Իրանցի փորձագետ. Իլհամ Ալիևի՝ ԼՂ հասցեին արված ռազմատենչ հայտարարություններն ուղղված են ներքին լսարանին
Իլհամ Ալիևի ռազմատենչ հայտարարություններն ուղղված են ներքին լսարանին:
Այդ մասին իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում՝ նշել է «Նոր հեռանկարներ» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Միր Ղասեմ Մոումենին:
Իրանցի փորձագետը, անդրադառնալով Ադրբեջանի նախագահի՝ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հասցեին անընդհատ հնչող ռազմատենչ հայտարարություններին, մասնավորապես նշել է. «Անցյալ տարիների ընթացքում Ադրբեջանը բազմիցս Հայաստանին սպառնացել է պատերազմով, սակայն երբեք այդ քայլը չի կատարել: Պատերազմի սպառնալիքն ավելի շատ ունի քաղաքական և քարոզչական բնույթ, որն ուղղված է ներքին լսարանին»:
Միր Ղասեմ Մոումենին, անդրադառնալով Մինսկի խմբի ձևաչափով ԼՂ հակամարտության շուրջ ընթացող բանակցություններին, նշել է. «ԼՂ հակամարտությունն տարածաշրջանային հակամարտություն է: Հայաստանն ու Ադրբեջանը միայնակ չեն կարող խնդիրը լուծել: ԱՄՆ-ն, Ռուսաստանն ու Եվրոպան յուրաքանչյուրն իր շահն ունի տարածաշրջանում»:
«Նոր հեռանկարներ» վերլուծական կենտրոնի ղեկավարը «ՖԱՐՍ»-ին տված հարցազրույցում, խոսելով իրանա-ադրբեջանական լարված հարաբերությունների մասին, նշել է. «Ադրբեջանի կողմից Իրանի անջատողական՝ պանթյուրքական խմբավորումներին ցուցաբերած աջակցությունն Իրանի և Ադրեբեջանի հարաբերությունների լարվածության պատճառ է հանդիսանում»:

Иранский эксперт: Милитаристские заявления Ильхама Алиева в адрес Нагорного Карабаха направлены на внутреннюю аудиторию
Милитаристские заявления президента Азербайджана Ильхама Алиева направлены на внутреннюю аудиторию. Об этом в интервью иранскому информационному агентству «ФАРС» заявил руководитель аналитического центра «Новые перспективы» Мир Гасем Моумени.
Касаясь постоянно озвучиваемых президентом Азербайджана милитаристских заявлений в адрес Нагорно-Карабахской Республики, иранский эксперт отметил: «В течение минувших лет Азербайджан неоднократно угрожал Армении началом войны, однако никогда не шел на этот шаг. Угроза войны носит скорее политический и пропагандистский характер, который направлен на внутреннюю аудиторию».
Комментируя переговоры по урегулированию карабахского конфликта, которые ведутся в рамках Минской группы ОБСЕ, Мир Гасем Моумени подчеркнул: «Карабахский конфликт является внерегиональным конфликтом. Армения и Азербайджан не могут решить его в одиночку. Соединенные Штаты, Россия и Европа имеют свои интересы в регионе».
Обратившись к теме напряженных ирано-азербайджанских отношений, эксперт заявил: «Поддержка, оказанная Азербайджаном пантюркистским сепаратистским группировкам Ирана, становится причиной напряженности в отношениях между Тегераном и Баку».