«Policymic.com» պարբերականը տպագրել է հոդվածագիր Դենիել Գայնորի` «ԱՄՆ-ի հարաբերությունները Հայաստանի հետ` դեմ առ դեմ կանգնելով Միջին Արևելքի թշնամիներին. Ամերիկան գաղտնի զենք ունի» խորագրով հոդվածը:
«Ամերիկացիների մեծ մասի համար նորություն չէ, որ Միացյալ Նահանգների՝ աշխարհում ամենամեծ դեսպանատունը գտնվում է Իրաքում, սակայն իր մեծությամբ երկրորդը գտնվում է բավական անսպասելի վայրում... Հայաստանում։ Բնականաբար, հարց է ծագում՝ ինչո՞ւ:
Լավագույն բացատրությունը դա այն է, որ Հայաստանը ցամաքով շրջապատված երկիր է՝ 3 մլն բնակչությամբ։ Սակայն ԱՄՆ-ի «աչքերով» այն կարող է դիտվել որպես ամենակարևոր դիրք` ԱՄՆ նախագահ Օբամայի քաղաքական օրակարգը բարելավելու համար:
Թեև Հայաստանը հարուստ չէ բնական պաշարներով՝ նավթով, գազով կամ թանկարժեք մետաղներով, այնուամենայնիվ այն առավելություններ ունի աշխարհագրական դիրքի տեսանկյունից։ Աշխարհում շատ քիչ երկրներ ունեն Հայաստանից էլ ավելի նպաստավոր դիրք ԱՄՆ-ի արտաքին քաղաքականությունն առաջ տանելու համար»,- գրում է հոդվածագիրը:
Հոդվածագիրը նշում է, որ Հայաստանը սահմանակից է Թուրքիային, Ադրբեջանին, Իրանին ու Վրաստանին։ Լինելով նախկին խորհրդային երկիր՝ այն առավելապես ռազմական աջակցություն է ստանում և առևտրային սերտ կապեր ունի Ռուսաստանի հետ։
Հաշվի առնելով այն, որ ԱՄՆ-ն փորձում է ամեն կերպ Հայաստանի «սիրտը շահել»՝ տարածաշրջանում ավելի հզոր ու կայուն դիրք ձեռք բերելու համար, պետք է նշել, որ այս պարագայում «գեոստրատեգիկ» տերմինի օգտագործումն ավելին, քան երբևէ տեղին է։
Հայաստանը բառի բուն իմաստով գտնվում է այն երկրների կենտրոնում, որոնք Վաշինգտոնի համար առաջնային կարևորություն ունեն։ Քանի որ Օբաման փորձում է իրականություն դարձնել իր երկրի արտաքին քաղաքականության առանցքային նպատակները, ինչպես օրինակ՝ Իրանին միջուկային զենքի ստեղծումից զերծ պահելն է ու Ռուսաստանում ժողովրդավարության ծաղկմանը նպաստելը, նա պետք է ոգևորի Հայաստանին՝ իր հետ միասին «խաղի մեջ մտնելու համար:
ԱՄՆ-ն գործի է դնում ցանկացած դիվանագիտական ճնշում Թեհրանի վրա, որպեսզի Իսրայելը հարձակում չգործի այդ երկրի վրա և ԱՄՆ-ին չներգրավի վերջին 10 տարում արդեն երրորդ մերձավորարևելյան պատերազմի մեջ։ Ահա այդպիսի դիվանագիտական ճնշումներից մեկը անցնում է հենց Հայաստանի միջոցով։
Դենիել Գայնորը իր հոդվածում նշում է, որ Տնտեսական և դիվանագիտական խթանիչների միջոցով ԱՄՆ-ն փորձում է Հայաստանին իր դաշնակիցը դարձնել: Նախագահ Օբաման ցանկանում է Իրանին տնտեսապես մեկուսացնել, ինչպես նաև մեկուսացնել նրա ռեժիմը, իսկ Հայաստանը այդ ռազմավարության համար կարևոր դեր է խաղում:
«Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունները գնալով ավելի են վատթարանում` մարդասպան Ռամիլ Սարաֆորվին ներում և հերոսի կոչում շնորհելու պատճառով»,-նշված է հոդվածում:
Հոդվածագիրը նշում է, որ իր «Lonely Planet» գրքում հստակ ընդգծված է, որ չնայած իր սահամանափակ ռեսուրսների, Հայաստանը աշխարհաքաղաքականության «վարպետ է դարձել»: Աշխարհում էլ ո՞ր մի երկիրը կարող է ասել, որ լավ հարաբերություններ է պահպանում ԱՄՆ-ի, Ռուսաստանի և Իրանի հետ»:
Հայաստանը ոսկի, գազ, նավթ, չունի ԱՄՆ-ին տալու, սակայն դրա փոխարեն, այն ավելի օգտակար բան ունի` ռազմավարական նպաստավոր դիրք աշխարհի ամենավտանգավոր տարածաշրջանում»։

