«Հանրապետությունը» միանշանակորեն չի սատարելու Ռ. Քոչարյանին կամ ԲՀԿ-ի առաջադրած որևէ հնարավոր թեկնածուի
«Անզեն աչքով էլ երևում է, որ հարուցված քրեական գործը քաղաքական ենթատեքստ ունի: Մարդկային առումով նույնիսկ կարեկցում եմ Օսկանյանին, բայց պետական-քաղաքական գործիչ լինելու առումով, հատկապես մարտի 1-ի հետ կապված նրա վարքագիծը հաշվի առնելով, պետք է ասեմ, որ այն համակարգը, որը մեզ է հալածել, այժմ ինչ-ինչ նկատառումներից ելնելով հաշվեհարդար է տեսնում Օսկանյանի հետ»,- այսօր անդրադառնալով ԱԺ պատգամավոր Վ. Օսկանյանի շուրջ ստեղծված իրավիճակին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Հանրապետություն» կուսակցության անդամ Սուրեն Աբրահամյանը:
«Այս ամեն ինչը ցույց է տալիս հայ քաղաքական մտքի և պետական կառուցվածքի պերճանքն ու թշվառությունը»,- նշեց նա:
Նրա խոսքերով` իշխանություն-ընդդիմություն հարաբերությունները վերածվեցին իշխանական երկու թևի կռվի: Այսինքն` ընդդիմության մասին ոչ ոք չի խոսում, երբեմն միայն խոսում են ՀՀԿ-ԲՀԿ հարաբերություններից:
Բանախոսի կարծիքով` «քաղաքական սցենարի տրամաբանությունը» տանում է նրան, որ Քոչարյանի հետ համեմատությամբ` Սերժ Սարգսյանը «չարյաց փոքրագույնն» է և պետք է ընտրություններում սատարել նրան:
«Ֆորս-մաժորային իրավիճակ չլինելու դեպքում Սերժ Սարգսյանը միանշանակ կընտրվի»,- հավելեց Ս. Աբրահամյանը:
Անդրադառնալով «Հանրապետություն» կուսակցության առաջիկա անելիքներին և նախագահական ընտրություններին մասնակցության ձևաչափին, նա նշեց, որ այս պահին իրենք զբաղված են կուսակցաշինական աշխատանքներով, իսկ նախագահական ընտրություններում դեռ ղեկավար մարմինը որոշում չի կայացրել և կուսակցության դիրքորոշումը հայտնի չէ:
Ս. Աբրահամյանը չբացառեց նախագահական ընտրություններում սեփական թեկնածու չառաջադրելու դեպքում ՀԱԿ-ին կամ Սերժ Սարգսյանին սատարելու հնարավորությունը: Փոխարենը նշեց, որ «Հանրապետությունը» միանշանակորեն չի սատարելու Ռ. Քոչարյանին (վերջինիս առաջադրվելու պարագայում) կամ ԲՀԿ-ի առաջադրած որևէ հնարավոր թեկնածուի:

Партия «Республика» однозначно не поддержит на выборах кандидатуру экс-президента Армении Роберта Кочаряна
16:33 08/10/2012
В Армении напряженные отношения между властями и оппозицией переросли в борьбу двух ветвей власти, и про оппозицию забыли, лишь иногда говорят о взаимоотношениях партии «Процветающая Армения» (ППА) и Армянского национального конгресса (АНК). Об этом сегодня на пресс-конференции заявил член партии «Республика» Сурен Абрамян, обратившись к последним внутриполитическим развитиям в стране и комментируя «дело Осканяна».
В связи с этим С. Абрамян отметил: «Даже на первый взгляд виден политический подтекст возбужденного уголовного дела. В человеческом отношении даже сочувствую Осканяну. Однако с учетом его биографии государственного и политического деятеля, особенно его действий касательно событий 1 марта, должен сказать, что система, оказывавшая ранее давление на нас, теперь расправляется с самим Осканяном».
По словам С. Абрамяна, на фоне всего этого политическая логика диктует, что наилучшая кандидатура на предстоящих в феврале 2013г. президентских выборах – это кандидатура действующего главы государства Сержа Саргсяна, и экс-президент Роберт Кочарян не выступает в данном случае альтернативой.
«Если не будет форс-мажорной ситуации Серж Саргсян однозначно будет переизбран», – подчеркнул политик.
Обратившись к позиции партии «Республика» на выборах президента и формату участия данной политической силы, С. Абрамян сказал, что пока окончательного решения на этот счет не принято. По его словам, если своего кандидата у партии не будет, то она может поддержать кандидата от АНК или Сержа Саргсяна. Однако однозначно партия «Республика» не станет поддерживать кандидатуру Роберта Кочаряна (в случае его выдвижения) или кандидатов от ППА.
Отметим, на сегодня о своем выдвижении на пост президента РА публично заявили председатель партии «Новые времена» Арам Карапетян, лидер Объединения «Национальное самоопределение» Паруйр Айрикян, специалист по эпосу Вардан Седракян, глава Народной партии Армении Тигран Карапетян, председатель Марксистской партии Армении Давид Акопян и лидер Объединения «Национальное самоопределение» Паруйр Айрикян.