Արտակ Զաքարյան. Ադրբեջանը ինչ-որ մի պահի կարող է դուրս գալ վերահսկողությունից
«Չի բացառվում, որ միջազգային հանրությունը առաջիկայում լուրջ ճնշումներ գործադրի Ադրբեջանի վրա, որպիսի հնարավոր լինի տարածաշրջանում պահպանել վերահսկողությունն ու հավասարակշռությունը: Այս պարագայում շատ կարևոր են Ռուսաստանի դերակատարությունը, Եվրամիության մոտեցումները և, իհարկե, տարածաշրջանում Միացյալ Նահանգների ունեցած բազմաբնույթ շահերը»,-անդրադառնալով տարածաշրջանային քաղաքական զարգացումներին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման տեսակետ հայտնեց ԱԺ Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը:
«Ադրբեջանը ինչ-որ մի պահի կարող է դուրս գալ վերահսկողությունից, և այս պարագայում մենք պետք է շատ ուշադիր լինենք, մեր գործողությունները կազմակերպենք և իրականացնենք այն հիմքի վրա, որ որևէ կերպ չվտանգենք տարածաշրջանային փխրուն կայունությունը»,- նշեց Ա. Զաքարյանը:
Բանախոսի համոզմամբ՝ Ադրբեջանի պահվածքը գնալով անհամարժեք է դառնում միջազգային զարգացումներին, և Թուրքիայի ակտիվության ֆոնին որոշակիորեն ակտիվություն է նկատվում նաև Ադրբեջանի պարագայում:
Վերջինիս դիտարկմամբ՝ Թուրքիայի ակտիվ գործողությունները ևս պատճառ կարող են լինել, որ Ադրբեջանը ներգրավվի տարածաշրջանային քաղաքականության մեջ՝ որոշակի ավելի կոշտ գործողություններ իրականացնելով: Այս պարագայում Ադրբեջանի ներգրավումը տարածաշրջանային գործընթացներում կխաթարի գոյություն ունեցող հավասարակշռությունը:
«Այս մտայնություններից ելնելով՝ միջազգային հանրության կողմից որոշակիորեն կավելանան ճնշումները Ադրբեջանի վրա՝ ամենատարբեր ձևերով՝ սկսած ժողովրդավարության ու մարդու իրավունքների պաշտպանության բացակայությունը մատնանշելուց, վերջացրած` Ադրբեջանի անվերահսկելի ռազմականացման, Արցախի հարցում ապակառուցողական քայլերի նկատմամբ որոշակի վերաբերմունքով»,- նշեց Արտակ Զաքարյանը՝ հավելելով, որ պետք է ավելացնել դիվանագիտական ջանքերը և կարողանալ միջազգային հարթակներում չենթարկվել թուրք-ադրբեջանական սադրիչ գործողություններին:
Անդրադառնալով Սիրիայի շուրջ ծավալվող զարգացումներին՝ Ա. Զաքարյանը համոզմունք հայտնեց, որ դրանք վաղուց դադարել են ներքին զարգացումներ լինելուց:
«Սիրիայի խնդրում Թուրքիայի ակտիվ ներգրավումը խոսում է այն մասին, որ այս գործընթացը աստիճանաբար ընդլայնելու է իր աշխարհագրությունը, ինչը միջազգային հանրության տեսանկյունից խիստ անցանկալի է: Մշտապես փորձելով բարձրացնել իր տարածաշրջանային դերակատարությունը՝ Թուրքիան ձգտում է շահարկել Սիրիայի խնդիրը, ինչը վտանգ է ներկայացնում, քանի որ Մերձավոր Արևելքում Թուրքիայի դերակատարությունը առաջ է բերելու հակասություններ, անցանկալի զարգացումներ տարբեր պետությունների համար»,- նշեց բանախոսը:

Артак Закарян: В какой-то момент Азербайджан может выйти из-под контроля
«Не исключено, что международное сообщество в будущем окажет серьезное давление на Азербайджан, чтобы стало возможным сохранение контроля и баланса в регионе. В таком случае очень важна роль России, подходы Евросоюза и, конечно, различные интересы Соединенных Штатов в регионе», – об этом заявил председатель постоянной комиссии НС Армении по внешним сношениям Артак Закарян, комментируя последние региональные развития событий.
«В какой-то момент Азербайджан может выйти из-под контроля, и в этом случае мы должны быть очень внимательны: нужно будет организовать и осуществить наши действия так, чтобы никоим образом не нанести ущерб зыбкой стабильности в регионе», – подчеркнул парламентарий.
По убеждению Артака Закаряна, поведение Азербайджана постепенно становится неадекватным международным развитиям событий, а на фоне активности Турции замечается некоторая активность и в случае с Азербайджаном.
Активные действия Турции, отметил он, также могут стать причиной вовлечения Азербайджана в региональную политику, при этом эта страна может организовать более жесткие действия. В таком случае, по мнению Артака Закаряна, вовлечение Азербайджана в региональные процессы нарушит существующий баланс.
«В этом контексте увеличится давление международного сообщества на Азербайджан, что будет проявляться самым различным образом: от указания на отсутствие демократии и защиты прав человека до неконтролируемой милитаризации Азербайджана и определенного отношения к деструктивным действиям Азербайджана по карабахской проблеме», - заявил депутат, добавив, что нужно увеличить дипломатические усилия и уметь не поддаваться на провокационные действия турецко-азербайджанской стороны на международной арене.
Комментируя развития событий вокруг Сирии, Артак Закарян выразил убежденность в том, что они давно перестали быть внутренними развитиями событий.
«Активное вовлечение Турции в сирийский вопрос говорит о том, что этот процесс постепенно расширит свою географию, что с точки зрения международного сообщества будет крайне нежелательно. Постоянно пытаясь повысить свою роль в регионе, Турция стремится спекулировать сирийской проблемой, что несет в себе угрозу, так как ощутимая роль Анкары на Ближнем Востоке приведет к возникновению противоречий, нежелательных для многих стран развитий событий», – резюмировал парламентарий.