Ա. Զաքարյան. Հունգարական իշխանությունները պետք է ներողություն խնդրեն
Հունգարական իշխանությունները ժողովրդավարական և համամարդկային արժեքներին իրենց հավատարմությունը ապացուցելու համար պետք է իրականացնեն որոշակի քայլեր: Անդրադառնալով Սաֆարովի գործից հետո Հայաստանի և Հունգարիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների դադարեցմանը և Հունգարիայի կողմից Հայաստանին ուղղված պաշտոնական նոտային, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման տեսակետ հայտնեց ԱԺ Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը:
Ըստ բանախոսի` առաջինը, ինչ պետք է անի պաշտոնական Բուդապեշտը, Հայաստանից ներողություն խնդրելն է:
«Գոյություն ունեն որոշակի նորմեր և ակնկալիքներ, որոնց պարագայում դիվանագիտական հարաբերությունները վերականգնելու մասին Հայաստանին ուղարկված պաշտոնական նոտան խիստ անբավարար է»,- ընդգծեց Ա. Զաքարյանը:
Նրա խոսքով, Հունգարական իշխանությունները պետք է կարողանան այս հարցում ապացուցել հայերիս և եվրոպացի գործընկերներին, որ եվրոպական արժեքները և պետությունների միջև փոխադարձ հարգանքը միակողմանի չեն լինում:
«Հաշվի առնելով ՀՀ շահագրգռվածությունը տարբեր խնդիրներում և Եվրամիության վերաբերմունքը առկա խնդիրներին՝ ցանկալի կլիներ, որ հունգարական իշխանությունների վերաբերմունքը ևս համարժեք լիներ գոյություն ունեցող խնդիրներին  և՛ Սաֆարովի գործի, և՛ Ադրբեջանի գործողությունների, և՛ Ղարաբաղյան հիմնախնդրի լուծման հետ կապված»,- նշեց Արտակ Զաքարյանը:

To prove their commitment to democratic and humanitarian values, the Hungarian authorities should take certain actions, Artak Zakaryan, chairman of the Armenian National Assembly’s Standing Committee on Foreign Relations, told reporters in Yerevan in an interview, commenting on the suspension of diplomatic relations with Hungary by Armenia after Hungary’s extradition of Azeri axe-murderer Ramil Safarov and his pardon by the Azerbaijani President and Hungary’s sending a diplomatic note to Armenia offering to end unilateral suspension of diplomatic ties with Hungary.
According to Zakaryan, the first thing Budapest should do is to apologize to Armenia.
“There are certain norms and expectations under which the diplomatic note sent to Armenia by Hungary is extremely unsatisfactory,” the lawmaker stressed.
The Hungarian authorities, Zakaryan believes, should be able to prove to both Armenia and their European partners that European values and mutual respect cannot be one-sided.
“Given Armenia’s interest in solving various problems and European Union’s attitude to them, it would be desirable if the Hungarian authorities also showed an adequate attitude to the existing problems concerning both the Safarov Case and Azerbaijan’s actions and the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict,” Zakaryan concluded.