Միքայել Պողոսյանը՝ «Լավագույն դերասան»
Դերասան Միքայել Պողոսյանը Բուխարեստում կայացած Ռումինիայի միջազգային 8-րդ կինոփառատոնում «Լավագույն դերասան» անվանակարգում արժանացել է առաջին մրցանակին՝ «Եթե բոլորը…» ֆիլմում գլխավոր դերակատարման համար: Ա
յս մասին Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց դերասանը: Մ. Պողոսյանը նշեց, որ փառատոնի մրցութային ծրագրում ներկայացված էր 9 ֆիլմ՝ Հունաստանից, Գերմանիայից, Ռուսաստանից, Ադրբեջանից, Բուլղարիայից:
«Հայաստանից ներկայացված էր ղարաբաղյան պատերազմի մասին պատմող «Եթե բոլորը…» ֆիլմը: Ես, որպես ֆիլմի գլխավոր դերակատար, աժանացա առաջին մրցանակին՝ «Լավագույն դերասան» անվանակարգում»,- ասաց Մ. Պողոսյանը:
Նշենք, որ «Եթե բոլորը…» ֆիլմն արդեն ներկայացվել է տարբեր փառատոների, արժանացել մրցանակների: Ֆիլմը «Ոսկե ծիրան» 9-րդ միջազգային երևանյան կինոփառատոնում ճանաչվել էր «Լավագույն հայկական» խաղարկային ֆիլմ:
Մ. Պողոսյանը նաև տեղեկացրեց, որ ֆիլմն այժմ ներկայացված է Պուսանի միջազգային կինոփառատոնում, որի ընթացքում պետք է ասիական պրեմիերան լինի:
«Եթե բոլորը» ֆիլմը նվիրված է ՀՀ անկախությանն ու բանակի ստեղծման 20-ամյակին: Հերոսուհին՝ կիսով չափ հայուհի, կիսով չափ ռուս Սաշան (Եկատերինա Շիտովա), ազատամարտիկի դուստր է, ում հայրը զոհվել է ղարաբաղյան պատերազմում։ 20 տարի անց նա գալիս է Հայաստան՝ հոր գերեզմանը գտնելու և իր հետ բերած կեչին տնկելու։ Դա նրան չէր հաջողվի, եթե չգտներ հոր մարտական ընկերներին (Միքայել Պողոսյան, Վահագն Սիմոնյան)։
Ռումինիայի միջազգային 8-րդ ամենամյա կինոփառատոնն անցկացվել է սեպտեմբերի 27-ից հոկտեմբերի 7-ը Բուխարեստում:

Armenian actor Mikayel Poghosyan won the Best Actor Award for playing the main role in If Only Everyone film at the 8th Romania International Film Festival in Bucharest, the actor told Panorama.am, adding that 9 films - those from Greece, Germany, Russia, Azerbaijan and Bulgaria - were featured in the festival’s contest program.
We will mention that If Only Everyone film has been awarded many prizes at film festivals. If Only Everyone, by Natalia Belyauskene, won the Golden Apricot in the best Armenian Fiction Film category at the 9th Golden Apricot International Film Festival.
The film is now featured in Pousan International Film Festival, the actor said.
If Only Everyone film is dedicated to the 20th anniversary of Armenia’s independence and the formation of the Armenian Armed Forces. The film is about a woman, half-Armenian, half Russian, a daughter of a freedom fighter who was killed in the Artsakh liberation war. 20 years later, Sasha came to Armenia in search of her father’s grave. She wanted to plant a birch there. Sasha got acquainted with her father’s combat friends who helped her carry out her mission.