«Policymic.com»: Армения имеет выгодное стратегическое положение и стала асом в геополитике
Издание Policymic.com опубликовало материал «Отношения США с Арменией. Лицом к лицу с врагами Ближнего Востока: Америка владеет секретным оружием» за подписью Дэниела Гайнора.
«Для большей части американцев не новость, что самое большое посольство США в мире находится в Ираке, однако второе, по размерам, находится в довольно-таки неожиданном месте…в Армении. Естественно, возникает вопрос: почему?
Наилучшим объяснением является выгодное расположение данной страны. Армения – окруженная сушей страна, население которой составляет 3 млн. человек. Однако Соединенными Штатами рассматривается как важная позиция для улучшения политической повестки президента Барака Обамы.
Хотя Армения не богата природными ресурсами – нефтью, газом или драгоценными металлами, тем не менее, она имеет преимущества с точки зрения географического положения. Очень мало стран в мире имеют более выгодное расположение для продвижения внешней политики США», – пишет автор статьи.
В статье отмечается, что Армения граничит с Турцией, Азербайджаном, Ираном и Грузией.
«Будучи бывшей Советской республикой, наибольшую военную поддержку она получает от России, с которой у нее тесные торговые связи. Учитывая то, что США всячески пытаются „угодить” Армении ради получения более мощной и стабильной позиции в регионе, следует отметить, что в данном случае более чем уместно использование термина „геостратегический”», – говорится в материале.
Автор подчеркивает: Армения в прямом смысле слова находится в центре тех стран, которые имеют первостепенную важность для Вашингтона, и поскольку Обама пытается осуществить важнейшие цели внешней политики своей страны (по части Ирана и России), то «он должен воодушевить Армению „вступить с ним в игру”.
«США оказывают любое дипломатическое давление на Тегеран, чтобы Израиль не совершил нападения на эту страну, и не вовлек бы Вашингтон уже во вторую за последнее десятилетие ближневосточную войну. Одно из подобных дипломатических давлений проходит через Армении», – говорится в статье.
Дэниел Гайнор пишет, что посредством экономических и дипломатических стимулов США пытаются превратить Армению в своего союзника. Президент Обама желает экономически изолировать Иран и иранский режим, а Армения для реализации этой стратегии может играть важную роль.
В материале рассмотрены также отношения Армения-Азербайджан и развития вокруг дела героя-убийцы Рамиля Сафарова.
Автор статьи также отмечает, что в своей книге «Lonely Planet» подчеркивает: несмотря на ограниченные ресурсы, Армения стала «асом в геополитике».
«Какая другая страна мира могла бы одновременно поддерживать хорошие отношения с США, Россией и Ираном? У Армении нет важных природных ресурсов, нет интересных США газа, нефти, но вместо этого у нее есть нечто более полезное – выгодное стратегическое положение в самом опасном регионе мира», – говорится в статье.