Այսօր Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իշխանությունների հետ նախօրոք ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն` ԵԱՀԿ առաքելությունը Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի պլանային դիտարկում է անցկացրել Ասկերանի ուղղությամբ:
ԼՂՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայության հաղորդմամբ, ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի /ԳՆԱՆ/ դաշտային օգնական Իրժի Աբերլեն /Չեխիա/ և ԳՆԱՆ գրասենյակի համակարգող Փիթեր Կիին /Մեծ Բրիտանիա/:
Շփման գծի հակառակ կողմից դիտարկումը գլխավորել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ դեսպան Անջեյ Կասպշիկը /Լեհաստան/:

Мониторинг ОБСЕ на линии соприкосновения вооруженных сил НКР и Азербайджана прошел без ЧП
Сегодня, согласно договоренности с властями Нагорно-Карабахской Республики, миссия ОБСЕ провела плановый мониторинг линии соприкосновения вооруженных сил НКР и Азербайджана на аскеранском направлении. Об этом сообщает пресс-служба МИД НКР.
Согласно информации, с позиций Армии обороны НКР наблюдение осуществляли полевой помощник Личного представителя Действующего председателя (ЛПДП) ОБСЕ Иржи Аберле (Чехия) и координатор офиса ЛПДП Питер Кии (Великобритания).
На противоположной стороне миссию наблюдения возглавлял Личный представитель Действующего председателя ОБСЕ, посол Анджей Каспшик (Польша).