – to constantly raise the role of education and teacher’s mission in our society, to ensure your dignified position in the society and creative freedom.
I once again congratulate you and all teachers of Armenia, and wish you boundless energy and thoughtful pupils.