Վարչապետ. Պետական բյուջեի միջոցներն արդյունավետ չեն օգտագործվում, «խայտառակ պատկեր է բացվում»
ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այսօր կառավարության նիստում հայտարարեց, որ հոկտեմբերի 11-ին կանցկացվի խորհրդակցություն, որի ընթացքում կամփոփվեն առողջապահության նախարարության և Պետական եկամուտերի կոմիտեի կողմից իրականացված ուսումնասիրությունների արդյունքները:
Անդրադառնալով շինարարության ոլորտում ՀՀ քաղաքաշինության, ֆինանսների նախարարության և Վարչապետի վերահսկողական ծառայության կողմից իրականացված ուսումնասիրություններին` կապված պետական բյուջեի միջոցների արդյուանվետ օգտագործմանը, Տ.Սարգսյանը նշեց, որ բացահայտումները շարունակվում են և արդյունքում «շատ խայտառակ պատկեր է բացվում»:
Նրա խոսքերով` նախորդ շաբաթ այցելել է Շիրակի մարզ, որի արդյունքում բացահայտվել են մի շարք խախտումներ դպրոցաշինության ոլորտում: Մասնավորապես, Տ.Սարգսյանը նշեց, որ Մեծ Մանթաշ գյուղում դպրոցի վերանորոգման համար պետական բյուջեից հատկացվել է 370 մլն, սակայն նախնական արդյունքներով շուրջ 200 մլն դրամ փոշիացվել է, ավելին` դպրոցը երրորդ աստիճանի վթարայնության է, իսկ դա, ըստ վարչապետի, նշանակում է, որ այդ ծախսերն անիմաստ են կատարել:
Նմանատիպ իրավիճակ բացահայտվել է Մասիսի թիվ 5-րդ դպրոցում: «Մեկ կամ երկու դեպք չէ, որ բացահայտել ենք, խոսքը վերաբերում է Ազգային գրադարանին: Ցավով եմ նշում, որ հենց դպրոցաշինության ոլորտում, որը մեր առաջնահերթություններից է, այսպիսի մեծածավալ փոշիացումներ են տեղի ունենում»,- ասաց վարչապետը` հավելելով, որ իրեն զեկուցվել է` արդեն գործերը հանձնվել են դատախազություն: Նա նշեց, որ ուշադիր հետևելու են այս գործերին, որպեսզի մեղավորները պատժվեն: «Նոր գործերը նույնպես հանձնելու ենք դատախազություն»,- հայտարարեց Տ.Սարգսյանը:
Ըստ նրա` ֆինանսների նախարարության ներքին աուդիտի հաշվետվություններում ներկայացվում են բացահայտումներ, թերություններ, բացթողումներ ըստ ոլորտների: Վարչապետը նշեց, որ մինչ օրս բավարարվել են հանձնարարականներով` շտկել, վերացնել, վերականգնել գումարները, սակայն այսուհետև այդպես չի լինելու: «Այսուհետև անձնական պատասխանատվություն են կրելու այն մարդիկ, ովքեր թույլ են տվել այդ խախտումները: Խնդրում եմ Ձեզ, հարգելի գործընկերներ, զգուշացրեք ձեր աշխատակազմի ղեկավարներին, վարչության պետերին, որ այսուհետև լինելու են պատիժներ և մեղավոր անձնինք կրելու են պատասխանատվություն, հատկապես, որ պետական բյուջեին հասվում է ֆինանսական վնաս»,- ասաց Տիգրան Սարգսյանը:

Премьер-министр Армении указал на грубые нарушения, выявленные в сфере строительства школ
На сегодняшнем заседании правительства премьер-министр Тигран Саркисян отметил, что 11 октября состоится совещание, в ходе которого будут подведены итоги исследований, проведенных Министерством здравоохранения и Комитетом государственных доходов.
Касаясь исследований, проведенных министерством градостроительства, министерством финансов, а также Контрольной службой премьер-министра Армении в сфере строительства, связанные с эффективным использованием средств государственного бюджета, Тигран Саркисян подчеркнул, что процесс выявления нарушений продолжается и в результате «открывается позорная картина».
Тигран Саркисян сообщил, что в ходе его визита в Ширакскую область были выявлены серьезные нарушения в сфере строительства школ: в частности, для ремонта школы в селе Мец Манташ из госбюджета было выделено 370 млн драмов, однако, по предварительным данным, около 200 млн драмов были растрачены. Более того, здание школы находится в аварийном состоянии, что, по словам премьера, означает, что эти расходы были бессмысленными.
Подобная ситуация была выявлена и в школе №5 города Масис Араратской области. «Это не единичные случаи выявления нарушений. Речь идет о Национальной библиотеке. С сожалением должен отметить, что именно в сфере строительства школ, которая является одной из приоритетных задач республики, имеют место такие массовые нарушения», – продолжил Тигран Саркисян, добавив, что дела уже переданы в прокуратуру.
Вместе с тем, как заявил глава правительства, соответствующие органы будут внимательно следить за этими делами, чтобы все виновные были наказаны.
Премьер указал и на то, что упущения и нарушения, которые выявляются и в отчетах внутреннего аудита министерства финансов, представляются в соответствии со сферами. Если до этого, как отметил он, довольствовались лишь распоряжениями по ликвидации нарушений и восстановлению сумм, то теперь личную ответственность будут нести все те, кто допустил такие нарушения.