Բողոքի ակցիա.«Միասեռականների մասին «Parada» ֆիլմի ցուցադրումը մանկական մշակութային օջախում մանկապղծության է նման»
Հայաստանում Գերմանիայի դեսպանատան մոտ այսօր տեղի ունեցավ բողոքի ակցիա, որի մասնակիցները կոչ էին անում դիվանագիտական առաքելությանը չաջակցել Երևանի տիկնիկային թատրոնում նախատեսվող«Parada» ֆիլմի ցուցադրությանը: Հիշեցնենք, որ սերբական ֆիլմն արծարծում է Սերբիայում միասեռականների խնդիրը: Ֆիլմի առանցքային թեման Բելգրադում միասեռականների հպարտության շքերթ կազմակերպելու երկրորդ փորձն է` 2001 թվականից հետո, երբ առաջինը ավարտվել էր բռնությամբ:
Թեև ակցիայի մասնակիցներին դեսպանության աշխատակիցներից ոչ ոք չդիմավորեց, նրանք իրենց վրդովմունքն արտահայտեցին տիկնիկային թատրոնում միասեռականների իրավունքների պաշտպանություն քարոզող ֆիլմի ցուցադրության վերաբերյալ:
Ինչպես լրագրողներին հայտնեց բլոգգեր Փիղը` Տիգրան Քոչարյանը, վրդովմունքը ոչ թե հենց ֆիլմի ցուցադրության նկատմամբ է, այլ այն փաստի, որ ցուցադրվելու է մանկական մշակութային օջախում:
«Նման ցուցադրություն տիկնիկային թատրոնում անընդունելի է: Ֆիլմեր ցուցադրելու բազամթիվ այլ վայրեր, կինոթատրոններ կան, սակայն հատուկ նպատակով ընտրվել է հենց տիկնիկային թատրոնը, ես` որպես ծնող և հայ մարդ, դեմ եմ դրան», - նշեց նա` շեշտելով, որ բողոքը ոչ թե անհանդուրժողականության դրսևորումն է, այլ` բարոյականության սահմանների խախտման անթույլատրելիությունը: «Թատրոնում նման ֆիլմի ցուցադրումը կամ պաստառների հրապարակումը մանկապղծության է նման», - ասաց նա:
Ցույցի մասնակիցների կարծիքով` ֆիլմի ցուցադրության աջակցությունը` մանավանդ մանկական մշակութային օջախում, մեր երկրի դեմ տարվող հատուկ քաղաքականության դրսևորում է:
«Այստեղ որևէ ազգայնական կամ անհանդուրժողականության դրսևորում չկա: Բայց, եթե մենք նայենք այդ ֆիլմի հետ կապված վիճակագրությունը, ապա կտեսնենք, որ արտասահմանում վերջինս ցուցադրվել է երեխաների հետ կապված այս կամ այն օջախում: Հարց է ծագում, թե որքանով է սա պատահական կամ միտումնավոր», - ասաց «Հայազն» միության անդամ Արմեն Մկրտչյանը: Դեսպանատան դիմաց հավաքվածներին մտահոգում էր նաև այն, որ փորձ է արվում «քարոզին դիվանագիտական պաշտպանություն հաղորդել»:

В Ереване от посольства Германии требуют «не спонсировать совращение малолетних» – показ фильма «Parada» в Кукольном театре
Напротив здания посольства Германии в Армении сегодня состоялась акция протеста, которую спровоцировала новость о том, что в ереванском Кукольном театре 15-16 октября данная дипломатическая миссия организует показ фильма «Parada» С. Драгоевича. Напомним, это фильм о двух гомосексуалистах, один из которых активно защищает права сексменьшинств и пытается провести гей-парад в столице Сербии.
Участники акции требовали от посольства Германии не оказывать поддержку показу этого фильма в Кукольном театре. Однако к протестующим никто из диппредставительства не вышел.
Как сообщил журналистам блоггер Тигран Кочарян (Слон), акция направлена не против фильма как такового и его показа, а против того, что он будет продемонстрирован в очаге культуры для детей.
«Показ фильма в кукольном театре неприемлем. Есть множество других мест для этого, кинотеатры, однако специально выбрали именно кукольный театр. Я, как родитель и как армянин, выступаю против этого. Показ такого фильма в кукольном театре и размещение афиш сродни совращению малолетних», – заявил блоггер, еще раз подчеркнув, что это вовсе не проявление нетерпимости, а вопрос недопустимости нарушения норм морали.
По словам участников акции протеста, поддержка этого фильма – проявление специальной политики в отношении Армении.
«С нашей стороны нет никакого проявления нетерпимости. Но если взглянуть на статистику по этому фильму, то станет ясно, что он показывался за рубежом в том или ином очаге, связанном с детьми. Возникает вопрос, насколько это случайно или преднамеренно», – отметил член Союза «Айазн» Армен Мкртчян.