«Reuters». Սերժ Սարգսյանը մեղադրել է Ադրբեջանին ԼՂ-ում նոր պատերազմ հրահրելու մեջ
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը «Reuters» գործակալության հետ հարցազրույցում մեղադրել է Ադրբեջանին Լեռնային Ղարաբաղում նոր պատերազմ հրահրելու մեջ: «Ադրբեջանը ռազմական գործողությունները վերսկսելու նպատակով հսկայական քանակությամբ զինամթերք է կուտակել»,- նշել է նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Աղբյուրի փոխանցմամբ, նա նաև նշել է, որ Հայաստանը, այնուամենայնիվ, ցանկանում է հասնել խնդրի խաղաղ կարգավորմանը, և որ ինքը ջանքեր չի խնայի խաղաղության հասնելու համար:
«Այժմ, հրադադարի մասին պայմանագիրը ստորագրելուց 18 տարի անց, Ադրբեջանը նոր պատերազմով է սպառնում Հայաստանին»,- հայտարարել է Սերժ Սարգսյանը:
«Reuters» -ը հիշեցնում է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի, ինչպես նաև ղարաբաղա-ադրեջանական զորքերի շփման գծում հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերը ավելացել են:
«Երբ ես ասում եմ, որ Ադրբեջանում առկա է հայատյացություն, ընդհանուր առմամբ քսենոֆոբիայի գաղափարը, երբ ասում եմ, որ Ադրբեջանում կուտակում են զինամթերք, երբ ասում եմ, որ Ադրբեջանը պատրաստվում է վերսկսել ռազմական գործողությունները և հակամարտությունը լուծել ռազմական միջոցներով, դա չի նշանակում, որ անհրաժեշտություն չկա շարունակելու բանակցությունները»,-նշել է Սերժ Սարգսյանը:
«Reuters»-ը գրում է, որ երկու պետությունների միջև լարվածությունն ավելի է թեժացել այն բանից հետո, երբ Հունգարիան ադրբեջանցի մարդասպան Ռամիլ Սաֆարովին արտահանձնեց Ադրբեջանին, իսկ վերջինիս Ադրբեջանում ներում և հերոսի կոչում շնորհեցին:
Ըստ « Reuters»-ի՝ նավթով հարուստ Բաքուն վերջին տարիներին մեծացրել է իր ռազմական ծախսերը, սակայն մերժում է այն մեղադրանքները, որ Ադրբեջանն է իրականում այս հակամարտության ագրեսորը:
Պարբերականի հարցին, թե «Արդյո՞ք ՀՀ նախագահը վստահ է, որ կտեսնի ԼՂ համակարտության կարգավորումը», Սերժ Սարգսյանը նշել է. «Ես վստահ եմ:
Նախագահը նաև հույս է հայտնել, որ Արցախի ներառումը Ադրբեջանի կազմում չի տեսնի, ինչն ինքնին մեծ հաջողություն է:

«Reuters»: Серж Саргсян обвинил Азербайджан в провоцировании новой войны в Нагорном Карабахе
В интервью агентству «Reuters» президент Армении Серж Саргсян обвинил Азербайджан в провоцировании новой войны в Нагорном Карабахе. «С целью возобновления военных действий Азербайджан приобретает чрезвычайно большое количество вооружения», – отметил президент.
По словам Сержа Саргсяна, Армения, тем не менее, желает добиться мирного урегулирования карабахского конфликта и он не пожалеет усилий для достижения мира.
«Сейчас, спустя 18 лет со дня подписания договора о режиме прекращения огня Азербайджан грозит Армении новой войной», - заявил Серж Саргсян.
«Reuters» напоминает, что случаи нарушения режима прекращения огня на линии соприкосновения армяно-азербайджанских войск и ВС Азербайджана и НКР участились.
«Когда я говорю, что в Азербайджане испытывают ненависть к армянам, налицо идея ксенофобии, накопление вооружения, а также то, что Азербайджан готовится к возобновлению военных действий и урегулированию конфликта силовым путем, это не означает, что нет необходимости продолжать переговоры", - подчеркнул глава государства.
«Reuters» пишет, что напряженность между двумя странами еще более увеличилась после того, как Венгрия экстрадировала в Азербайджан убийцу Рамиля Сафарова, а Азербайджан помиловал и героизировал его.
Источник отмечает, что богатый нефтью Баку в последние годы увеличил свои военные расходы, отвергая при этом обвинения, согласно которым агрессором в действительности является Азербайджан.
Отвечая на вопрос журналиста издания о том, уверен ли он, как президент Армении, в возможность урегулирования карабахского конфликта, Серж Саргсян отметил: «Я уверен».
При этом глава государства выразил надежду на то, что Нагорный Карабах не будет включен в состав Азербайджана, что само по себе является большим успехом.