Միավորված Ազգերի Կազմակերպության Գլխավոր ասամբլեայում և Անվտանգության խորհրդում տարածվել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության պատասխանը` ՄԱԿ-ում Ադրբեջանի ներկայացուցչի նամակներին, որը վերաբերում է 2012 թ. հուլիսի 19-ին կայացած ԼՂՀ նախագահական ընտրություններին:
ԼՂՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ փաստաթղթում նշվում է. «ազատ և թափանցիկ կամարտահայտման հիման վրա պետական կառույցների ձևավորումը դարձել է Հանրապետության քաղաքական մշակույթի անքակտելի մասը»:
Ըստ աղբյուրի, պատասխանում ընդգծվում է նաև, որ 2012 թ. հուլիսի 19-ին ԼՂՀ-ում կայացած նախագահական ընտրությունները ևս մեկ քայլ են հանդիսանում երկրում ժողովրդավարական ավանդույթների և համընդհանուր արժեքների ամրապնդման ճանապարհին, ինչը հաստատվում է միջազգային դիտորդների, այդ թվում` Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորների, լրագրողների և հասարակական գործիչների կողմից տրված բարձր գնահատականներով:
«Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը լիահույս է, որ միջազգային հանրությունը պատշաճ կերպով կարձագանքի երկրում իրականացվող ժողովրդավարական գործընթացներին, ինչը հերթական իրական ազդանշան կդառնա մոլորակի տարբեր տարածաշրջանների այն երկրների համար, որոնք ընտրել են ժողովրդավարության ուղին:
Ադրբեջանի կողմից հնչող ցանկացած պնդումներ այն մասին, թե Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ժողովրդավարական զարգացումն արգելակում է խաղաղ գործընթացը, անտրամաբանական են և հետամուտ են միայն մեկ նպատակի` շեղել միջազգային հանրության ուշադրությունը այն իրական խոչընդոտներից, որոնք առկա են բանակցային գործընթացի շրջանակներում», - մասնավորապես, ասված է ԼՂՀ ԱԳՆ նամակում:
Համաձայն ԼՂՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության պատասխանի` ԵԱՀԿ Մինսկի գործընթացի շրջանակներում ստանձնած պարտավորություններից Ադրբեջանի հրաժարումն է խափանում տարածաշրջանային խաղաղությունը, անվտանգությունը և կայունությունը:

NKR Foreign Ministry’s response to Azerbaijani representative’s letter circulated to UN
The response of the Ministry of Foreign Affairs of the Nagorno-Karabakh Republic has been circulated to the UN General Assembly and Security Council with regard to the letters of the representative of Azerbaijan to the UN on presidential elections held in the NKR on July 19, 2012, NKR MFA press service reported.
The document of the Foreign Ministry reads, “The formation of state structures through free and transparent expression of the popular will has become an inseparable part of the political culture in the Republic.”
It is also noted that the July 19, 2012 presidential elections in Artsakh were yet another step towards deepening the democratic traditions and universal values in the country that was affirmed by the high assessments given by the international observers, including members of the European Parliament, journalists and public activists.
“The Nagorno-Karabakh Republic expects the international community to demonstrate an appropriate response to its ongoing democratic processes, which will send the proper signal to the developing democracies around the globe.
Any allegations by Azerbaijan that the democratic development of the Nagorno-Karabakh Republic hampers the peace process are illogical, and are solely aimed at distracting the international community away from factual obstacles in the negotiation process,” NKR MFA's letter reads in part.
According to the NKR Foreign Ministry, it is the refusal of Azerbaijan to commit to its obligations undertaken within the OSCE Minsk Process that undermines stability, peace and security in the region.